Az Egyesült Királyság bejelentette, hogy átadja Mauritiusnak a Chagos-szigeteket az Indiai-óceánon egy olyan megállapodás keretében, amely számos vitás kérdést megold – írja az Al Jazeera.
2023 decemberében a partjaitól több ezer kilométerre hajtott végre kommandós akciót az indiai haditengerészt. Ez volt az alakulat első légi úton végrehajtott éles bevetése a nyílt tengeren. A manőver egyben üzenetet is küldött Újdelhi riválisainak arról, hogy ki az Indiai-óceán valódi katonai ura – számolt be az EurasianTimes.
Egy kínai kutatóhajó érkezett a Maldív-szigetek fővárosába, Male-be. Az eset újra felkeltette Újdelhi biztonsági aggodalmait, tekintettel arra, hogy a keleti nagyhatalom egyre aktívabb az Indiai-óceánon – számolt be a Reuters.
Az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei hétfőn jóváhagyták az EUNAVFOR ASPIDES nevű uniós művelet elindítását a biztonságos hajózás szabadságának helyreállítására és védelmére a Vörös-tengeren.
A kínai gazdasági felemelkedés lehetővé tette Pekingnek, hogy az ország globális nagyhatalmi álmokat is dédelgessen. Ennek egyik meghatározó része, hogy mindenben felvegye a versenyt az Egyesült Államokkal, amely korábban megkérdőjelezhetetlenül a világ hegemónjának szerepében tündökölt. A kínai vezetés törekszik is behozni a hátrányát, katonai szempontból leglátványosabban talán a tengeri fejlesztések zajlanak, mivel Peking szeretné messze az országhatárokon túlra is kiterjeszteni a hatalmát.
Sri Lanka elutasította Kína kérését, hogy engedélyezze egy kutatóhajó működését a tengeri övezetében, ami India számára győzelemnek számít – írta meg a Newsweek.
Január 1-től már nem lesz szüksége vízumra azoknak, akik Kenyába utaznának – írja William Ruto elnök közlésére hivatkozva a CNN.
Mianmar a 2021-es katonai puccs óta egyre mélyebben csúszik be a polgárháborúba, a harcok az utóbbi hetekben már az összeomlással fenyegették a reguláris erőket. A szomszédos Kína számára kezdtek egyre terhesebbé válni a fegyveres összecsapások, ezért most békét hoznának a felek között – írta meg a Nikkei Asia.
Kína 2013-ban bejelentett globális programja, az Övezet és Út kezdeményezés (Belt and Road Initiative) számtalan eredményt hozott az elmúlt egy évtizedben. Kína a szárazföldön és a tengeren keresztül összeköttetéseket épített ki a szomszédos térségekkel, elérte Afrikát, Európát, de Dél-Amerikában is egyre inkább átveszi az Egyesült Államoktól a vezető kereskedelmi partner szerepét. A számos sikerprojekt mellett csúfos kudarcok is kísérték „az Új Selyemút” néven is emlegetett szuperprogramot. Cikksorozatunk második részében a félresiklott beruházásokat és ezek okait vizsgáljuk meg.
A Maldív-szigetek egy apró szigetország az Indiai-óceánon, valamivel több mint félmillió lakossal. A közvélemény többnyire a homokos tengerpartról és a paradicsomi állapotokról ismeri az országot. A háttérben azonban a világ legnépeseb országai feszülnek egymásnak a politikai befolyásért – írja a South China Morning Post.
A Maldív-szigeteken szombaton tartottak választásokat, ahol a turistaparadicsom következő elnökéről dönthettek a választók. A világpolitikai szempontból jelentéktelennek tűnő szavazáson azonban összecsapott az indiai és a kínai geopolitikai akarat, ezért nagy figyelmet kapott. A South China Morning Post arról írt, hogy a voksolás Peking nagy győzelmét hozta.
Fokozódik a verseny a két ázsiai nagyhatalom között. Kína haditengerészeti fejlesztéseire India is válaszol, Franciaország segítségével jelentősen növelné a flottája képességeit. Bár ezek a lépések azonban nem tetszenek a szomszédos atomhatalomnak, Kína egyelőre nyugodt a kérdésben - írja az Asia Times.
Kambodzsában épít haditengerészeti kikötőt Kína, amely komoly biztonsági kihívásokat jelent a térségben, elsősorban Thaiföld számára. Peking a kambodzsai Reamban építkezik, amely a Thai-öböl keleti partvidékén újul meg. A beruházás során azonban nem különösebben vették figyelembe a thai kormány stratégiai szempontjait, ezért számukra kényes a fejlesztés kérdése. A háttérben ráadásul egy sokkal nagyobb geopolitikai játszma is felsejlik - írja a The Diplomat.
Egyre több európai látogató érkezik Mauritiusra, a friss adatok szerint a sziget idegenforgalmi bevételei az év első öt hónapjában csaknem 70%-kal, 35,8 milliárd rúpiára (779 millió dollár) emelkedtek a 2022-es év azonos időszakához képest – számol be a hírről a Bloomberg.
Pakisztán a belpolitikai instabilitása ellenére fokozatosan fejleszti a tengeri kapacitásait. Ebben elsődleges partnere Kína; Peking tengeralattjárókkal és hadihajókkal is hozzájárul Iszlámábád hadiflottájának felemelkedéséhez. India idegesen szemléli az eseményeket, Új-Delhi nem szeretné, ha egy számottevő tengeri hatalom jelenne meg a szomszédjában - írja a The Diplomat.
Peking csütörtökön felszólította Ausztráliát, hogy több repülőgépet, hajót és mentőegységet küldjön a kedden elsüllyedt kínai halászhajó 39 fős legénységének felkutatására.
410 körül oldalaz a forint.
A védelmi szövetségtől várnak biztosítékot.
A VSquare információi szerint Orbán Viktor is tárgyal az ügyben.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?