Hatott az euróbevezetés terve: felminősítette Bulgáriát a Moody's

Hatott az euróbevezetés terve: felminősítette Bulgáriát a Moody's

Felminősítette Bulgáriát a Moody's Investors Service, azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy kritikus fontosságú szakaszba jutott a bolgár euróövezeti csatlakozás folyamata. A nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy az eddigi "Baa2"-ről egy fokozattal "Baa1"-re javította Bulgária devizában és hazai valutában fennálló hosszú futamú államadósság-kötelezettségeinek osztályzatát.  Az új besorolás kilátása stabil. A Moody's osztályzati módszertanában a "Baa1" minősítés után már az elsőrendű "A" besorolási sáv következik.

Horvátország és Bulgária alig több mint két év múlva már euróval fizethet

Horvátország és Bulgária alig több mint két év múlva már euróval fizethet

Bulgária és Horvátország karnyújtásnyira áll attól, hogy megkapja az engedélyt az euró előszobájának tartott ERM-2 árfolyamrendszerhez történő csatlakozáshoz - írja az MTI. A két ország nagyrészt teljesíti az egyéb konvergencia feltételeket, ezért vélhetően a két éves "próbaidő" nem fog sokkal tovább tartani a minimumnál.

2023-ban jöhet a horvát és a bolgár euró

2023-ban jöhet a horvát és a bolgár euró

Horvátország és Bulgária még az idén beléphet az euró előszobájának nevezett ERM-2 árfolyamrendszerbe - nyilatkozta tegnap Fabio Panetta, az Európai Központi Bank igazgatósági tagja. A jegybanki vezető üdvözölte az országoknak a közös valutára való áttérés érdekében tett erőfeszítéseit és azt is jelezte, hogy 2023-ban nyílik lehetőség az euróbevezetésre.

Bulgária 2023-ban bevezetheti az eurót

Bulgária 2023-ban bevezetheti az eurót

"Teljesen előre látható", hogy Bulgária a terveknek megfelelően idén tavasszal csatlakozik az euró előszobájának tartott ERM-2 árfolyamrendszerhez, 2023-ben pedig belép az euróövezetbe - közölte egy bolgár rádiónak nyilatkozva a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője vasárnap.

Belépne az euró előszobájába Bulgária

Bulgária azt tervezi, hogy a jövő év április végéig csatlakozik az euró előszobájának tartott ERM-2 árfolyamrendszerhez - közölte Vladiszlav Goranov bolgár pénzügyminiszter szerdán.

2023-ban már lehet horvát euró

Üdvözölte az eurócsoport elnöke, hogy Horvátország hivatalosan is kérte a felvételét az euró bevezetéséhez szükséges európai árfolyam-mechanizmusba (ERM-II). Mario Centeno a közös fizetőeszközt használó uniós tagállamok pénzügyminisztereinek hétfői brüsszeli ülése után leszögezte: ez azt mutatja, hogy továbbra is vonzó az euróövezet, amely "szilárd bástyája" a stabilitásnak és a gazdasági növekedésnek Európában.

Támogatja Juncker a horvátok euróbevezetését és schengeni csatlakozását

Horvátország felkészült az európai árfolyam-mechanizmusba (ERM) történő belépésre és a schengeni övezethez való csatlakozásra - hangsúlyozta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnöke pénteken Zágrábban, Andrej Plenkovic horvát kormányfővel tartott közös sajtótájékoztatóján. Utóbbi azt rögzítette, hogy az országnak az a célja: a jövő év első felében sorra kerülő uniós soros elnökség alatt ténylegesen csatlakozni tudjanak a schengeni övezethez és az euró előszobájához. Ha utóbbi megtörténik, akkor leghamarabb 2023 januárjától lehetne euró Horvátországban.

Teljes fordulat: Magyarország is kaphat pénzt az eurózónás minibüdzséből

Várhatóan csak kis összegű, 22 milliárd eurós lesz a külön költségvetési eszköznek beharangozott eurózónás büdzsé, és nem külön, hanem a 2021-2027-es közös EU-s költségvetésen belül jön létre - foglalja össze a június 13-i nagy döntés előtti legfrissebb fejleményeket a Bruxinfo. A cikk tartalma teljes fordulat felé mutat, hiszen Magyarország a jelek szerint még akkor is kaphatna pénzt ebből az eurózónás költségvetésből, ha nem lép be az euró előszobáját jelentő ERM-II árfolyamrendszerbe, igaz ez az összeg várhatóan nem lenne hatalmas.

Teljesen új feltételeket kapott Bulgária az euró bevezetéséhez

Hiába felel meg a konvergencia-kritériumoknak, Bulgáriának még legalább egy évet várakoznia kell az euró előszobájának is nevezett európai árfolyamrendszerhez (ERM II) történő csatlakozásra, noha azt már idén tavasz-nyárra tervezte. Ráadásul az ERM II-belépés után is további új feltételek teljesítése vár Szófiára, mire végre bevezetheti majd a közös európai fizetőeszközt.

Bulgária tényleg bejelentkezett az eurózónába

Bulgária egy éven belül csatlakozik az euró előszobájának tartott ERM-2 árfolyamrendszerhez és a bankunióhoz - jelentette be Vladiszlav Goranov bolgár pénzügyminiszter.

Tényleg közel van már a magyar euró?

A legkorábbi időpont az euró bevezetésre akár 2019 közepe, 2020 eleje is lehet, mivel Magyarország a számszerű maaastrichti kritériumokat teljesíti - mondta az Info Rádiónak Szijártó Norbert, a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Intézetének tudományos segédmunkatársa. A szakértő szerint amennyiben a kormány meg akarja várni, hogy az uniós költségvetés milyen ösztönzőket tartogat az euróbevezetésen gondolkodó országok számára, akkor egy 2021-22-es bevezetés elképzelhető. Valószínűleg a reális időpontok ennél még politikai akarat mellett is jóval távolibbak.

Kimondták: Bulgária lehet az eurózóna huszadik tagja

Nincs kétségem afelől, hogy Bulgária lesz az eurózóna következő tagállama - ezt jelentett ki ma reggel Pierre Moscovici az EU soros elnöki tisztét betöltő ország fővárosában a Reuters tudósítása szerint.

Becsey: Ne a multikat támogassuk, és lépjünk be az euró előszobájába!

A multinacionális cégek utóbbi években megugró állami támogatása elszívta a munkaerőt a kevésbé termelékeny kkv-szektor elől, így a vállalati támogatási rendszert érdemben át kellene alakítani és a kutatás-fejlesztési fókuszú támogatások utólagos folyósítására kellene koncentrálni - veti fel a Magyar Időkben publikált vélemény cikkében Becsey Zsolt. A volt EP-képviselő és külgazdasági államtitkár szerint abba kellene hagyni az olcsó munkaerőre és a forint leértékelésére alapuló tőkevonzó, illetve versenyképesség javító stratégiákat, és be kellene lépni az országnak az euró előszobáját jelentő ERM-II árfolyamrendszerbe.

Varga elárulta: új gazdasági stratégia jön ősszel

Magyarország már bukott el autóipari beruházást a súlyos munkaerőhiány miatt - derült ki többek között ez is Varga Mihály Figyelőnek adott interjújából. A nemzetgazdasági miniszter továbbra sem zárja ki a külföldi vendégmunkások tömeges foglalkoztatását.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kiveszed a pénzt az állampapírokból, de nem tudod, hová tedd? Mutatjuk a lehetőségeket!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.