Mutálódott a madárinfluenza vírus

Mutálódott a madárinfluenza vírus

Az Egyesült Államokban azonosított első súlyos madárinfluenza-megbetegedés mintáiban olyan mutációkat fedeztek fel, amelyek nem voltak jelen a beteg háztáji állományából származó mintákban. A szakértők szerint ez a fejlemény nem növeli a járvány lakosságra jelentett kockázatát, amely továbbra is alacsonynak tekinthető.

Új időszámítás kezdődhet Amerikában

Új időszámítás kezdődhet Amerikában

A megalakuló Kormányzati Hatékonysági Hivatal (DOGE) két vezetője, Elon Musk és Vivek Ramaswamy üzletemberek arra tettek utalást, hogy eltörölhetik az óraátállítást az Egyesült Államokban - írja a Washington Post.

Dohányzás tiltása: EU-szintű lépések jönnek

Dohányzás tiltása: EU-szintű lépések jönnek

Az Európai Bizottság támogatja az Európai Tanács döntését, amellyel elfogadták a füstmentes környezetekre vonatkozó ajánlás felülvizsgálatát. Az új irányvonal célja a másodlagos füst és aeroszol káros hatásainak mérséklése, különösen a gyermekek és fiatalok körében.

Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Még mindig vannak az országnak olyan részei, ahol gondok vannak a csapvízzel – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ friss, 2023-ra vonatkozó ivóvízminőségi jelentéséből. Jó hír, hogy szinte mindenhol jó minőségű csapvíz folyik itthon, de továbbra is van kilenc olyan település, ahol az arzéntartalom magas, Budapesten és a nagyobb településeken pedig az ólom okozhat problémákat.

Kiderült, hány fokban terjesztik leginkább a szúnyogok a halálos kórt

Kiderült, hány fokban terjesztik leginkább a szúnyogok a halálos kórt

A dengue-láz terjedése és az éghajlatváltozás közötti összefüggést vizsgálta egy új tanulmány, amely szerint a betegség előfordulásának közel ötöde a globális felmelegedésnek tulajdonítható. A kutatók figyelmeztetnek: ha nem teszünk lépéseket a klímaváltozás mérséklésére, ez az arány 2050-re akár 60%-ra is emelkedhet - számolt be a Live Science.

Megszólalt a vészcsengő Kínában: drámaian elhíztak az emberek, átfogó reform indul

Megszólalt a vészcsengő Kínában: drámaian elhíztak az emberek, átfogó reform indul

A kínai kormány új irányelveket adott ki az elhízás kezelésére, miközben az ország súlyos közegészségügyi kihívással néz szembe. A Nemzeti Egészségügyi Bizottság (NHC) által közzétett útmutatások célja az elhízás diagnózisának és kezelésének egységesítése, mivel a kínai felnőttek több mint fele már most is túlsúlyos vagy elhízott, és ez az arány várhatóan tovább emelkedik - írja a Reuters.

Búcsú az örök élettől

Búcsú az örök élettől

Az elmúlt évszázadban a várható élettartam jelentős mértékben nőtt. A 21. században a radikális élethosszabbítás, amely például a 100 éves életkort megélők számának drámai növekedését jelentené, azonban valószínűtlennek tűnik - derült ki a Nature Aging folyóiratban megjelent „Radikális élethosszabbítás lehetetlensége az emberek esetében a 21. században” című tanulmányból. A kutatás rávilágít arra, hogy a biológiai öregedés természetes folyamatának lassítása nélkül a további jelentős élethosszabbítás nem tűnik megvalósíthatónak.

Meginog az örök életbe vetett hit? Lesújtó tanulmány érkezett

Meginog az örök életbe vetett hit? Lesújtó tanulmány érkezett

Az emberek élettartama jelentős mértékben nőtt az elmúlt évszázadban, különösen a fejlett országokban, ahol az egészségügyi fejlődés, a jobb táplálkozás és a korszerű orvosi ellátás sokkal hosszabb életet tett lehetővé. Ennek köszönhetően sokan elkezdtek azon spekulálni, hogy az emberiség végül elérheti az örök életet, vagy legalábbis a szinte végtelen hosszú élettartamot. Ugyanakkor az IFLScience cikkében arra figyelmeztet, hogy a legújabb kutatások szerint a várható élettartam növekedésének üteme már lassul, ami aggodalomra adhat okot azoknak, akik az örök élet elméletében hisznek.

Érdekes dolgot derítettek ki a csapvízről a kutatók

Érdekes dolgot derítettek ki a csapvízről a kutatók

Az ivóvíz fluorozásának hatékonysága csökkenhetett az elmúlt évtizedekben, derül ki egy új kutatásból. A manchesteri, dundee-i és aberdeeni egyetemek szakemberei 157 tanulmány eredményeit elemezték, összehasonlítva a fluorozott és nem fluorozott vízzel ellátott közösségeket - tudósított a The Guardian. Mindez azt jelenti, hogy a fogaink egészsésgére is kisebb hatással bír már a víz fluorid tartalmának növelése.

Kongatják a vészharangot: olyan folyamat zajlik, amely pusztító vírusokat szabadíthat ránk

Kongatják a vészharangot: olyan folyamat zajlik, amely pusztító vírusokat szabadíthat ránk

A globális felmelegedésével kapcsolatban leggyakrabban a környezeti hatásokról, például a jégsapkák olvadásából fakadó tengerszint-emelkedésről, valamint a bolygószerte tapasztalható szélsőséges időjárási körülményekről beszélünk. Pedig az éghajlatváltozásnak akár közegészségügyet érintő vetületei is lehetnek. A fagyos, főleg északon megtalálható permafroszt talaj mélyén ősi korokból származó kórokozók is rejtőznek a tartós inaktivitás állapotában, amelyek a kiterjedt olvadásnak köszönhetően utat találhatnak a felszínre. Megoszlanak a vélemények arról, hogy a jelenség fenyegethet-e minket valós világjárvánnyal, azt már azonban laboratóriumi kísérletek is bebizonyították, hogy a fagyott talajban lapuló vírusok akár több tízezer év után is fertőzőképesek lehetnek.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Magyarok százezrei szabadulhatnak most meg adósságuk egy részétől – Itt a következő nagy befektetés a PMÁP után?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.