A mai nap a francia és a német infláció is a vártnál kisebb lett, miközben a német kiskereskedelmi forgalom havi alapon óriásit zuhant, kettétörve ezzel a gazdasági kilábalást. Az adatok után gyengült az euró a dollárral szemben, emiatt a forint már 393 fölött is járt a zöldhasúval szemben, az esti órákban pedig a Trump által tervezett vámokkal kapcsolatos hírek mozgatták meg a dollárt. Az euróval szemben a déli órákban gyengült némileg a forint, de estére visszatért a reggeli szint közelébe.
A Fed szerda esti kamatdöntése és üzenetei mellett csak minimálisan mozdult a forint, aztán csütörtökön a vártnál erősebb magyar GDP-adat után meglódult 407-ig, majd pedig az EKB-döntés mellett még tovább tudott erősödni és így 406 alatt új kéthavi csúcsra kapaszkodott az euróval szemben. A dollárral szemben 389-ig erősödött a forint.
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 2,75%-ra csökkentette az alapkamatot az Európai Központi Bank. A jegybank továbbra is adatvezérelt üzemmódban van, azaz a bejövő adatok fényében hozza meg a döntéseit.
A forint szerda reggel 407-nél új kéthavi csúcsra erősödött az euróval szemben, de innen már délelőtt elkezdett visszagyengülni, és az euróval szembeni jegyzések 408 felett stabilizálódtak. Délután kicsit gyengült a dollár az euróval szemben, így a zöldhasú jegyzése ismét süllyedt a bankközi forintpiacon. A Fed esti kamatdöntése inkább a forint/dollár párban hozott mozgásokat.
A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton a jegybank. Az újabb kamatcsökkentéshez az infláció további csökkenése szükséges. Jelenleg már a munkaerőpiac nem forrása az inflációnak. Összességében nem változott érdemben a jegybank üzenete: addig maradnak itt a kamatok, amíg az infláció nem csökken. Powell szerint a lakhatási költségek csökkenése lehet a kulcs és ebben optimista is.
Holnap tartja a kamatdöntő ülését az Európai Központi Bank, ahol a legfontosabb kérdés ismét az, hogy a vártnál rosszabb növekedés, de csökkenni már nem akaró infláció mellett hogyan megy tovább az EKB, de legfőképpen meddig hajlandó elmenni. Trump elnök kereskedelmi háborúja Démoklész kardjaként lebeg az euróövezet felett, és ennek a monetáris politikára is óriási hatása lehet. Az európai tőzsdeindexek csúcson vannak, így a holnapi döntés tétje nem kicsi.
Magyar idő szerint hétfőről keddre virradóan éjfél körül szokatlanul nagy mozgás alakult ki az euró/dollár árfolyamban a Donald Trump amerikai elnöktől érkezett komoly vámfenyegetések hatására, amely a forintot is megbillentette mind az euróval, mind a dollárral szemben. Aztán délelőtt újabb információk érkeztek a Trump-adminisztráció fokozatos vámemelési terveiről, amelyek a dollárt erősebb szinteken tartották. Röviddel délután 2 óra előtt aztán meglódult a forint az euróval szemben, 409-ről 408-ig, majd a vártnak megfelelő MNB-döntésre (tartás) kezdetben nem volt további mozgás, utána késő délutánig enyhén erősödni tudott a magyar deviza, majd az esti órákban már idei legerősebb szintjéig szúrt az árfolyam.
Gyorsuló amerikai növekedés, emelkedő inflációs kockázatok, globális vámháború és a kínai AI tovagyűrűző hatásai: ezek között kell rendet vágnia az amerikai jegybanknak ahhoz, hogy meghatározza, mikor folytatódhat a kamatcsökkentési ciklus, ha folytatódhat egyáltalán. A részvénypiacok értékeltsége nagyon magas, ahogy a kötvényhozam is, így a kamatdöntés tétje nem kicsi.
A szokásoknak megfelelően 15 órakor tartja háttérbeszélgetését a mai kamatdöntésről a jegybank. Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke értékeli a gazdasági helyzetet és a monetáris politika kilátásait. Az eseményről itt számolunk be.
Közzétette mai kamatdöntéséhez fűzött indoklását a Magyar Nemzeti Bank. A jegybank továbbra is nagyon óvatos a kamatpályát illetően. Sőt a nagy jegybankok divergáló monetáris politikája, a fokozott bizonytalanság, a változékony pénzpiaci környezet és az inflációt övező kockázatok nem csak a kamatcsökkentés szüneteltetését, de a szigorú monetáris kondíciók fenntartását indokolják. Ez nagy változás a korábbi kommunikációhoz képest, a jegybank hangneme egyértelműen szigorodott.
Mai kamatdöntő ülésén változatlanul, 6,5%-on hagyta az irányadó kamatot a Magyar Nemzeti Bank. A lépés a várakozásoknak megfelelő, előzetesen a szakértők úgy gondolták, hogy sem az inflációs kilátások, sem a forintárfolyam helyzete, sem pedig a bizonytalan nemzetközi környezet nem teszi lehetővé, hogy a jegybank kamatot csökkentsen.
A jegybank szokásos módon sajtótájékoztatón ismerteti a döntés hátterét és a jövőbeli kilátásokról, várakozásokról is részleteket közölhetnek.
A holnapi kamatdöntő ülésén változatlanul, 6,5%-on hagyja az irányadó rátát a Magyar Nemzeti Bank (MNB) - vélik teljes egyetértésben a piaci elemzők. Nem kell azonban sokáig várni az első kamatcsökkentésre, a várakozások szerint erre még az első félév végén sor kerülhet.
Donald Trump hivatalba lépése után gőzerővel kezdte el a második ciklusát. Az eredmény nem maradt el: beszakadt a dollár, szárnyaltak a tőzsdék, nagyot erősödött a forint. Az előző hét után a mostani is hasonlóan eseménydúsnak ígérkezik, hiszen több fontos kamatdöntő ülés is lesz, amely komoly mozgásokat indíthat el a devizapiacok mellett a részvénypiacokon is.
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal növelte az alapkamatot a japán jegybank, miután a bérek és az infláció emelkedése is indokolták a monetáris kondíciók normalizálását.
Szerdán határozott erősödést mutatott a forint külpiaci okok és az MNB felőli üzenetek hatására. A nap folyamán a dollár óvatos gyengülésével párhuzamosan kismértékben erősödni tudott a forint árfolyama. Az euróval szemben kis időre 410 alatt, míg a dollárral szemben 394 alatt is járt az árfolyam. Azonban a lengyel zloty-val szemben továbbra is történelmi mélypontja közelében jár a magyar fizetőeszköz árfolyama.
Konzervatív győzelem születhetett, de több fontos kérdés még nem dőlt el.
A következő két hétben újabb egyeztetés jöhet a háború lezárásáról.
António Costa szerint meghatározó pillanatot élünk.
A Vatikán szerint a szentatya még mindig kritikus állapotban van.
Erre lehet számítani.
Itt van az ukrán vezető álláspontja.
Az orosz invázió harmadik évfordulója kapcsán Takácsy Dorka Oroszország-szakértő volt a Checklist vendége.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.