Nagy a veszélye annak, hogy az orosz gáz ukrajnai tranzitja év elejétől megszakad, ezért kísérleti jellegű gázszerződést kötöttünk az azerbajdzsáni állami SOCAR-ral, ha pedig tényleg megszakad az ukrajnai tranzit, akkor hosszabb távú szerződést is köthetünk, a gázt pedig Magyarországon keresztül hozhatjuk be – jelezte szerdán a Reutersnek adott interjúban a szlovák állami gázszolgáltató SPP vezérigazgatója. Közben az ukrán miniszterelnök-helyettes ma azt mondta: még nem zárható ki, hogy év vége előtt megszületik egy megállapodás az ukrajnai gáztranzit fennmaradásáról, de egyébként az európai gázvásárlók orosz gáz nélkül is meg tudják oldani az ellátásukat.
Behatolt a norvég gazdasági övezetbe a Nyugat által csak kémhajónak titulált „Jantar” orosz hadihajó. A norvég haditengerészet szorosan követi az orosz hajó mozgását – számolt be róla több norvég lap is.
A magyar állam feladatának és kötelességének tekintjük, hogy az ország energiaellátása hosszú távon biztosított, az ára pedig versenyképes legyen - jelentette ki a Szentpétervári Nemzetközi Gázfórum 2024 keretében Szijjártó Péter.
Magyarországot nem érinti az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának várható leállítása, hiszen mára hazánk ellátása döntően a Török Áramlat nevű vezetéken keresztül zajlik - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A tárcavezető a magyar-szerb gazdasági vegyes bizottság ülését követő sajtóértekezleten arról számolt be újságírói kérdésre válaszolva, hogy az ukrajnai földgázszállítások valószínűsíthető felszámolása nem érinti hazánkat, mivel annak idején Szerbiával, Bulgáriával és Törökországgal "rendkívül bátor döntést" hoztak a Török Áramlat vezeték megépítéséről.
Egy ma aláírt megállapodás értelmében holnaptól, azaz október 2-től, harmadával évi 3,5 milliárd köbméterre nő teszt jelleggel a nem-megszakítható gázszállítási kapacitás Magyarországról Szlovákiába – közölte az FGSZ Zrt. Ferencz I. Szabolcs, az FGSZ vezérigazgatója is előad a földgázhálózat rugalmassági szerepéről a Portfolio jövő csütörtöki Energy Investment Forum konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.
Megkezdte kereskedelmi célú működését 2024. október 1-jén az Alexandroupolis LNG-terminál, így ez a görög város lesz Közép- és Délkelet-Európa közel tucatnyi országa, köztük Magyarország, új energiakapuja – hívta fel a figyelmet a Gastrade közleménye, amely tulajdonolja az általa tervezett, épített és üzemeltetett projektet. A gázbeszerzési stratégiákról, ár kilátásokról is szó lesz a Portfolio jövő csütörtöki Energy Investment Forum konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.
A szlovák állami gázvásárló SPP (Slovenský plynárenský priemysel) folytatja a tárgyalásokat az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbításáról, miután Kijev jelenlegi szerződése az orosz Gazprommal az év végén lejár – jelentette be Vojtech Ferencz, az SPP vezérigazgatója egy csütörtöki nyilatkozatában.
Az orosz szakszolgálatok tudják, hogy az Északi Áramlat gázvezetékeket két évvel ezelőtt "jelentős államok" részvételével robbantották fel - mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön újságíróknak.
A Balti-tengeren 2022-ben történt gázvezeték-robbantások ügyében új fejlemények láttak napvilágot. Német nyomozók egy ukrán búvároktatót gyanúsítanak a támadás megszervezésével, aki állítólag öt társával hajtotta végre az akciót - közölte a Politico.
Az Északi Áramlat gázvezetékek robbantásával kapcsolatban tett nyilatkozatot Petr Pavel cseh elnök a Novinky cseh hírportál podcastjában. Az államfő szerint a vezetékek legitim célpontot jelentettek a háború során, még akkor is, ha esetleg Ukrajna állt a 2022-es robbantások mögött – tudósított a Kyiv Independent.
