Pár napja a Middle East Eye jelentetett meg egy cikket arról, hogy a Közép-afrikai Köztársaságban súlyos veszteségeket szenvedett az orosz Wagner csoport egy fegyveres milíciával folytatott összecsapás során, most meg is érkeztek az első fotók, melyek alapján nagyon úgy tűnik, hogy nem volt kacsa a hír.
A Wagner jövője a június végi villámlázadás óta kérdéses, de nem volt egyértelmű, hogy mi lesz a Moszkva "meghosszabbított karjaként működő" szervezet sorsa. Az utóbbi napok eseményei egyre inkább azt bizonyítják, hogy a zsoldoscsoport eltűnik a süllyesztőben. Most a Közép-afrikai Köztársaságban szenvedtek el súlyos veszteségeket.
A Közép-afrikai Köztársaságban dúló súlyos humanitárius válságra hívta fel a figyelmet szerdán az ENSZ ottani békemissziójának vezetőhelyettese, aláhúzva, hogy bár 2,4 millió embernek van szüksége segélyekre, a humanitárius célokra kért összegnek azonban még mindig elenyészően kevés része érkezett be. Ezzel párhuzamosan az Egyesült Államok 163 millió dollár (mintegy 65 milliárd forintnyi) humanitárius segélyt jelentett be a belpolitikai válsággal, és fegyveres konfliktussal sújtott Szudánnak, valamint az országból elmenekült embereket befogadó környező államoknak.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) hétfőn bejelentette, hogy 1,8 millió ember menekülhet el Szudánból év végéig a szomszédos öt országba, ezért további egymilliárd dollárra lesz szüksége az erőszak elől menekülők ellátásához.
A Wall Street Journal riportot tett közzé Jevgenyij Prigozsin utolsó napjairól. A Wagner-vezér Afrikából tért vissza Oroszországba, ahol aztán lezuhant a repülőgépe.
Tegnap lefotózták Jevgenyij Prigozsint, a Wagner csoport vezérét azon az Szentpéterváron rendezett Afrika-Oroszország csúcstalálkozón, melyen Vlagyimir Putyin orosz elnök is részt vett.
A BBC értesülései szerint az Egyesült Királyság külügyi tanácsa éles kritikával illette a brit kormányt, mivel az meglátásuk szerint súlyosan alábecsüli az orosz Wagner csoport által Afrikában nyújtott fenyegetést.
Július 27-28 között tartják meg a második alkalommal megrendezett Oroszország-Afrika csúcstalálkozót Szentpéterváron. A konferencián most jóval kevesebb afrikai vezető képviselteti magát, mint korábban. Moszkva szerint ennek oka elsősorban a nyugati nyomásgyakorlásban keresendő. A találkozó a kontinens élelmiszerbiztonsága szempontjából kap kiemelt figyelmet az orosz-ukrán gabonaalku összeomlása után - írja a Financial Times.
A június 24-i orosz Wagner-lázadás hatására jelentősen meggyengült a zsoldoscsapat helyzete. A bizonytalanság nemcsak az ukrajnai háborúban jelentett problémát, hanem a kiterjedt nemzetközi zsoldoshálózat átalakításában kellett gondolkodnia a Kremlnek. Az elmúlt napokban többször is teljesen megfordultak az események, és most megint teljesen más végkimenetelük lehet, mint korábban volt. A Közép-afrikai Köztársaság példáján keresztül szemléztük, hogy hol tart most a Wagner Afrikában, és mire készülhetnek a jövőben.
Orosz kormányzati tisztviselők a Wagner-lázadást követően sietősen több olyan országba is ellátogattak, ahol a Wagner csoportnak jelentős egységei vannak, hogy megnyugtassák a helyi vezetőket, nem tervezik csökkenteni az orosz jelenlétet – írja a The Wall Street Journal.
Az amerikai pénzügyminisztérium arra törekszik, hogy a Wagner-csoport gazdasági hátországát meggyengítse. Az Egyesült Államok hivatala most négy vállalat büntetésével igyekszik megállítani a Wagner-csoport afrikai terjeszkedését - írja a The Guardian.
Felkelők rohamoztak meg vasárnap egy kínai üzemeltetésű aranybányát a Közép-afrikai Köztársaságban, kilenc kínai állampolgár vesztette életét és ketten megsebesültek – közölték a helyi hatóságok.
Vlagyimir Putyin 2014 óta működő zsoldosseregét, a Wagner-csoportot sokáig rejtélyek övezték, az ukrajnai háború kirobbanása óta azonban egyre több információ kerül nyilvánosságra az orosz állam árnyékhadseregéről. Még az invázió előtt kezdett nyomozásba két dokumentumfilm-rendező, hogy föltárják a Wagner kiterjedt nemzetközi tevékenységét. Az így született film – amely immár magyarul is elérhető az RTL+-on – egyedülálló beszámolókat tartalmaz a katonai magánvállalatról, többek között egy már kiugrott, illetve egy még aktív zsoldos megszólaltatásával, és különleges felvételeket mutat be Putyin titkos fegyvereseinek tevékenységéről.
Az amerikai hírszerzés olyan információkat osztott meg az afrikai Csád hatóságaival, melyek szerint Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoscsoport vezetője együttműködik az országban harcoló felkelőkkel a kormány destabilizálása és az ország elnökének meggyilkolása céljából – írja a The Wall Street Journal.
Egyre több afrikai országban van jelen a Wagner orosz zsoldoscsoport, és vesz részt közvetlenül azok belső konfliktusaiban. Az érintett, a világ legszegényebb országai közé tartozó országok kormányai saját területük értékes erőforrásaival fizetik ki a zsoldosokat, amelyekből bőven kaphat Oroszország is. Ezzel együtt Moszkva kiterjeszti befolyását ezekre az országokra, borsot törve a Nyugat orra alá, amely egyre jobban szorul ki a fekete kontinensről. A belső konfliktusok megoldása helyett azonban a Wagner csak elmélyíti azokat: a zsoldosok nyomában káosz, pusztulás és vérontás jár.
Egyes elemzők arra következtetnek, hogy Jevgenyij Progozsin, akit „Putyin séfjének” is becéznek, az általa alapított Wagner-csoportot az orosz reguláris erők alternatívájaként kínálja Vlagyimir Putyin orosz elnök számára. Az orosz elnök közeli szövetségesének tartott orosz oligarcha katonai szervezete ennek megfelelően a legnehezebb harcokban vesz részt és a legjobb fegyverzetet kapta cserébe - írta meg a Forbes.
Risk on üzemmódba kapcsoltak a befektetők.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
A hitelezőkkel. Különben indul a kellemetlen szakasz.
Mégis ki kell vonni őket a forgalomból.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.