Kikötött pénteken a krki Omisaljban az első amerikai LNG-tankerhajó 143 ezer köbméter cseppfolyósított földgázzal és ezzel az úszó terminál megkezdte kereskedelmi termelését - közölte Hrvoje Krhen, az LNG Hrvatska vállalat igazgatója, hozzátéve, hogy ezt egyhónapos próbaüzem előzte meg.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint komoly előrelépést jelent Magyarország gázellátásában, hogy elkezd üzemelni Horvátországban Krknél az a terminál, amely cseppfolyósított gázt képes fogadni. Magyarország 2021 január 1-től évente egymilliárd köbméternyi kapacitást kötött le, így jövő évtől először jelenik meg cseppfolyósított gáz a magyar energiaellátásban.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken személyesen tárgyal Tomislav Coric horvát környezetvédelmi és energiaügyi miniszterrel Dubrovnikban arról, hogy Magyarország részesedést szerezne a Krk-szigeti LNG-terminálban - közölte az MTI-kérdésére a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) hétfőn.
A horvát kormány szerdai döntése szerint százmillió euróval (31,8 milliárd forint) támogatja a krki LNG-terminál (cseppfolyósított földgáz-terminál) megépítését: 50 millió euróval 2019-ben és további 50 millió euróval 2020-ban.
A szerény érdeklődés ellenére is megépíti Horvátország a régóta tervezett észak-adriai úszó LNG-terminált - közölte Tomislav Coric energiaminiszter, aki azt is elmondta, több magyar cég megerősítette a terminálhasználatra vonatkozó szándékát.
A magyar kormány előrehaladott tárgyalásokat folytat a horvátokkal a Krk-szigeten tervezett gázlefejtő megvásárlásáról - értesült a Népszava. Bár az Orbán-kabinet drágállja a horvát ajánlatot, a részesedésvásárlási felvetést nem utasította el, de inkább többségi részesedést kér, amit viszont egyelőre a horvátok vetnek el.
Az Európai Bizottsághoz fordul a horvát-magyar gázszállítás tarifájának kérdésével a két ország kormánya.
Harmadszor is elhalasztották a 2020-ra megépítendő horvátországi LNG-terminál kapacitásainak előzetes lefoglalását célzó Open Season eljárás lezárását. Az LNG Croatia által kiírt kötelező eljárás második körében sem sikerült ugyanis a terminál kapacitásait értékesíteni, ezért ismét ki kellett tolni az eljárás határidejét. Ez gyakorlatilag azt jelenti, tovább csúszhat a Krk-sziget partjához telepíteni tervezett, magyar szempontból is fontos projekt megvalósítása.
Olaszország és Horvátország egy olyan, az Észak-Adriát átszelő gázvezeték megvalósítását mérlegeli, amely kétirányú szállításokat is lehetővé tenne a két ország között. A terv kapcsán egyelőre kevés konkrétum látott napvilágot, azonban vélhetően nem javítja a magyar szempontból fontos krk-i LNG-terminál megvalósításának esélyeit. Így egy héten belül, a román parlament döntését követően újabb kedvezőtlen hír látott napvilágot a magyar gázellátás jövőjét illetően.
Egyre erősebb ellenállás bontakozik ki a Krk szigetén létrehozandó, eredetileg már 2018-re, a legutóbbi tervek szerint 2020-ra megépülő úszó LNG-terminál ellen Horvátországban. Az EU által is támogatott projektet helyi és környezetvédő szervezetek mellett az ellenzék is támadja, egyik fő érvük szerint a terminál ugyanis elsősorban Magyarország érdekeit szolgálja.
Újabb LNG-terminál építéséről dönthet hamarosan Lengyelország, a Gdanskba tervezett úszó terminál üzembe állásával pedig mintegy harmadával bővülhet az ország importkapacitása, ami az egész térség, így Magyarország földgázellátásának diverzifikáltságát is javítaná. A földgáznak a jövőbeni magyar energiaellátásban várható szerepéről, az energiamixben betöltendő súlyáról a Portfolio június 7-i konferenciájának résztvevői első kézből tájékozódhatnak.
A krki LNG-terminál (cseppfolyósított földgáz-terminál) építésének felgyorsításáról fogadott el csütörtökön törvénytervezetet a horvát kormány, hogy a munkálatok az előre meghatározott időn belül elkészülhessenek - közölte a helyi sajtó. A törvénytervezet többek között csökkenti az adminisztratív terheket, rendezi a tulajdonviszonyokat az építkezési területen, valamint rendelkezik a tengeri területekre kiterjedő koncessziós jogokról és díjakról is.
Május végén ismerteti Horvátország a várhatóan 2020-ban üzembe lépő, az EU által is támogatott új LNG-terminál kapacitástendereinek eredményét. Az innen beszerezhető földgáz iránt a tender első körében a vártnál jóval szerényebb érdeklődés mutatkozott, ez pedig ismét megakaszthatja a több mint egy évtizede tervezett fejlesztést.
Azt követően, hogy az elmúlt évek stagnálását követően úgy látszott, elhárultak az akadályok és 2019-re megépülhet a Magyarország számára is nagy jelentőségű horvátországi LNG-terminál, most úgy tűnik, további csúszást szenvedhet el a projekt.
Az Eustream szlovák átvitelirendszer-üzemeltető és lengyel partnere, a Gaz-System bejelentette, készen állnak a szlovák-lengyel földgáz interkonnektor megépítésére; így 2021-től lengyelországi LNG-eredetű földgáz is érkezhet Magyarországra.
Magyarország részt vesz a horvátországi LNG-terminál kapacitásainak értékesítésére kiírt kötelező Open Season eljárásban - közölte Klaus-Dieter Borchardt, az Európai Bizottság belső energiapiacért felelős igazgatója egy bécsi szakmai rendezvényen az Interfax szerint.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Érdemes megnézni, mit mondanak erről a térképek.
Alkalmatlanok az európai haderők az önvédelemre?
Két helyszínen, összesen 88 ezer négyzetméteren.
Mozgalmas hétkezdet után újabb eseménydús napot láthatunk.
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.