Egy friss kutatás szerint a globális felmelegedés miatt gyors tempóban olvadó Antarktisz jégtakarója alatt vulkánok törhetnek ki. A nyomásváltozások miatti kitörések messzemenő problémákat okozhatnak és tovább gyorsíthatják az így is nagy tempóban zajló jégolvadást - írta meg az IFLScience.
A világ legnagyobb jéghegye, az A23a, amely korábban egy örvényben rekedt, ismét mozgásba lendült. A 3800 négyzetkilométeres, London területének több mint kétszeresét kitevő, 400 méter vastag jégtömb, 1986-ban szakadt le az Antarktiszról. A Brit Antarktiszkutató Intézet (BAS) pénteken jelentette be, hogy a jéghegy észak felé sodródik - jelentette a BBC.
Egy Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmány szerint a globális felmelegedés miatt 2027 nyarára 1 millió négyzetkilométer alá eshet az északi-sarkvidéki Jeges-tengeren úszó jég kiterjedése. Mivel ezen kritikus pont elérése után a hideg évszakban nem tud már annyi tengervíz megfagyni a területen, amennyi éves szinten elolvad, a kutatók szerint ez lényegében az északi-sarkkör "jégmentessé" válásával fenyeget - írta meg a The Independent.
Egy friss jelentés szerint a klímafordulópontok, például a Grönlandi-jég olvadása és az Atlanti-óceáni áramlat (AMOC) esetleges összeomlása sokkal valószínűbbek, mint azt korábban hitték. A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy ezek a folyamatok drasztikus időjárási változásokat és komoly globális következményeket hozhatnak – írja az NBC News.
Az Észak-atlanti-áramlat (AMOC) lassulására figyelmezteti szakértők egy csoportja nyílt levélben az Északi Miniszterek Tanácsát – írja a 24.hu az IFLScience alapján. Az Észak-atlanti bukóáramlatnak is nevezett áramlási rendszer összeomlása katasztrofális következményekkel járna bolygónk éghajlatára nézve.
Amerikai és koreai tudósok kutatásai új megvilágításba helyezik, amit a tudomány eddig gondolt a Jeges-tenger fenekén található jégképződményekről. Robotos megfigyelésekkel sikerült feltárniuk, hogy a mélységben húzódó kráterekben a fagyott rétegek folyamatosan alakulnak, felolvadnak és újra megfagynak, ami jelentősen szembemegy azzal a korábbi magyarázattal, hogy az óceán mélyén lévő permafroszt évezredekkel ezelőtt alakult ki - írta meg az IFLScience.
Még az Antarktiszon, a világ leghidegebb földrészén is rendkívül hosszú hőhullámot észleltek a mostani déli féltekei télben - állapította meg a British Antarctic Survey nevű brit sarkkutató intézet.
Egy turista "megdöbbentő" fotókat tett közzé magáról és feleségéről: a két felvétel a svájci Alpok ugyanazon pontján, szinte pontosan 15 év különbséggel készült, a változás pedig hatalmas. A fotópár rávilágít arra, hogy a globális felmelegedés milyen gyorsan tünteti el a gleccsereket - számolt be a The Guardian.
Budapesttől északra és délen erősödtek fel a viharok.
Felgyorsult az alaszkai jég olvadása, és a folyamat hamarabb válhat visszafordíthatatlanná, mint korábban gondolták – állapította meg Newcastle-i Egyetem kedden publikált tanulmánya. A kutatók aggasztónak nevezték az eredményeket, és arra figyelmeztnek, hogy az elvékonyodó jégmező „halálspirálba” kerülhet. A felmelegedés hatásai Magyarországon is egyre erősebbek.
Estig egyre nagyobb területen, nagyobb számban a Dunántúlon várható zivatar - írja a HungaroMet.
Újabb nagy, egy mintegy 380 négyzetkilométeres jéghegy szakadt le az Antarktisz egy olyan területéről, amely közelében a brit Halley kutatóállomás található - számolt be a BBC. Az elmúlt három évben ez a harmadik olyen tömb, amely a bázis közelében szakadt le.
A Székesfehérvárra diónyi jeget hozó vihar kicsit erejét vesztve, de végül elérte a fővárost - írja az Időkép.
Nyolc vármegyére adott ki figyelmeztető előrejelzést a Hungaromet.
Fél évszázadon belül eltűnnek a gleccserek Ausztria hegyvidékéről. Az Osztrák Alpesi Klub mérései 93 gleccser gyors zsugorodását mutatják az elmúlt 3 évben - írja az Euronews.
A szokatlanul meleg időszak után az Egyesült Királyságban hideg idő, eső, havazás és jég is várható: Skóciában, Angliában és Walesben is sárga figyelmeztetés lesz érvényben, az utazók fennakadásokkal számolhatnak - írta meg a BBC.
A Voyager Technologies elnökével tárgyalt Szijjártó Péter.
Elrúgta a pöttyöst Trumpnál az ukrán elnök.
Megszületett a kormánydöntés, 2027-től ez lesz a mérce.
Vegyes nyitás jöhet Európában.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Tényleg csak az a kérdés, hogy amerikai vagy orosz gyarmattá válnak?
Nyomasztó kérdésre nincs válasz Ukrajnában.
Az elmúlt időszakban sokat erősödött a magyar deviza.