A NASA hamarosan útjára indítja az Europa Clipper űrszondáját, amelynek célja a Jupiter Europa nevű holdjának feltérképezése. A tervek szerint október 10-én útnak induló, nagyjából 30 méteres űrszonda, a NASA eddigi legnagyobb, bolygóközi útra indított eszköze lesz. Az utazás apropója, hogy közelebbről is megvizsgálják vele a fagyott óceánokkal borított holdat, amely a tudósok szerint a legjobb hely arra a Naprendszerben, hogy az élet nyomati keressék rajta - írta meg a Mashable.
A szakemberek előrejelzései szerint hamarosan egy ritka, nagyjából nyolcvan évente előforduló csillagászati jelenség lesz megfigyelhető. Az Északi Korona (Corona Borealis) csillagképben található T Coronae Borealis (TCrB) nevű fehér törpe csillag kitörésével egy új fény izzik majd fel az éjszakai égbolton, rövid ideig a Sarkcsillag fényességével vetekedve. A Földtől 3000 fényévre lévő égitest robbanását a csillagászok az idei év során április és szeptember közé várták, így a szakemberek szerint pedig mostantól minden nappal nő a bekövetkezés valószínűsége - tudósított a Space.com.
A Föld ideiglenes kísérőt kap egy apró aszteroida formájában. A 2024 PT5 jelű égitest mindössze két hónapig marad bolygónk közelében, mielőtt visszatérne az aszteroidaövbe - írta a space.com.
Kína többször használható kísérleti űrrepülőgépe visszatért a Földre, miután 268 napig keringett a bolygó körül. A nyolc hónapja felbocsátott járműről keveset tudni, de a jelek szerint Kína is érdeklődik a jóval fenntarthatóbb űrrepülést lehetővé tevő, többször is használható űrrepülőgépek kifejlesztése iránt, amely a nyugati űrkutatást már évtizedek óta foglalkoztatja - írta meg a Space.com.
Egy új tanulmány szerint minimálisan emelkedett a 20 éve felfedezett, 370 méter átmérőjű Apophis aszteroida Földbe csapódásának kockázata. A kutatás a 99942 Apophis nevű, potenciálisan veszélyes objektumot vizsgálta, amely 2029-ben és 2036-ban közel halad el bolygónk mellett. Aggodalomra azonban a szerző szerint nincs ok, ugyanis a becsapódás valószínűsége még mindig rendkívül alacsony és a jövőbeli megfigyelések akár ki is zárhatják azt - írta az IFLScience.
Az Intuitive Machines újabb jelentős megbízást kapott a NASA-tól egy robotizált holdmisszió végrehajtására. A houstoni székhelyű vállalat, amely nemrég hajtotta végre az első sikeres magán holdleszállást, 116,9 millió dolláros szerződést kötött az amerikai űrügynökséggel - tudósított a Space.com.
Szimulációk szerint a NASA 2021-ben indult aszteroidaeltérítő küldetése során véletlenül létrehozhatott egy meteorzáport, amely a Marsot és a Földet is elérheti. Az űrben sodródó részecskék a kutatások szerint hét év alatt érhetik el a Földet, azonban várhatóan túl kicsik ahhoz, hogy azok meteorként megfigyelhetőek legyenek - írta meg az IFLScience.
Idén csütörtökre esik a túlfogyasztás napja: a Global Footprint Network adatai szerint az emberiség fogyasztása idén augusztus 1-jén lépi át azt a szintet, amit a Föld egy év alatt képes újratermelni, valamint elnyelni.
Egy nemzetközi tudóscsoport új bizonyítékokat talált arra vonatkozóan, hogy az összetett élet a Földön akár 1,5 milliárd évvel korábban is megjelenhetett, mint azt eddig hittük. A kutatás Gabonban zajlott, ahol mélyen a kőzetekben olyan nyomokra bukkantak, amelyek az állati élet környezeti feltételeire utalnak 2,1 milliárd évvel ezelőtt - közölte a BBC.
Egy nemzetközi tudóscsoport meglepő felfedezést tett a Csendes-óceán mélyén: több ezer méterrel a felszín alatt, krumpli alakú fémgócok oxigént termelnek. A Nature Geoscience című folyóiratban közzétett eredmények alapjaiban rengethetik meg az oxigén keletkezésének eddig elfogadott tudományos elméleteit - tudósított a Cnbc.
A klímaváltozás hatására a napok a Földön minimális mértékben egyre hosszabbak lesznek - derül ki egy új, az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) megjelent tanulmányból.
Csütörtökön kiadta az ENSZ a legfrissebb prognózisát arra vonatkozóan, hogy hogyan alakul a Föld lakossága a jövőben. Az előrejelzés szerint 2084-ben tetőzhet a lélekszám, mintegy 10,3 milliárd fővel.
Felrobbant egy orosz megfigyelő műhold szerda éjjel, a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) tartózkodó űrhajósoknak fedezékbe kellett húzódniuk az incidens miatt - közölte az amerikai űrkutatási hivatal (NASA).
A Boston és a Harvard kutatói megtalálhatták a jégkorszak okát. A felfedezés szerint a távoli űrből, a Naprendszeren túlról érkező hatások lehetnek felelősek a Föld klímájának extrém megváltozásáért - írja az Interesting Engineering.
Új kutatások szerint a Nap mágneses mezeje a felszín közelében, nem pedig a csillag mélyén keletkezik - derül ki a Nature tudományos folyóiratban közzétett eredményekből. Ez megdönti az évtizedekig uralkodó tudományos nézeteket, amelyek a mezőt több mint 130 000 mérfölddel a Nap felszíne alá helyezték. Ez egyben közelebb visz bennünket a Nap mágneses mezejének természetének megértéséhez, ami Galilei óta foglalkoztatja a tudósokat - írja az Engadget.com.
Az általa vezetett állam területének közel 20 százalékáról kitiltották Kristi Noem dél-dakotai kormányzót, miután azzal vádolt amerikai őslakos törzseket, hogy drogkartellekkel játszanak össze. A republikánus kormányzó nemrég amiatt keveredett botrányba, mert saját könyvében számolt be arról, hogyan lőtte le saját kutyáját - írja az AP.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?