Megszólalt Trump, szakad a forint – De miért?

Megszólalt Trump, szakad a forint – De miért?

A mai műsorban az amerikai kormányzat által beígért vámok hatásaival foglalkoztunk. Az új vámrendszer értelmében az USA 25 százalékos vámot vet ki a Kanadából és Mexikóból érkező árukra, míg a kínai termékekre 10 százalékos vámot vonatkozik majd. A hazai befektetők számára legfontosabb devizapárok mozgásait Németh Dáviddal a K&H Bank vezető elemzőjével tekintettük át, Mohos Kristóffal a Portfolio részvénypiaci elemzőjével pedig a témának a részvénypiaci hatásait néztük végig.

Kegyetlen napok jönnek, miközben már Trump kereskedelmi háborúja rázza meg a piacokat

Kegyetlen napok jönnek, miközben már Trump kereskedelmi háborúja rázza meg a piacokat

Donald Trump vámháborúja már péntek este felforgatta a piacokat, de a valódi hatások csak a most kezdődő héten éreztethetik igazán a hatásukat. A forint is jelentős mozgásokat mutatott a dollárral és az euróval szemben, és a következő napokban több piacmozgató esemény – például amerikai foglalkoztatási adatok és az eurózóna inflációs jelentése – is befolyásolhatja az árfolyamokat. Emellett a magyar makrogazdasági adatok, köztük a külkereskedelmi forgalom és az ipari termelés alakulása is fontos szerepet játszhat a hazai befektetői hangulatban.

A héten három kamatdöntés is borzolhatja a befektetők kedélyeit

A héten három kamatdöntés is borzolhatja a befektetők kedélyeit

Donald Trump hivatalba lépése után gőzerővel kezdte el a második ciklusát. Az eredmény nem maradt el: beszakadt a dollár, szárnyaltak a tőzsdék, nagyot erősödött a forint. Az előző hét után a mostani is hasonlóan eseménydúsnak ígérkezik, hiszen több fontos kamatdöntő ülés is lesz, amely komoly mozgásokat indíthat el a devizapiacok mellett a részvénypiacokon is.

Új korszak kezdődik - Mire számíthatunk?

Új korszak kezdődik - Mire számíthatunk?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében azt elemeztük, hogy – a hétvégi bejelentések fényében is – mire számíthatunk Donald Trump beiktatását követően. Az elnök ugyanis rögtön 200 végrehajtói intézkedést hozna meg. Vendégünk volt Móró Tamás, a Concorde vezető stratégája. A második részben a lakossági megtakarítási trendekről beszélgettünk, ugyanis ezekben a hónapokban a magyarok jelentős összegben jutnak állampapírkamatokhoz. Erről Takács Pétert, a Groupama Biztosító lakossági személybiztosítás termékmenedzserét kérdeztük.

Trendtörés után is gyengült a forint, Trump beiktatása újra megrázhatja a piacokat

Trendtörés után is gyengült a forint, Trump beiktatása újra megrázhatja a piacokat

A forint árfolyama továbbra is ingadozva gyengült az előző héten az euróval szemben, a dollár erősödése továbbra is nyomást helyez a magyar devizára, amely érzékenyebbnek bizonyult a piaci hangulatváltozásokra, mint a régiós társai. A következő hetekben a forint sorsa szorosan összefügg majd a globális makrogazdasági adatokkal és Donald Trump hétfői beiktatása utáni politikai fejleményekkel, amelyek tovább árnyalhatják a piaci kilátásokat. Több fontos adatközlésre figyelünk a héten, amelyek heves mozgásokat hozhatnak a piacokon.

A forint sorsát alapjaiban meghatározó napok jönnek

A forint sorsát alapjaiban meghatározó napok jönnek

Az előző héten az amerikai és magyar tőzsdéken is jelentős mozgások zajlottak: az amerikai piacokon esés volt tapasztalható egy erős foglalkoztatási jelentés miatt, míg a BUX-index új csúcsot ért el. A forint árfolyama az euróval szemben a múlt héten erősödött, míg a dollárral szemben enyhe gyengülést mutatott. A most következő napokban kiemelten figyeljük a hazai inflációs adatokat és a nemzetközi makroadatokat, beleértve az amerikai munkaerőpiaci mutatókat és kínai GDP-adatokat. Ezek az információk jelentősen kihathatnak a forintárfolyamra is.

A héten megint az USA rúghatja ránk az ajtót

A héten megint az USA rúghatja ránk az ajtót

A múlt héten nagyot gyengült a forint a vezető devizákkal szemben, miközben az amerikai és az európai tőzsdéken a hét során inkább oldalazó mozgásokat láttunk. Az új év első teljes hete azonban már adatok szintjén is komoly meglepetéseket tartogathat, hiszen a magyar ipari termelés és kiskereskedelmi forgalom mellett számos olyan amerikai adat is érkezik, amelyeket az amerikai fogyasztó állapotáról árul el fontos információkat.

A héten legkisebb szikra is robbanást hozhat a piacokon

A héten legkisebb szikra is robbanást hozhat a piacokon

Az elmúlt héten az amerikai és európai piacok vegyes teljesítményt mutattak, miközben a forint erősödni tudott az illikvid kereskedési környezetben. Az amerikai részvényindexek pénteken visszaestek, de a heti eredményeket a Mikulás-rali iránti várakozások javították. Az új év első hete számos fontos makrogazdasági adatot hoz, beleértve a beszerzési menedzserindexeket és a foglalkoztatási statisztikákat, melyek várhatóan jelentős piaci mozgásokat generálnak.

