Augusztusban reálértéken stagnált az új megrendelések beérkezése a német gép- és berendezésgyártó ágazatban az előző év azonos hónapjához képest - közölte a VDMA ágazati szövetség kedden Frankfurtban.
Több mint 750 ellenőrzött vállalkozásból mindössze egynél talált az október közepén indult rendkívüli munkaügyi célvizsgálat tárgykörébe tartozó szabálytalanságot a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság – olvasható az ITM közleményében.
Új lehetőségeket nyit meg a szakpolitikai döntéshozók előtt a magyar gépipari foglalkoztatást előrejelző modell, amelyet a Magyar Gépipari és Energetikai Országos Szövetség (MAGEOSZ) és a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) közös rendezvényén mutattak be. Az eseményen beszámoltak a szervezet legfrissebb ágazati kutatási eredményeiről is, amelyek szerint az ágazat munkaerőigénye átalakulóban van és egyre nagyobb hangsúly kerül a tudástőke és a hatékonyság növelésére.
Kilőttek a német ipari megrendelések januárban, a szektor több mint 5 éve nem látott növekedést produkált.
A feldolgozóipar (azon belül is leginkább a gépipar) és az ingatlanszektor biztosította a hazai bankok vállalati hitelezésében bekövetkezett dinamikus éves növekedés jóval több mint a felét – mutatják az MNB pénteken közzétett statisztikái.
Japánban a szakértők által vártnál nagyobb mértékben estek a gépipari megrendelések májusban, ami jól jelzi, hogy miként alakulnak a gazdasági növekedés szempontjából fontos beruházások a következő 6-9 hónapban.
A Moszkva elleni szankciók bevezetése óta tavaly fordult elő először, hogy Kína Oroszországba irányuló gépipari exportja felülmúlta Németországét.
A gép- és fémipar "legörbülése", illetve a járműgyártás enyhe növekedése együttesen vezetett oda, hogy júniusban váratlanul újra mínuszba fordult a magyar ipari termelés éves indexe - derül ki a KSH ma közzétett részletes adataiból. A havi alapú termelés 2,4%-kal esett, illetve az első fél évben átlagosan 2,3%-kal nőtt az iparunk éves összevetésben. Előretekintve az új megrendeléseknél is lefordulás látszik az exportrendelések miatt, így egyelőre egyáltalán nem festenek jól az ipari kilátásaink, és még a múlt héten vázolt 4% körüli éves átlagos bővülés sem biztos, hogy összejön. Márpedig ez nagyon kellene ahhoz, hogy a magyar GDP-növekedés a második félévben határozottan gyorsuljon.
Idén 8 milliárd forint értékben hirdetik meg a beszállítói integrátori pályázatot, ezzel a magyar nagyvállalatok is pályázhatnak uniós forrásokra - jelentette be egy mai szakmai kerekasztal beszélgetésen Lenner Áron Márk. A Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős helyettes államtitkára hozzátette: a pályázók ugyan a nagyvállalatok, de feltétel, hogy a fejlesztés eredménye a kis- és középvállalkozásoknál, illetve a beszállítóknál csapódjon majd le.
A kanadai érdekeltségű, mezőgazdasági gépeket és autóipari alkatrészeket gyártó Linamar Hungary Autóipari és Gépgyártó Zrt. ötmilliárd forintból fejlesztette Orosházán üzemcsarnokát, amelynek nyomán 150 új munkahely jött létre. A dél-alföldi régióban több telephellyel is rendelkező cég közel 1,6 milliárd forint vissza nem térítendő uniós támogatást nyert el a projekthez.
A kiábrándító évkezdet miatt jelentősen csökkentette idei termelési előrejelzését a német gépipari vállalatok szakmai képviselete, a VDMA. A VDMA (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau) előrejelzése szerint a német gépipar teljesítménye az idén egy százalékkal csökken a tavalyihoz képest, szemben a korábbi előrejelzésben prognosztizált két százalékos növekedéssel.
Már 401 forint felett jár a dollár.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Ez volt 2024 egyik legnagyobb meglepetése.
28 óriásvállalat ellen hoztak intézkedéseket.
Sikeresen átállt a nagy áramtermelő erőmű szénalapú tüzelésre.
A legrosszabbon talán már túlvannak az iparág szereplői.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?