Megkezdődött kedden a 2023-as bértárgyalás a BKV-nál - közölte a társaság az MTI-vel.
Liz Truss brit miniszterelnök a kulcsfontosságú iparágak akut munkaerőhiányának kezelése érdekében felülvizsgálná az ország vízumrendszerét - jelentette vasárnap a Financial Times.
Egy új törvényjavaslatnak köszönhetően egy újabb adminisztrációs és anyagi terhet megugró cégek számára könnyebb lesz a külföldi munkaerő behozatala a Portfolio által megkérdezett szakértők szerint. Az Európai Unión kívül 9 olyan országból válhat gördülékenyebbé a külföldi munkaerő behozatala, ahol a hatóságok maguk is a szabályok enyhítésén dolgoznak. A veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő szabályozási kérdésekről adott be ugyanis egy törvényjavaslatot Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, ebben szerepel az úgynevezett minősített foglalkoztatók és kölcsönbeadók fogalma. Leginkább a feldolgozóiparban, az építőiparban és a mezőgazdaságban érdekelt cégeknek van égetően szükségük a könnyített munkaerőbehozatali lehetőségre.
Tavaly 439 ezer forint volt a bruttó átlagkereset Magyarországon, azonban vannak olyan szakmák, ahol fele ennyi pénzt sem fizetnek, viszont több olyan munka is van, ahol több mint 1 millió forint a havi bér. Sőt, a légiforgalmi irányítók keresete megközelíti a 2 milliót is, az erdészeti dolgozó és a textilműves viszont 200 ezret sem keres. Az év nyertesei az orvosok, akiknek hatalmasat nőtt a bérük.
Már az orosz-ukrán háború kirobbanása előtt is arról lehetett hallani, hogy a magyarországi munkaerőhiány miatt további jelentős külföldi dolgozói beáramlás várható, leginkább Ukrajnából. Főleg a sofőrhiányt enyhítenék így a szállítmányozással foglalkozó cégek, de akár ipari és feldolgozóipari vállalatok is így oldanák meg a létszámproblémáikat. A folyamatot a háború felgyorsíthatja, bár az nem világos, hogy az épp orosz támadás alatt álló országból egyáltalán kijöhetnek-e a 18 és 60 év közötti, jogilag hadkötelezettség alatt álló férfiak. Vannak olyan cégek, amelyek az „olcsó ukrán” munkaerő hallatán azon kezdtek el gondolkodni, hogy a jelenlegi állományt szélnek eresztik, és az „olcsónak beharangozott” munkaerővel töltik fel. Az egyik nagy munkaerő-közvetítő szerint szerint jelenleg felelőtlenség így gondolkodni; ilyen döntésnek hihetetlenül káros hatása lehet a magyar munkaerőpiacra.
A vállalkozások jelentős része munkaerőhiánnyal küzd Magyarországon a Portfolio körképe alapján. Már a járvány előtt is komoly gondokat okozott ez a helyzet, mostanra pedig újra égetővé vált a probléma. Szakértők szerint a munkaerőhiány miatt egyes vállalatok nem tudják tartani a határidőket, a helyzetre pedig átszervezéssel válaszolnak. Ma már gyakorlatilag minden ágazatra kiterjed a munkaerőhiány.
Boris Johnson brit miniszterelnök kijelentette, nem fognak visszatérni az „ellenőrizetlen bevándorláshoz” azért, hogy megoldják az elmúlt időben kibontakozott üzemanyaghiányt.
Komoly hiányosságokkal szembesülhet Nagy-Britannia idén nyáron a szupermarketek polcain, sőt az ellátási láncok összeomlása sem elképzelhetetlen a több tízezres kamionsofőr hiány miatt, amely a koronavírus-járvány és a Brexit hatásai miatt alakult ki.
Minden harmadik vállalkozás munkaerőhiánnyal küszködik, jelentős a szakemberhiány a kereskedelemben, a vendéglátásban és az informatikában is. Kevés a képzésre fordítható idő, és a cégek nagy része elégedetlen a rendelkezésre álló képzésekkel. Többek között ezekről beszélt Nagy Elek, a Budapesti Keresekedelmi és Iparkamara elnöke, aki elárulta, a BKIK megítélése a vállalkozók körében egy év alatt jelentősen javult.
Nagyon tör előre a szélsőjobboldali párt.
Megvan Trump pénzügyminiszter-jelöltje, aki kicsit nyugtatja a kedélyeket.
Ismét egyre problémásabb a helyzet.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Tényleg veszélyes hetek elé nézünk.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.