Élénk volt nyáron is a lakáspiac, nőtt az érdeklődés az eladó ingatlanok iránt, a hirdetések száma némileg visszaesett – derül ki a zenga.hu ingatlankereső és -hirdetési portál adataiból. A legtöbb eladó ingatlan júliusban volt a portálon, melyhez képest augusztusra visszaesett az értékesíthető lakások és házak száma, de az előző év hasonló időszakához viszonyítva 1,5 százalékkal nőtt az eladó ingatlanok száma, főként több házat és nyaralót adtak volna el a tulajdonosok idén nyáron.
Milyen trendek érvénysülnek a budapesti és a balatoni lakáspiacon? Hogy változott az értékesítő szakma az elmúlt években? Miért morzsolódnak le sokan extrém gyorsan, akik ezt a szakmát választják? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük Csorba Dániel ingatlanos-jutúbert, a Kalmárok podcast szerkesztőjét. A Checklist augusztus 20-ig nyári szüneten van, addig előre felvett adásokat közlünk. Hagyományos hírelemző adással legközelebb augusztus 21-én jelentkezünk. Csorba Dániel is részt vesz a REA 2024 Summiton, a Portfolio és a Pénzcentrum közös ingatlanszakmai rendezvényén. Az eseményen elsősorban az ingatlanközvetítői szakma szereplőit, valamint a velük szorosan együttműködő iparágak képviselőit érintő legégetőbb és legaktuálisabb kérdéseket járjuk körbe. További részletek ezen a linken.
Megújult formában, kibővült tartalommal, valamint egy területi és időbeli összehasonlítást lehetővé tevő lekérdezőfelülettel jelent meg a KSH Ingatlanadattár című kiadványa, ami részletesen mutatja be a használt lakások négyzetméterárait. A települési és kerületi adatok mellett a legdrágább és a legolcsóbb utcákat is ismertetve.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A mai műsorban folytatjuk a hazai ingatlanpiac legfrissebb, 2021-es négyzetméterár-adatainak elemzését. Ezúttal a legolcsóbb fővárosi és a legdrágább vidéki területekről beszéltünk Futó Péterrel és Pásztor Roxánával, a Portfolio Ingatlan divíziójának elemzőivel.
A volatilis gazdasági környezetben az ingatlanpiac érdeklődése afelé fordul, hogy mennyire lesz zökkenőmentes a cashflow a következő 12 hónapban. A szigorítási ciklus lassulásával és a kamatlábak stabilizálódásával azonban a Fidelity szerint lehetőségek is megnyílnak majd azon befektetők előtt, akik készen állnak arra, hogy megragadják őket. Ráadásul a racionálisabb árazás időszaka is eljöhet, ami előkészíti a terepet az ágazatok, helyszínek és ingatlantípusok függvényében eltérően alakuló hozamok számára.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon megjelenő podcastjének csütörtöki adása. A mai műsor első részében az MNB legfrissebb lakáspiaci jelentésével foglalkozunk, mivel már látszódnak a fordulat jelei a hazai ingatlanpiacon. A témával kapcsolatban Futó Pétert, a Portfolio ingatlanpiaci elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében egy kiszivárgott hangfelvételről lesz szó, mely alapján körvonalazódik, hogy milyen tervei vannak Elon Musknak a Twitterrel. A közösségi oldal lehetséges új funkcióiról Tonács Attilával, a Portfolio Pénzügy rovatának elemzőjével beszéltünk.
Míg két-három évvel ezelőtt nagy átlagban húsz millió forint elegendő volt egy ingatan megvásárlásához, addig ma már legalább harminc millió forint kell egy átlagos lakás vagy telek megvételéhez a Duna House elemzése szerint.
