Joe Biden amerikai elnök hétfőn bejelentette, kegyelmezési jogával élve a szövetségi halálsoron lévő 40 személy közül 37 büntetését tényleges életfogytiglani börtönbüntetésre enyhíti, alig néhány héttel a megválasztott elnök, Donald Trump hivatalba lépése előtt, aki a halálbüntetés kiterjesztése mellett foglalt állást - írja az AP. "Félreértés ne essék: elítélem ezeket a gyilkosokat", írta a demokrata politikus, aki a lelkiismerete és tapasztalata fényében úgy véli, le kell állítani a halálbüntetés végrehajtását.
Joe Biden amerikai elnök tegnap bejelentette, kegyelemben részesített 39 nem erőszakos bűncselekményért elítélt amerikait, valamint további 1499 szövetségi elítélt büntetését enyhítette, akik a koronavírus-járvány kitörése óta házi őrizetben töltötték a büntetésüket, és elköteleződést mutattak a "rehabilitáció és reintegráció" felé - számol be a CNN. Biden rekorddöntő kegyelmezése a Politico szerint azonban hiányérzetet hagyott a Demokrata Párt több politikusában is.
Joe Biden amerikai elnök és vezető tanácsadói arról folytatnak megbeszéléseket, hogy megelőző célzattal kegyelemben részesítsenek-e olyan személyeket, akiket a januárban hivatalba lépő Donald Trump megválasztott elnök vagy körei bosszúval vagy elszámoltatással fenyegettek meg - írja a Washington Post a fehér házi tanácskozásokról elsőként értesülő Politico nyomán.
A 2028-as választás egyik elsőszámú demokrata elnökjelölt-aspiránsaként számon tartott Gavin Newsom kaliforniai kormányzó bírálta Joe Biden amerikai elnök vasárnapi döntését, miszerint kegyelmet adott fiának, Hunternek. Newsom kedden azt mondta a Politicónak, csalódott a lépés miatt.
Nemcsak Joe Biden amerikai elnök véleménye változott meg arról, hogy Hunter Bidennek kegyelmet kellene-e kapnia, hanem a demokrata választóknak is - számol be a Washington Post a YouGov témában készült felméréséről. A demokrata elnök vasárnap jelentette be, hogy korábbi ígéretét semmibe véve széles körű elnöki kegyelemben részesítette a két büntetőperrel is szembesülő fiát.
Joe Biden leköszönő amerikai elnök december 1-jén vasárnap este bejelentette, széles körű kegyelmet ad fiának, Hunter Bidennek, aki ellen két szövetségi büntetőper is folyamatban volt. A demokrata Biden döntését rengeteg kritika érte, nemcsak a republikánus oldalról: több párttársa annak indoklásával nem értett egyet, hiszen aláássa a demokraták független igazságszolgáltatás fontosságát hangsúlyozó kommunikációját, de azért is csepülték a Fehér Házat, mert ezelőtt hónapokig tagadták, hogy erre készülne a 82 éves politikus. De mi áll Biden döntésének hátterében, és miért szolgálhat mindez nagyszerű lehetőséggel a Demokrata Párt számára?
Jogtiprásnak nevezete Donald Trump megválasztott elnök azt, hogy Joe Biden jelenlegi elnök kegyelemben részesítette fiát, Hunter Bident, és a 2021. január 6-án elfogott republikánusok szabadon bocsátását kérte.
Elnöki kegyelemben részesítette Joe Biden amerikai elnök a fiát, Hunter Bident, akit két büntetőügyben talált bűnösnek a bíróság korábban az év során – jelentette be az elnök a Fehér Ház közleményében vasárnap este, mielőtt hivatalos látogatásra Angolába utazott.
Donald Trump az első volt amerikai elnök, akit büntetőügyben ítéltek el. Ez a mondat belevésődött szinte minden amerikai agyába az utóbbi hetekben. Bár a választók erre adott reakciója meglehetősen végletes, a felmérések szerint a várható republikánus elnökjelölt kampányát nem vetette vissza jelentősen, hogy bűnösnek mondták ki. Sőt, annak hírére brutális mennyiségű pénzadomány ömlött be a kasszájába, az ítéletből tehát még hasznot is tudott húzni. De ha ennyire megállíthatatlannak tűnik Trump kampánya, mit kezdhet ezzel az újraválasztásért küzdő Joe Biden? Egyesek szerint a demokrata elnöknek csak egy szavába, pontosabban aláírásába kerülne, és azonnal átvehetné a kezdeményezést.
Feltételesen szabadon engedték vasárnap reggel Thakszin Sinavatra volt thaiföldi miniszterelnököt, hat hónappal azután, hogy 15 éves száműzetéséből visszatért. A 74 éves milliárdost, aki 2001-től a 2006-os puccsig volt hatalmon, autóval, lánya társaságában látták távozni a thaiföldi főváros, Bangkok központjában lévő rendőrségi kórházból.
Varga Judit Facebook-oldalán azt írta, lemond országgyűlési mandátumáról és a Fidesz-KDNP EP-listájának vezetéséről, és visszavonul a közélettől, miután Novák Katalin köztársasági elnök bejelentette lemondását a kegyelmi ügy miatt.
A hírek szerint az Orosz Nemzeti Gárda (Roszgvardija) augusztusban megkezdte a Wagner veteránok toborzását. A nemrégiben nehézfegyverzettel is felszerelt alakulathoz a korábbi elítéltek is csatlakozhatnak.
Novák Katalin köztársasági elnök április 27-én végrehajtási kegyelemben részesítette a terrorcselekményekért elítélt Budaházy Györgyöt és öt társát, miután az úgynevezett „Hunnia-per” hét vádlottjának már korábban eljárási kegyelmet adott. Az államfői kegyelem kapcsán számos jogi kérdés vetődött és vetődhet fel, ezeket próbáljuk meg tisztázni dr. Szabó Zsolt Tiborral, a Szabó és Szalai Ügyvédi Iroda ügyvédjével, az ELTE-ÁJK Büntetőjogi Tanszékének megbízott oktatójával, a Doktori Iskola doktorvárományosával.
Kegyelmet kapott Roman Prataszevics belarusz ellenzéki aktivista, akit a fehérorosz hatóságok két éve egy Görögországból Litvániába tartó repülőgépen fogtak el, miután a Ryanair gépét bombariadóra hivatkozva földre kényszerítették – írja a BBC.
Az iráni igazságszolgáltatás közölte, hogy kegyelmet adott mintegy 22 000 embernek, akiket a tavaly szeptemberben kirobbant széles körű kormányellenes tüntetések során tartóztattak le - írja a Bloomberg.
Jevgenyij Prigozsin egy kommentje alapján a Wagner csoport állítólag leállította a foglyok toborzását , azonban egyes források kételkednek az állítás hitelességében.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.