Tíz éve indult, rengeteg vita övezte, most megújul, mi az?

Tíz éve indult, rengeteg vita övezte, most megújul, mi az?

A koronavírus-válság és az EU 2021-2027-es költségvetése és mentőcsomagja körüli vétóvita háttérbe szorított egy hosszú távon legalább annyira jelentős döntést, amely hosszú vita végére tehet pontot: Olaszország is beadta a derekát az ESM reformja körüli vitában és a jövő januári aláírás után megindulhat a módosított szerződés ratifikációs folyamata. Ezzel az eurozóna stabilitása jelentősen megnő.

Kiszivárgott, hogyan semlegesítené a magyar-lengyel vétót a francia kormány

Kiszivárgott, hogyan semlegesítené a magyar-lengyel vétót a francia kormány

„Fájdalmas, elismerem, de nem annyira rossz azért” – jelezte egy névtelenséget kérő francia kormányzati forrás a Reutersnek azt, hogy a magyar és a lengyel költségvetési vétó miatt milyen legális megoldásban gondolkodnak, azaz az egyhangúságot igénylő döntést hogyan kerülnék meg.

Időzített bomba ketyeg az eurózónában, miközben zajlik a koronavírus-válság

Időzített bomba ketyeg az eurózónában, miközben zajlik a koronavírus-válság

A koronavírusjárvány előtt az eurózóna reformjainak idejét éltük, amelyek még évekkel a 2010-2012-es adósságválság után is a pénzügyi megrázkódtatások kivédését, a valutaövezet sokkellenálló képességének megerősítését célozták. E reformhullám olyan kiemelkedő változásokat hozott, mint a pénzügyi stabilitási feladatokat központilag ellátó bankunió felállítása vagy a makroszintű egyensúlytalanságok uniós nyomon követése. Ám sokaknak feltűnhetett, hogy 2014 után megtört a lendület: számos kritikus kérdésben tartós nézetkülönbségek akadályozták az előrelépést. Legutóbb, amikor még senki sem sejtette a küszöbön álló pandémiát, éppen az eurózóna pénzügyi mentőalapjának átalakítása világított rá az ellentétekre. Cikkünkben megmutatjuk, hogyan tárultak fel ez esetben is azok a törésvonalak, amelyek most a koronavírus elleni küzdelemben osztják meg a valutatömb országait.

Varga Mihály: erősebben kell támogatni az eurózónán kívüli országokat is

Varga Mihály: erősebben kell támogatni az eurózónán kívüli országokat is

Az Európai Bizottság által javasolt válságkezelő eszközökről esett szó az uniós pénzügyminiszterek legutóbbi videókonferenciás tanácskozásán – tájékoztatott Varga Mihály az ülést követően. A Pénzügyminisztérium közleménye szerint a magyar tárcavezető elmondta: az Európai Unió egészének érdeke, hogy az euróövezeti országok részére biztosított hitelkereten túlmenően a nem eurózónához tartozó országok támogatására is kellő figyelmet fordítsanak.

Jöhet Európa koronavírus-mentőalapja

Jöhet Európa koronavírus-mentőalapja

Egyre közelebb kerülnek az eurózóna pénzügyminiszterei ahhoz, hogy megállapodjanak a valutaövezet közös mentőalapjáról a koronavírus-járvány kezelése érdekében – tudta meg a CNBC. A lap forrásai szerint ettől még továbbra is tervben van a „koronakötvények” ötlete, a most alakuló mentőalap ezen felül jelentene megoldást.

Napokon belül jönnek a brüsszeli tervek a koronavírus hatásai ellen

Napokon belül jönnek a brüsszeli tervek a koronavírus hatásai ellen

A jövő héten kerülhetnek az eurózóna pénzügyminiszterei elé azok a tervek, melyek a koronavírus gazdasági és piaci hatásait küszöbölnék ki – mondta szombaton Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke. A politikus azt is elárulta, hogy már a testület is komoly gazdasági visszaeséssel számol a valutaövezetben.

Íme, ami megmentette az eurót az összeomlástól – Merre tovább?

Védeni az eurót válság idején (Safeguarding the Euro in Times of Crisis) címmel Klaus Regling, az Európai Stabilitási Mechanizmus (European Stability Mechanism, ESM) ügyvezető igazgatója (képünkön) megírta az intézmény történetét és a könyv megjelenésének alkalmával Pierre Gramegna luxemburgi pénzügyminiszterrel (az ESM székhelye Luxemburgban van) együtt a történeti áttekintés mellett a jövendő lehetőségeiről és feladatairól is véleményt mondtak.

Nagy döntések születtek az EU-ban, készülhetnek a bankok is

Nagy döntések születtek az EU-ban, készülhetnek a bankok is

Előzetes politikai megállapodást ért el az Európai Parlament és az Európai Tanács a bankunió véglegesítését célzó 2016. novemberi bizottsági javaslatról. A meglévő tőkemegfelelési és egyéb szabályokat felerősítő új követelményekkel fogják ellenállóbbá tenni a bankokat. Úgy döntöttek, hogy az ESM válságkezelő alap nagyobb felelősségi kört kap, így például hitelezheti a bankszanálásokat is, ugyanakkor a közös eurózónás költségvetésről és az egységes betétbiztosítási rendszerről egyelőre nincs megállapodás.

Kilátást javított a Moody's az ESM besorolásán

Stabilról pozitívra változtatta a Moody's Investors Service az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) minősítéseinek kilátásait. A felminősítést valószínűsítő lépés mellett megerősítette Aa1 hosszú távú kibocsátói minősítést.

Merkel: júniusban felfedjük az EU újjáalakításának tervét

Franciaország után rövidesen Németországban is elindul az Európai Unió jövőjéről szóló társadalmi párbeszéd és a reformtervek megvitatására fontos esemény lesz egy a június közepi közös német-francia kormányülés, aztán a június 28-29 EU-csúcsig elkészülnek a közös reformtervek - lényegében ezeket jelezte a következő hetek teendői kapcsán a francia elnökkel közösen tartott mai berlini sajtótájékoztatón Angela Merkel. A német kancellár nem rejtette véka alá, ami egyébként már az elmúlt hetek sajtójelzései alapján is látszott, hogy az EU stabilizálásával, megújításával kapcsolatos francia és német tervek között van különbség, ami miatt van némi súrlódás is. Ez főként abból ered, hogy a németek vonakodnak a jelentős további költségvetési tehervállalásoktól például a mentőalap kapcsán.

A nap ábrája: jobban megy a görögöknek, mint gondolták

Görögország akár még idén kiléphet a korábbi mentőcsomagból - vetítik előre az HSBC elemzői. Arra is rámutatnak, hogy a dél-európai államnak kevesebb külső forrásra volt szüksége, mint tervezték.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Három nap alatt elesett egy kétmilliós nagyváros – Itt mégis mi történik?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.