A HIV-fertőzések és az AIDS okozta halálesetek száma világszerte jelentősen csökkent az elmúlt évtizedekben, azonban a jelenlegi tendenciák nem elegendőek az ENSZ által kitűzött 2030-as cél eléréséhez. Egy új nemzetközi kutatás rávilágít a globális előrelépésekre, de felhívja a figyelmet a regionális különbségekre és a még mindig fennálló kihívásokra is - jelentette a Financial Times.
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) befektetésével elindult az Európai Beruházási Alap (EIF) által kezelt Három Tenger Kezdeményezés innovációs alap, az MFB csatlakozásával vállalta, hogy 20 millió eurót biztosít növekedési szakaszban lévő közép- és kelet-európai vállalkozások fejlődésének finanszírozására.
2024-2025-ben a magyar gazdaság növekedése lehet az egyik legszerényebb a tágan vett keleti- és közép-európai régióban – áll a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlító Intézet (WiiW) legújabb elemzésében. Idén mindössze 1,2%-os GDP-növekedés várható, amely a harmadik leggyengébb eredmény a vizsgált országok között. A 2025-ös előrejelzés sem sokkal biztatóbb, Magyarország itt is a leglassabb növekedést produkáló államok közé kerülhet. A régiós autóipar gyengesége és a beruházások visszaesése tovább súlyosbítja a helyzetet, a kegyelemdöfést pedig Donald Trump ismételt megválasztása viheti be, vélik a bécsi szakértők.
Közép- és kelet-európai miniszterek bírálják Mario Draghi jelentését, amely az EU versenyképességének növelésére tett javaslatokat. Lett, lengyel és cseh tisztviselők szerint Draghi túlságosan az Európai Unió régebbi tagállamaira támaszkodott, figyelmen kívül hagyva a régió dinamikusabb gazdaságait, Orbán Viktor miniszterelnök pedig a blokkosodást ellenzi.
Az ukrajnai háború eleje óta Dmitrij Medvegyev, korábbi orosz elnök rendre a meghökkentő kijelentéseivel hívja fel magára a figyelmet. Szeptember 4-én ismét megosztotta a gondolatait a háborúval kapcsolatban, merész kijelentésekből pedig ezúttal sem volt hiány – számolt be az orosz állam hírügynökség, a TASzSz.
Az ukrajnai orosz invázió kezdete óta téma, hogy a kelet-európai ország csatlakozhat-e a NATO-hoz, és ha igen, akkor mikor. Az ukrán európai és euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettes, Olha Sztefanisina az az RBC-Ukrajina című lapnak adott interjújában érintette a kérdést.
Az Európai Unió új, ötéves ciklusában teljesen felborulhat az eddigi status quo, mivel a keleti tagállamok éppen hatalomátvételre készülnek. A kelet-európai nemzetek kialakulóban lévő, „szárnyállamoknak” nevezett koalíciója arra készül, hogy jelentősen befolyásolja az EU döntéshozatalát és a transzatlanti politikát. A hatalmi dinamikát az északi országok, a balti államok, Lengyelország, Csehország és Románia rúgná fel, összehangolva közös politikai törekvéseiket, hogy leszámoljanak vagy rivalizáljanak a most domináns német–francia-tengellyel. Noha Orbán Viktor magyar miniszterelnök az elmúlt tíz évben sokszor szorgalmazta, hogy álljon össze egy V4-es vezetésű keleti blokk, amely a nyugati tagállamok ellensúlya lehetne, Magyarország minden jel szerint teljesen kimarad az új hatalmi erőtérből.
Az amerikai GAO jelentése szerint az amerikai külügyminisztérium és a védelmi minisztérium nem kommunikál megfelelően az ukrajnai fegyverszállítmányokról – számolt be a Defense One.
A Defense One megszólaltatott több amerikai tisztségviselőt arról, hogy pontosan mennyire voltak informálva arról, hogy ukrán csapatok fognak Oroszország területe ellen hadműveletet indítani.
A hét elején ukrán csapatok lépték át a határt az oroszországi Kurszk megyénél, ez pedig az Egyesült Államok figyelmét is felkeltette. Karin Jean-Pierre, a Fehér Ház szóvivője szólalt meg a témában – számolt be az Ukrajinszka Pravda.
Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese ismét megszólalt az oroszok ukrajnai „különleges katonai műveletéről”.
Kiadta napi jelentését az amerikai Institute for the Study of War (ISW) az ukrajnai háborúról, amelyben ezúttal – mások mellett – Dmitrij Medvegyev kijelentéséről és az orosz sajtóról írnak.
Kelet-Európát és a Balkánt egy nagyon erős hőhullám sújtja júliusban, még a 40 fok feletti hőmérséklet sem számít ritkaságnak ezekben a napokban. A görög Climatebook írása és az EU-s Copernicus klímafigyelő program adatai szerint a július 12. és 19. közötti hét napban akár a 44 Celsius-fokot is elérheti a térség maximum hőmérséklete, ami 12 fokkal magasabb, mint az 1991-2020 közötti időszak átlaga - írja a Qubit.
Közzétette az idei népesedési előrejelzéseit az ENSZ Gazdasági és Szociális Ügyek Főosztálya, amelyben Ukrajna számára katasztrófával felérő forgatókönyvet vázoltak fel – számolt be az Ukrajinszka Pravda.
Az amerikai Defense One szerint az oroszok már most elkezdték megcélozni az egyes szavazói csoportokat az Egyesült Államokban, közelgő elnökválasztásra készülve.
A világ legnépesebb országának, egyben a Föld legnagyobb demokráciájának a vezetője, Narendra Modi Oroszországban tett egy szimbolikus kétnapos látogatást július 8-tól. A találkozó egy súlyos gyomrost jelent a nyugati erőfeszítések számára, hiszen egyértelműen azt jelzik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnöknek Kínán kívül is vannak nagyon erős nemzetközi partnerei. Az indiai miniszterelnök látogatásának hátterében a globális geopolitikai játszma egy újabb felvonása áll.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
A francia elnök figyelmeztette Európát, ne csak amerikai fegyverekre költsön.
Kirúgások és drasztikus költségcsökkentés jöhet.
Mégis elfogadna moldovai gázszállítmányokat a Dnyeszter Menti Köztársaság.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.