2016 óta használjuk a mostani, 12 kategóriás energetikai besorolást. Ebben két betűvel jelölt kategóriákat különböztetünk meg, az AA-tól a JJ kategóriáig, attól függően, hogy milyen az éves, 1 négyzetméterre vetített energia kibocsátása a lakásoknak. Az AA-n belül van még további kategória, az AA+, és az AA++, amik a legmagasabb minőséget képviselik, de a BB-s energiatanúsítvány már egy közel 0 energiaigényű lakásnak felel meg. Az energetikai tanúsítvány az ingatlan energiahatékonyságáról ad tájékoztatást, egy igazoló okirat formájában - mondta Futó Péter, a Portfolio ingatlanelemzője, a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon megjelenő podcastjének hétfői adásában, és kitért arra is, az energetikai besorolás, hogyan hat a kínálati árakra.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon megjelenő podcastjének keddi adása. A mai műsorban a hazai ingatlanpiaccal foglalkozunk, ahol a csökkenő kereslet ellenére is növekvő árakat látunk, ami gyakran az eladók szubjektív érzékelésének is köszönhető. Arról, hogy milyen tényezők alakítják az ingatlanárakat jelenleg, és várható-e csökkenés a közeljövőben, Futó Pétert, a Portfolio ingatlanelemzőjét kérdeztük.
Ma délután 5 órakor új adással jelentkezik a Checklist, a Portfolio munkanapokon megjelenő podcastje. A mai adásban a magyar ingatlanpiaccal foglalkozunk, ahol ellentétes folyamatok jelentek meg, és srófolják fel az árakat, ahogy azt az 1 millió forintos négyzetméterárú panellakásoknál is látjuk.
Idén is várja az érdeklődőket Magyarország talán legnagyobb szabású lakáspiaci szakmai eseménye, a Portfolio Lakás Kiállítás. A rendezvénynek különös jelentőséget ad, hogy számos kulcsfontosságú tényező változik az ingatlanpiacon, miközben az árak továbbra is töretlenül mennek felfelé.
Tavasszal hagyományosan élénkül a nyaralók iránti kereslet és idén sincs ez másként, azonban kérdéses, hogy a tavaly tapasztalt, robbanásszerű növekedés meddig tarthat még. A Balaton parti települések továbbra is a figyelem központjában állnak, azonban a Tisza-tavat is egyre többen fedezik fel maguknak, a Velencei-tóról pedig elmondható, hogy gyakorlatilag Budapest agglomerációjának részévé vált - írja az OTP Ingatlanpont.
A lakásáfa csökkentés ellenére tovább emelkedett az új lakások ára a fővárosban, és az átlagos négyzetméter árak már a 970 000 Ft-ot közelítik. Folytatódhat-e az elmúlt években tapasztalt növekedési dinamika? Hol van a plafon, és mely területeken vannak most a jó ingatlanpiaci befektetések? Ezekről a témákról beszélget Ditróy Gergellyel a Portfolio ingatlanpiaci szakértőjével Bence Balázs. A lakáspiac aktualitásain túlmenően az átalakulóban lévő pláza és irodapiaci helyzetet is szóba kerül.
Meg kell fontolnunk, hogy újrafogalmazzuk az Európai Központi Bank inflációs célját és azt is, hogy magának a célnak a meghatározásánál a tulajdonosok által lakott ingatlanok áralakulására is figyeljünk – mondta a francia jegybank elnöke egy pénteki online konferencián. Francois Villeroy de Galhau egyébként az EKB fő döntéshozó szervének, a Kormányzótanácsnak is tagja, így tehát az üzenete kiemelten fontos éppen akkor, amikor az EKB egyébként is az egész monetáris politikai keretrendszerének felülvizsgálatára készül.
Vajon meddig tartható fenn a kelet-közép-európai ingatlanpiacok jelenlegi növekedési üteme? Melyek a legnagyobb kockázatok és milyen lehetőségeket rejtenek az olyan dél-kelet európai fővárosok, mint például Belgrád? – tette fel a kérdéseket a Bécsben megrendezett CEE Property Forum 2019 konferencián Jean-Bernard Wurm, Co-Founder & Managing Director, Secure Legal Title, London.
Elkészült a legújabb CBRE Global Living report, ami alapján megnéztük azt a 10 nagyvárost, ahol a legtöbbet kell fizetni, ha valaki saját lakásra vágyik, vagy akkor is ha csak bérelni szeretne. Már a lista 10. helyén is közel 180 millió forint az átlag, előre felé haladva pedig csak úgy röpködnek a milliók.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Elhárultak a jogi akadályok.
Elromlott a hangulat.
Szombaton döntések várhatók.
Messze még a felzárkózás.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.