Már a múlt heti információk alapján is látszott, hogy a lengyelek falaztak az ukrán szabotázscsoportnak, amely 2022 szeptemberében felrobbantotta az Északi Áramlat gázvezetékeit, a legfrissebb fejlemények pedig még jobban alátámasztják ezt. Sőt, lengyel miniszterelnöki szintről üzenték meg a német kormánynak és hatóságoknak, hogy ne feszegessék tovább a robbantás hátterét, és inkább maradjanak csendben. Az oroszok európai gázszállításairól is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, további részletek itt érhetők el.
Egy 2022 májusában átmulatott éjszakán merült fel néhány magasrangú ukrán katonatiszt és üzletember beszélgetése közben az az ötlet, hogy fel kellene robbantani az Északi Áramlat gázvezetékeket, aztán ez szeptember 26-án meg is valósult egy hatfős legénység segítségével, de óriási kavarás zajlott a háttérben, mert Volodimir Zelenszkij ukrán elnök lefújta a műveletet, Valerij Zsaluznij hadsereg főparancsnok viszont tovább vitte azt, a robbantások után pedig a lengyelek falaztak az elkövetőknek – fedte fel a sztorit a Wall Street Journal. A cikk szerzője négy magasrangú ukrán védelmi és biztonsági tisztviselővel beszélt, akik közvetlenül részt vettek a tervek kidolgozásában, vagy végrehajtásában, illetve ismerik az ügy pontos részleteit.
Már korábban is felröppentek arról értesülések, hogy esetleg ukrán különítmény állt az Északi Áramlat vezetékeinek felrobbantása mögött, most pedig ezt gyakorlatilag megerősíti a német főügyész által kiadott elfogatóparancs. Két német lap és egy műsorszolgáltató egybehangzó tájékoztatása szerint ugyanis egy búvároktató ukrán állampolgár ellen kiadta az elfogatóparancsot, akinek utolsó ismert tartózkodási helye Lengyelországban volt. Mellette két szintén búvároktató ukránt, egy férfit és egy nőt, is gyanúsítanak azzal, hogy ők helyezhették el a robbanószerkezeteket a vezetékeken.
A legfrissebb, péntek reggeli adatok szerint ma 38,5 millió köbméter földgázt küld az orosz Gazprom Ukrajna felé a szudzsai gázátadó és mérési ponton át, azaz kicsit többet, mint a tegnapi 37,3 millió köbméter – írja a Reuters a Gazprom adatközlésére hivatkozva.
Az orosz-ukrán földgáz tranzitszállítás év végi leállása az útvonalak drágulása miatt a magyar piacra is hatással lenne, a megújuló gázok származási garancia piaca várhatóan az év végén indul itthon, és dolgozik az Energiahivatal a villamosenergia származási garanciarendszer kiterjesztésén is – többek között ezekről beszélt egy Budapesten zajló energiakereskedői konferencián Ságvári Pál.
"Megállapodás született arról, hogy Magyarország részesedést vásárol a világ egyik legnagyobb földgázmezőjében, amely itt található Azerbajdzsánban" - jelentette be a történelmi megállapodásként aposztrofálva a fejleményt Bakuban Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter rámutatott, hogy a megállapodás nyomán Magyarország ellátásbiztonsága új dimenzióba léphet, mivel "a földgázszükségletünk egy komoly részével mi magunk fogunk tulajdonilag rendelkezni". Frissítés! Délután az is kiderült, hogy az MVM vett 4, illetve 5 százalékos részesedést a gázmezőben és az értékesítést végző cégben, amelyről itt írtunk bővebben. Frissítés 2! Az MVM részesedésvásárlása után tulajdonosi joggyakorlóként Lantos Csaba energiaügyi miniszter is megszólalt, aki többek között azt emelte ki, hogy ez a magyar energiavállalat történetének legnagyobb befektetése, amelyet a saját erőforrásaiból finanszíroz.
Nem jelent meglepetést a kinevezése.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Afrikában ment mellé a lépés.
Úgy tűnik, túl optimisták voltak az áramfogyasztási előrejelzések.
Maximális büntetésre számíthatnak.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.