A tavalyi árcsökkenés ellenére továbbra is túlértékeltnek számítanak a lakóingatlanok árai Németországban, mivel a jelzáloghitel költségei megugrottak, állítja az ország központi bankja, hozzátéve, hogy az árak jelenleg 15-20%-kal magasabbak a demográfiai és gazdasági helyzet alapján elvárhatónál.
A német lakásárak akár 30%-kal is a 2022-es csúcsértékük alá eshetnek - mondta a Reutersnek az ország egyik legnagyobb ingatlancége, a TAG Immobilen társ-vezérigazgatója, Martin Thiel. A szakértő a szektortársaknál pesszimistább értékelésében kiemelte, hogy Európa legnagyobb gazdaságát továbbra is veszély fenyegeti.
Éves alapon 10,2 százalékkal csökkentek a harmadik negyedévben a német lakásárak, ami 2000 óta a legnagyobb visszaesés, de még a magyar piacon sem volt példa egy év alatt ekkora árcsökkenésre.
Egymásnak ellentmondó adatokat közölt a brit lakáspiacról a Lloyds Banking Group részlege a Halifax és a Rightmove ingatlanos weboldal. Előbbi múlt héten arról számolt be, hogy októberben fél év csökkenés után 1,1 százalékkal ismét növekedtek a brit lakásárak, utóbbi viszont most megcáfolta ezt, 1,7 százalékos további csökkenést mérve. Úgy tűnik, a brit lakáspiacon továbbra is passzívak a vásárlók, ami elősorban a magas hitelkamatokkal magyarázható.
Úgy tűnik, a magyar lakáspiac az egyik legszélsőségesebben mozgó piac Európában, legalábbis ami a lakásárak változását illeti. Míg az elmúlt évtizedben reálértéken Magyarországon volt a legnagyobb a lakásárak növekedése, az előző évben ezüstérmesek lettünk a lakásárak inflációval együtt vizsgált csökkenésében. Cikkünkben sorra vettük az uniós országokat aszerint, hogy hol, mi történt a lakásárakkal reálértéken 2010 óta, emellett a magyar folyamatokat részletesebben is megvizsgáltuk területi és településtípusok vonatkozásában.
Országos átlagban továbbra is tartják magukat a lakásárak, miután az idei első negyedévben 1,8 százalékot emelkedtek a tavalyi utolsó negyedév 0,8 százalékos csökkenése után. Az MNB legfrissebb számaiból - melyek nagyon hasonlóak a KSH nemrég kijött számaihoz - kiderül, hogy az egyes jogállások és az egyes országrészek között ismét nagyok az eltérések. Az ország legnagyobb részén a tavalyi utolsó negyedéves árcsökkenés az idei első negyedévben enyhe árnövekedésbe csapott át, kivéve a Budapest körüli városokban, ahol a korábbiaknál is jelentősebb, 12 százalékos nominális árcsökkenés következett be.
Egy hónapja írtunk utoljára a bécsi lakáspiacról annak kapcsán, hogy a kínálati árakban nagyon jelentős, 12 százalékos csökkenés következett be. Az osztrák főváros lakáspiaca viszont még mindig túlértékelt, így az osztrák jegybank jelentése szerint további árcsökkenés várható. Ez azonban már nem hirtelen zuhanással, hanem fokozatos, lassú korrekcióval következhet be - írja a Bloomberg.
A korábbi évek dinamikus növekedésével ellentétben Európa-szerte csökkenést mutatnak a lakásárak az utóbbi időben. Van, ahol ez a folyamat már több mint egy éve tart, míg máshol - köztük Magyarországon is - a tavalyi év második felében indult el a csökkenés. Joggal gondolhatjuk ez alapján, hogy ha az inflációt többé kevésbé követve a bérek is emelkednek, akkor egyre jobb helyzetbe kerülnek a lakásvásárlók. Hogy ez valóban így van-e, azt az MNB és a KSH számai alapján néztük meg, kiemelve, hogy az egyes európai fővárosokban milyen terhet jelent a jövedelmekhez képest a lakásvásárlás és a bérlés.
