2024 végén váratlanul összeomlott a Bassár el-Aszad vezette kormány Szíriában, ezzel pedig egy csapásra megváltozott az ország nemzetközi megítélése. Az előző rezsimmel bizalmatlan vagy teljesen elutasító politikai kapcsolatot fenntartó országok most szinte egymásnak adják át a kilincset Damaszkuszban tett látogatásaik során. A nagy lehetőségről nem akarnak lemaradni az Arab-félsziget gazdag kormányai sem, akik már régóta várták ezt a pillanatot. Korábban már okozott gondokat, hogy a közel-keleti országban külső hatalmak egymással versengtek a nagyobb befolyás megszerzéséért, kérdés, hogy megismételheti-e magát a történelem.
Az új szíriai vezetés által kinevezett külügyminiszter, Asaad Hasszán al-Sibani vasárnap Katarba látogatott, ahol magas rangú tisztviselőkkel, köztük Mohammed bin Abdulrahman al-Táni miniszterelnökkel és külügyminiszterrel tárgyalt. A látogatás célja a regionális kapcsolatok erősítése és Szíria politikai átmenetének támogatása volt - írta a Reuters.
Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter szombaton megerősítette, hogy újrakezdődnek a közvetett tárgyalások a Hamász iszlamista palesztin szervezettel Katarban a 2023. október 7-i Izrael elleni támadás óta a Gázai övezetben fogva tartott túszok elengedéséről.
Az öböl menti tőzsdék vegyes teljesítményt mutattak a szerdai kereskedési napon, miközben a befektetők az amerikai jegybank várható lépéseit árazták. A dubaji tőzsde több mint egy évtizedes csúcsra emelkedett, míg a legtöbb más öböl menti piac visszafogottan teljesített.
Katar azzal fenyeget, hogy leállítja az Európai Unióba irányuló létfontosságú LNG-szállításait, amennyiben az EU nem módosítja az új vállalati átvilágítási irányelvét, amely akár a vállalatok teljes globális éves árbevételének 5 százalékát is elérő büntetést helyez kilátásba a nem megfelelően eljáró cégek esetében. A katari energiaügyi miniszter szerint a szabályozás jelenlegi formájában elfogadhatatlan, de bizonyos racionális változtatások mentén születhet megállapodás - írta meg a Financial Times.
A gázai konfliktus lezárásáról és a túszok szabadon bocsátásáról szóló megállapodás aláírása a közeljövőben várható, miután a kairói tárgyalásokon előrelépés történt. Az amerikai kormányzat, egyiptomi és katari közvetítőkkel együttműködve, intenzív erőfeszítéseket tesz a megegyezés elősegítésére Joe Biden elnök hivatali idejének vége előtt - jelentette a Reuters.
A katari energiaügyi miniszter nem tart az amerikai LNG-export növekedésétől, és bírálta az EU átvilágítási irányelvét - számolt be a Cnbc.
Katar már néhány hete tárgyal a leendő Trump-kormánnyal a Gázai övezeti tűzszüneti és túszelengedési megállapodásról, mert úgy érzi, hogy ennek ismét megnőtt az esélye az amerikai elnökválasztás óta - közölte szombaton Muhammad bin Abdul Rahman Ál Száni sejk katari miniszterelnök és külügyminiszter.
Katar miniszterelnöke azt mondta a brit sajtónak, hogy Donald Trump és csapata már most nyomást gyakorolnak a gázai harcokban résztvevő felekre és a közvetítőkre, hogy a politikus beiktatása, 2025. január 20 előtt zárják le a harcokat.
A Hamász politikai irodájának Törökországba költözéséről szóló hírek heves diplomáciai reakciókat váltottak ki. Török és amerikai források egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tettek a palesztin szervezet vezetőinek tartózkodási helyével kapcsolatban, miközben Katar bejelentette, hogy felfüggeszti közvetítői szerepét a gázai konfliktusban – számolt be a Reuters.
Az amerikai Financial Times értesülései szerint Ukrajna és Oroszország képviselői előzetes megbeszéléseket kezdtek folytatni arról, hogy leállítsák az egymás energetikai infrastruktúrája elleni támadásokat.
Az Európai Unió és a Perzsa-öböl Menti Együttműködési Tanács (GCC) első csúcstalálkozóját Charles Michel, az Európai Tanács elnöke szervezte meg azzal a céllal, hogy erősítse a két régió közötti együttműködést. Bár EU-s tisztviselők nagy előrelépésről és pozitív légkörről beszéltek, a kézzelfogható eredmények láthatatlanok maradtak, és a találkozó inkább szimbolikus jelentőségű volt – írja a Politico.
A szaúdi koronaherceg, Mohammed bin Szalmán herceg személyesen vesz részt az Európai Unió és az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) első csúcstalálkozóján szerdán Brüsszelben – erősítette meg kedden este az EU.
Az Egyesült Államoknál lobbiznak a legerősebb Öböl-menti országok, hogy ne engedjék Izraelnek, hogy Irán olajipari létesítményeire támadjon, mivel tartanak tőle, hogy a perzsák megtorló csapásában ők is célponttá válnak - tudta meg a Reuters.
Mohammed bin Szalmán szaúdi trónörökös és Abbász Araqcsi iráni külügyminiszter szerdán Rijádban találkozott, vélhetően az Irán és Izrael közti feszültséggel kapcsolatosan egyeztettek.
Magyarország energiabiztonságáról is egyeztetni fog katari és török kollégájával Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön New Yorkban az ENSZ Közgyűlésén. A miniszter emlékeztetett, hogy Katarral már megindultak az egyeztetések arról, hogy miként lehet majd 2027-ből bevonni a közel-keleti országból származó cseppfolyósított földgázt a magyar energiamixbe, jelenleg már a technikai részletek előkészítése zajlik.
Személyi sérülésről egyelőre nem érkezett bejelentés.
Új lehetőségeket teremt az uniós exportőrök számára.
Márkás gyógyszerek másolatait árusítókat vizsgált az FDA.
Elon Musk venné meg a TikTok amerikai operációját?
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.