Összejött a bravúr a forintnak

Összejött a bravúr a forintnak

Az illikvid karácsony előtti devizapiacon óriási kilengéseket láthattunk a forintárfolyamban: míg kora délutánig jelentősen gyengült az árfolyam és 415 felett is járt már az euró, később 412,5 alá is benézett az árfolyam, és este is ezen szint alatt maradt. A dollárral szemben szintén számottevő erősödést mutatott a magyar fizetőeszköz: a nap folyamán az USD/HUF jegyzése egy ponton már 400 közelében is járt, estére viszont egészen 396,2-ig visszakorrigált a kurzus.

Karácsonykor sem lesz nyugta a forintnak, volatilis napok várnak ránk

Karácsonykor sem lesz nyugta a forintnak, volatilis napok várnak ránk

Nem maradunk izgalmak nélkül az év utolsó teljes hetére sem. A karácsonyi időszakra általánosan jellemző a piacok csökkent likviditása és volatilitása, amit az ünnepi kereskedési rend, a geopolitikai események, valamint az év végére koncentrált makrogazdasági adatok is fokoznak. Az ünnepek alatt a nemzetközi tőzsdei nyitvatartási rend eltérései és a régió geopolitikai fejleményei is okozhatnak váratlan árfolyammozgásokat, miközben a piacok még mindig emésztik a Federal Reserve legutóbbi kamatdöntését és előrejelzését.

Két kulcsfontosságú döntésen múlhat a forint sorsa – pár nap és mindenre választ kapunk

Két kulcsfontosságú döntésen múlhat a forint sorsa – pár nap és mindenre választ kapunk

Magyarországon az MNB kamatdöntése és a hazai kereseti adatok irányt szabhatnak az inflációs és gazdasági trendeknek, míg a nemzetközi színtéren a Fed és a Bank of England döntései, valamint Kína ipari termelési és kiskereskedelmi adatai vethetnek fényt a világgazdaság mozgásirányaira. Az inflációs stabilizáció jelei bíztatóak, de a lassuló növekedés és a geopolitikai bizonytalanságok továbbra is kihívást jelentenek. Az előttünk álló hét tisztább jövőképet rajzolhat ki nekünk.

Hullámvasút után újabb volatilis napok várhatnak a forintra és a piacokra

Hullámvasút után újabb volatilis napok várhatnak a forintra és a piacokra

A héten a befektetők figyelme középpontjában az Európai Központi Bank csütörtöki kamatdöntése áll, amely jelentős hatással lehet az eurózóna gazdasági kilátásaira és a devizapiacokra. Emellett kulcsfontosságú makroadatok érkeznek: Németország és Magyarország novemberi inflációs adatait is megismerhetjük. Az EKB kamatpolitikája mellett a globális gazdasági folyamatok alakulását befolyásoló adatok is a fókuszban lesznek, mint például Kína inflációs és külkereskedelmi statisztikái.

Rég nem látott pofont kaphat a magyar gazdaság

Rég nem látott pofont kaphat a magyar gazdaság

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy a Fitch hitelminősítő intézet a hét második felében milyen döntést hozhat Magyarország besorolásáról, miután a Moody’s ugyan nem rontott az osztályzatunkon, de a gazdasági kilátásainkat stabilról negatívra módosította. Vendégünk Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője volt. A második részben a vasárnapi romániai parlamenti választások eredményeit és lehetséges következményeit elemeztük Vígh Emesével, a Transtelex vezető szerkesztőjével.

Jön az egyik legfontosabb piacmozgató adat

Jön az egyik legfontosabb piacmozgató adat

A héten érkezik az egyik legfontosabb piacmozgató adat, ami hatással lehet a nemzetközi kereskedési hangulatra. Legfrissebb makronaptárunkban mutatjuk, hogy melyik napokon milyen fontos piacmozgató események várhatók.

Verdiktet mondanak Magyarországról, kritikus napok várnak a forintra

Verdiktet mondanak Magyarországról, kritikus napok várnak a forintra

A globális részvénypiacok a múlt héten vegyes képet mutattak, miközben a Wall Street választások utáni lendülete némileg alábbhagyott. Az amerikai piacok mérsékelt emelkedést produkáltak, ugyanakkor a magyar forint jelentősen gyengült, különösen a dollárral szemben, új mélypontot érve el az euróhoz képest is. A hét fókuszában a német és amerikai gazdasági adatok, valamint az inflációs mutatók állnak, amelyek meghatározóak lehetnek a monetáris politikai döntések szempontjából. Magyar szempontból pedig a Moody's pénteki hitelminősítői döntése lesz. A hétvégén pedig az OPEC-döntése vihet be mélyütést a piacoknak.

Csúnya képet mutathat év végén egy fontos mutató Magyarországon

Csúnya képet mutathat év végén egy fontos mutató Magyarországon

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy könnyen elképzelhető, hogy a főbb gazdasági folyamatokból adódóan idén nem csökken a magyar államadósság GDP-arányos szintje. Arról, hogy az államadóssági ráta stagnálása vagy növekedése milyen kockázatok elé állíthatja a magyar gazdaságot, Madár Istvánt, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében beszéltünk, hogy már mind a négy nagy magyar blue chip közzétette harmadik negyedéves jelentését. A cégek idei első háromnegyed évével és további kilátásaival kapcsolatban Bukta Gábor, a Concorde elemzési üzletágvezetője volt a vendégünk.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.