Hosszú éveken keresztül lehetett hallani és a vásárlóként tapasztalni, hogy a lakások egyre inkább túlértékeltek Magyarországon a piaci fundamentumokhoz képest. A jövedelmek például sokkal kisebb mértékben emelkedtek mint a lakásárak, ami mind Budapestre, mind a vidéki térségeinkre igaz volt. Ebben hozhat változást a mostani időszak, amikor a lakásárak ismét kezdenek visszatérni a normalitás talajára. Hogy mit jelent ez a számokban, azt az MNB elemzése alapján néztük meg.
A bécsi lakáspiac teljesített a legrosszabbul Európa nagyvárosai közül az elmúlt egy évben - írja a Bloomberg City Tracker. Az osztrák fővárosban a tavalyi csúcshoz képest nominálisan 12,2 százalékkal csökkentek a lakásárak, amivel a szintén régóta gyengélkedő stockholmi lakáspiac számait is alulmúlta, miközben Madrid, Milánó és Zürich továbbra is árnövekedést ért el.
Több cikkben is foglalkoztunk már azzal, hogy milyen okok állnak a magyarországi lakásárak visszaesése mögött. A magyar folyamatok azonban nem térnek el jelentősen Európa többi országától sem. Az uniós tagállamok lakásárindexe a tavalyi utolsó negyedévben másfél százalékkal csökkent és bár vannak országok, ahol még mindig tart az emelkedés, a magyarországinál nagyobb csökkenések is szép számmal előfordulnak.
Az utóbbi hónapokban mind a vásárlók, mind az eladók azt látják a hazai lakáspiacon, hogy az árak megálltak, esetenként enyhén csökkentek is, de jelentős zuhanás azért nem következett be. Nagyon más képet kapunk azonban, ha azt is figyelembe vesszük, hogy rég nem látott magasságokban van az infláció, vagyis a lakások árváltozását nem nominál, hanem reálértéken nézzük. Így vizsgálva a piacot a 2008 utáninál is nagyobb rejtett áresés van kilátásban, ráadásul sokkal rövidebb idő alatt.
Frissítette lakásárindexét az MNB, ami alapján 2022 negyedik negyedévében 3,6 százalékkal csökkentek a lakásárak országosan a megelőző negyedévhez képest, a legnagyobb csökkenés a községekben volt tapasztalható. A KSH mellett tehát az MNB is megerősítette, hogy a lakásárak mérséklődnek, ráadásul a KSH-hoz képest valamivel magasabb ütemben.
A KSH frissen publikált negyedik negyedévi előzetes adatai is megerősítik, hogy 2022 végére fokozódott a lakáspiac lassulása. Ám ezek sem utalnak olyan mélyrepülésre, amilyentől sokan tartottak a múlt év őszén. Az OTP Ingatlanpont szakértője szerint a tavaszi hónapok szezonális keresletnövekedése mutathatja majd meg igazán, milyen pályán indul tovább a lakáspiac a megtorpanást követően.
A magas infláció olyasvalamit hozott, amire Csehországban régóta nem volt példa: a lakásáremelkedés megtorpanását. A lakáspiac jelentősen lelassult, a szereplők gazdasági fellendülésre várnak és a befagyott kereslet hamarosan eléri az építőipari cégeket is - derül ki az Euroconstruct cseh tagintézetének felméréséből. Hoz-e ez a helyzet hosszú távú változást, vagy a piac csak elment szünetre, mielőtt visszatér a régi kerékvágásba?
A házgyári lakások közel 10 éve tartó, fokozatos áremelkedésének végét jelezhetik a 2023-as értékesítési adatok. A rezsivédett címkével kiugróan nőtt a panelek népszerűsége tavaly, azonban a 2022-es átlaghoz képest 9-12%-kal alacsonyabb áron találtak új tulajdonosra a fővárosi panelek idén. A nyugati országrészben csekélyebb, 1%-os az enyhülés, azonban a keleti régió lakótelepein még mindig 7%-os emelkedést tapasztalt a Duna House.
Mindketten lépéseket tehetnek.
Nagyon fontos ütközet következik, cudar esélyei vannak Kijevnek.
Hatalmas rakétázás volt a vezető indexeknél.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.
Befutott a decemberi adat.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.