A téli időjárás hatására megkezdődött a jégképződés folyamata a Balatonon. Az ország legnagyobb tavának egyes részein, különösen a kisebb kikötőkben és Keszthely környékén már megfigyelhető a vízfelszín fagyása - írta az Időkép.
Az Időkép szerint a tél eddigi leghidegebb éjszakái következnek, aminek hatására akár a Balaton vize is elkezdhet befagyni.
A grönlandi jégtakaró, a Föld második legnagyobb jégtakarója, minden eddiginél gyorsabban repedezik az éghajlatváltozás következtében - állapította meg egy új tanulmány. A kutatók nagy felbontású műholdfelvételek segítségével vizsgálták a jégtakaró felszínén 2016 és 2021 között keletkezett repedések alakulását, és meglepő eredményekre jutottak - írta meg a The Guardian.
A világ legnagyobb jéghegye, az A23a veszélyeztetheti a Dél-Georgia szigetén élő állatvilágot, miközben észak felé sodródik az Antarktiszról. A hatalmas jégtömb jelenleg 280 kilométerre van a brit fennhatóság alá tartozó szigettől, ahol földet érve darabokra törhet. A szakértők aggódva figyelik a fejleményeket, mivel a múltban hasonló események súlyos károkat okoztak a helyi ökoszisztémában - számolt be a BBC.
Egy friss kutatás szerint a globális felmelegedés miatt gyors tempóban olvadó Antarktisz jégtakarója alatt vulkánok törhetnek ki. A nyomásváltozások miatti kitörések messzemenő problémákat okozhatnak és tovább gyorsíthatják az így is nagy tempóban zajló jégolvadást - írta meg az IFLScience.
A világ legnagyobb jéghegye, az A23a, amely korábban egy örvényben rekedt, ismét mozgásba lendült. A 3800 négyzetkilométeres, London területének több mint kétszeresét kitevő, 400 méter vastag jégtömb, 1986-ban szakadt le az Antarktiszról. A Brit Antarktiszkutató Intézet (BAS) pénteken jelentette be, hogy a jéghegy észak felé sodródik - jelentette a BBC.
Egy Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmány szerint a globális felmelegedés miatt 2027 nyarára 1 millió négyzetkilométer alá eshet az északi-sarkvidéki Jeges-tengeren úszó jég kiterjedése. Mivel ezen kritikus pont elérése után a hideg évszakban nem tud már annyi tengervíz megfagyni a területen, amennyi éves szinten elolvad, a kutatók szerint ez lényegében az északi-sarkkör "jégmentessé" válásával fenyeget - írta meg a The Independent.
Egy friss jelentés szerint a klímafordulópontok, például a Grönlandi-jég olvadása és az Atlanti-óceáni áramlat (AMOC) esetleges összeomlása sokkal valószínűbbek, mint azt korábban hitték. A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy ezek a folyamatok drasztikus időjárási változásokat és komoly globális következményeket hozhatnak – írja az NBC News.
Az Észak-atlanti-áramlat (AMOC) lassulására figyelmezteti szakértők egy csoportja nyílt levélben az Északi Miniszterek Tanácsát – írja a 24.hu az IFLScience alapján. Az Észak-atlanti bukóáramlatnak is nevezett áramlási rendszer összeomlása katasztrofális következményekkel járna bolygónk éghajlatára nézve.
Amerikai és koreai tudósok kutatásai új megvilágításba helyezik, amit a tudomány eddig gondolt a Jeges-tenger fenekén található jégképződményekről. Robotos megfigyelésekkel sikerült feltárniuk, hogy a mélységben húzódó kráterekben a fagyott rétegek folyamatosan alakulnak, felolvadnak és újra megfagynak, ami jelentősen szembemegy azzal a korábbi magyarázattal, hogy az óceán mélyén lévő permafroszt évezredekkel ezelőtt alakult ki - írta meg az IFLScience.
Még az Antarktiszon, a világ leghidegebb földrészén is rendkívül hosszú hőhullámot észleltek a mostani déli féltekei télben - állapította meg a British Antarctic Survey nevű brit sarkkutató intézet.
Egy turista "megdöbbentő" fotókat tett közzé magáról és feleségéről: a két felvétel a svájci Alpok ugyanazon pontján, szinte pontosan 15 év különbséggel készült, a változás pedig hatalmas. A fotópár rávilágít arra, hogy a globális felmelegedés milyen gyorsan tünteti el a gleccsereket - számolt be a The Guardian.
Budapesttől északra és délen erősödtek fel a viharok.
Felgyorsult az alaszkai jég olvadása, és a folyamat hamarabb válhat visszafordíthatatlanná, mint korábban gondolták – állapította meg Newcastle-i Egyetem kedden publikált tanulmánya. A kutatók aggasztónak nevezték az eredményeket, és arra figyelmeztnek, hogy az elvékonyodó jégmező „halálspirálba” kerülhet. A felmelegedés hatásai Magyarországon is egyre erősebbek.
Estig egyre nagyobb területen, nagyobb számban a Dunántúlon várható zivatar - írja a HungaroMet.
Újabb nagy, egy mintegy 380 négyzetkilométeres jéghegy szakadt le az Antarktisz egy olyan területéről, amely közelében a brit Halley kutatóállomás található - számolt be a BBC. Az elmúlt három évben ez a harmadik olyen tömb, amely a bázis közelében szakadt le.
Más szelek fújnak a miniszter szerint.
Fordulat jöhet a vámháborúban?
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.