Donald Trump amerikai elnök jelentős engedményt tett a globális technológiai gyártóknak, és egyúttal az amerikai fogyasztók is fellélegezhetnek, hiszen egy pénteken késő éjjel hozott döntéssel, visszamenőleges hatállyal (!) mentesítette az okostelefonokat, számítógépeket és egyéb elektronikai eszközöket az úgynevezett viszonossági vámok alól - jelentette az újabb komoly fordulatot a Bloomberg szombat délután. Az első jelentős fordulat szerdán este volt, amikor 90 napra felfüggesztette Trump a rendkívül magas vámok alkalmazását a Kínán kívüli relációkra, amelyre akkor felrobbantak a tőzsdék, majd a bizonytalanság miatt visszaestek.
A Financial Times információi szerint a Trump-adminisztráció végrehajtási rendeletet készít elő, amely lehetővé tenné a Csendes-óceán mélyén található fémtartalmú gumók készletezését, hogy ez ellensúlyozza Kína dominanciáját az akkumulátorokhoz szükséges ásványok és ritkaföldfémek ellátási láncában abban az esetben, ha a két nagyhatalom összecsapna egymással, és Amerika nem férne hozzá a kínai területen található kulcsfontosságú nyersanyagokhoz.
A "kölcsönös vámok" az egyoldalú megfélemlítés tipikus "légből kapott" eszközei az Egyesült Államok részéről, amely magas vámok súlyos károkat okoznak a fejlődő országoknak, különösen a legkevésbé fejlett országoknak, és akár humanitárius válságokat is kiválthatnak – többek között ezeket mondta a kínai kereskedelmi miniszter a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főigazgatójával folytatott videóhívás során.
Az indiai kereskedelmi miniszter, Piyush Goyal pénteken határozottan kijelentette: India „soha nem tárgyal, ha pisztolyt szorítanak a fejéhez”, utalva ezzel Donald Trump amerikai elnök 90 napos vámfelfüggesztésére, amely több ország, köztük India számára is átmeneti mentességet biztosít. Goyal hangsúlyozta, hogy India csak olyan megállapodásokat fogad el, amelyek az ország érdekeit szolgálják, és a tárgyalások csak kölcsönös tiszteleten alapulhatnak – számolt be a Times of India.
Az Egyesült Államok sorozatos vámintézkedései komoly károkat okoznak a fejlődő országoknak, és akár humanitárius válsághoz is vezethetnek – mondta Vang Ventao kínai kereskedelmi miniszter a Bloomberg szerint.
Donald Trump amerikai elnök új vámpolitikája felforgatta a pénz- és kötvénypiacokat a héten, miközben az elnök 10%-os alapvámot vezetett be a legtöbb kereskedelmi partnerrel szemben, Kínára pedig 145%-os terhet rótt ki. Péntek este Trump már kivételeket is kilátásba helyezett, a globális gazdasági bizonytalanság nőtt, Kína pedig visszavágott, 125%-os vámot kivetve minden amerikai árura. A vámháború már közel 690 milliárd dollárnyi kereskedelmet veszélyeztet.
Vietnám szigorítani készül az ellenőrzést a kínai kereskedelmi és áruszállítási kapcsolataiban, hogy elkerülje az Egyesült Államok büntetővámjait - derül ki a Reuters birtokába került kormányzati dokumentumból.
Steve Witkoff, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottja Oroszországba repült pénteken. Szentpéterváron találkozott Vlagyimir Putyin tárgyalójával, Kirill Dmitrijevvel, és a Kreml közleménye szerit az orosz államfővel is megbeszélést folytatott. A Bundeswehr egy belsős dokumentuma szerint az ukrán katonák a német fegyverek nagy részével elégedetlenek, így a Leopard tankokkal és a Panzerhaubitze 2000 önjáró lövegekkel is. Brüsszelben pénteken találkoznak az Ukrajnát támogató országok védelmi miniszterei, Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videókapcsolaton keresztül csatlakozik. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború aktualitásaival.
A csökkenő olajárak lehetővé teszik, hogy orosz nyersolajat ismét nyugati tulajdonú és biztosított tankerek szállítsanak a szankciók megsértése nélkül, jelentősen átalakítva a globális szállítási dinamikát. A változás szűkíti az atlanti térségben elérhető hajók kínálatát, és meredeken emeli a szállítási árakat – írja a Bloomberg.
Az amerikai vámhatóság pénteken figyelmeztette a fuvarozókat egy technikai hibára, amely megakadályozza a vámmentességi kódok helyes feldolgozását az új Trump-féle vámok alól mentesített szállítmányok esetében – számolt be a CNBC.
Az Európai Unió új kereskedelmi stratégiával igyekszik csökkenteni függőségét az Egyesült Államoktól, válaszul Donald Trump amerikai elnök újabb vámintézkedéseire. Miközben az EU tárgyalásokat folytat Washingtonnal, párhuzamosan gyorsítja a szabadkereskedelmi megállapodások megkötését Ázsiával, Dél-Amerikával és más partnerekkel. A cél az ellátási láncok diverzifikálása, a piacok bővítése és az uniós gazdaság védelme a globális kereskedelmi feszültségekkel szemben – számolt be a Bloomberg.
A dél-koreai HD Hyundai Heavy Industries (HD HHI) bejelentette, hogy képes lenne évente akár öt Aegis rombolót is építeni az amerikai haditengerészet számára, amennyiben a két ország között hivatalos együttműködés jönne létre. A vállalat szerint ezek a hadihajók méretben és teljesítményben egyenértékűek az amerikai haditengerészet Arleigh Burke-osztályú rombolóival- számolt be az Army Recognition.
Oroszország és Ukrajna oldalán egyaránt harcolnak kínai állampolgárok, nincs semmi jele annak, hogy bármelyik oldalon Peking hivatalos támogatásával teszik ezt – írta meg az Economist.
A globális figyelem most a vámokra szegeződik: az Egyesült Államok és Kína éles csatát vív a területen. Ám miközben a világ a kereskedelmi adok-kapokra koncentrál, Kína közben csöndben felépítette a saját digitális pénzügyi infrastruktúráját — egy olyat, amely már nem az amerikai dollárra és nem a SWIFT-rendszerre épül. Hogyan formálja át a digitális jüan és az mBridge platform a nemzetközi elszámolási rendszert — és miért nem kell mégis temetni a dollárt? A cikk szerzője előadónk lesz május 27-ei Financial IT rendezvényünkön, regisztráció itt!
Vezető befektetési bankok emelik aranyár-előrejelzéseiket a Trump-féle kereskedelmi politika okozta gazdasági bizonytalanság közepette, miközben a nemesfém ára újabb és újabb rekordszintre emelkedik - írja a Reuters.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen bejelentette, hogy az EU kész erőteljes kereskedelmi intézkedéseket bevezetni, beleértve az amerikai digitális vállalatok megadóztatását is, ha a Donald Trump amerikai elnökkel folytatott tárgyalások nem vezetnek eredményre a vámháború lezárásában.
A legfontosabb eseményekről folyamatosan beszámolunk.
Veszélyben az élelmiszerellátás és az inflációs célok.
A vámtarifák előnyösek lehetnek azoknak a hazai iparágaknak, amelyek versenyeznek az importált termékekkel.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.