Csütörtök óta szünetel az orosz és kazah olaj áramlása Magyarországra, Szlovákiába, Csehországba és Németországba a Barátság-vezetéken keresztül. A leállás oka egy orosz szivattyúállomás műszaki problémája - közölték az ügyet ismerő források a Reutersnek.
A német parlament alsóháza elfogadta azt a törvénymódosítást, amely 2025. január 1-jétől megszünteti a külföldi országokra kivetett gáztárolási díjat a németországi határpontokon és virtuális kereskedelmi csomópontokon. Ezzel a lépéssel a szomszédos országok, különösen Ausztria, Csehország és Szlovákia mentesülnek egy jelentős költségtől, ami elősegíti az orosz gázról való leválásukat - írta meg a Bloomberg.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova szerdán bejelentette, hogy megvédi állampolgárait és békefenntartóit a moldovai Dnyeszteren túli régióban, miközben a terület gázellátási problémákkal küzd. A helyzet feszültté vált, miután Ukrajna közölte, hogy nem hosszabbítja meg az orosz gáz tranzitjára vonatkozó megállapodást – írja a Reuters.
A szlovák miniszterelnök, Robert Fico még nem adta fel annak a lehetőségét, hogy továbbra is érkezzen orosz gáz Szlovákiába az ukrajnai tranziton keresztül. Hétfőn közzétett megszólalásában arról beszélt, hogy aktív megbeszélést folytat a keleti szomszédjával a szállítások folytatásáról. Hozzátette: ez nemcsak a hazájának kellene, hogy fontos legyen, hanem egy összeurópai érdekről van szó - írta meg az Ukrainska Pravda.
A december eleji csúcshoz képest közel 20 százalékot zuhant az európai földgáz jegyzése, ami elsősoban a kedvező időjárási kilátásoknak köszönhető.
Az Exxon Mobil és a Chevron olajipari óriásvállalatok új üzleti lehetőséget látnak a mesterséges intelligencia adatközpontok energiaellátásában. A cégek arra számítanak, hogy a technológiai vállalatok a jövőben a földgázt részesítik majd előnyben hatalmas energiaigényük kielégítésére - jelentette a Cnbc.
Ma több mint 3 százalékkal került lejjebb a földgáz határidős jegyzése a holland gáztőzsdén, a meredek esés hátterében több ok is meghúzódik, mind a keresleti, mind a kíálati oldalon.
A moldovai parlament pénteken vészhelyzet elrendeléséről döntött, mivel jövő évtől meg fog szakadni az orosz gázszállítás Ukrajnán keresztül – írja a The Kyiv Independent.
Az Európai Tanács Főtitkárságának kiszivárgott jelentése szerint az idei télen az EU energiaellátása biztonságban van, köszönhetően a magas szintről induló gázkészleteknek és annak, hogy az ukrán-orosz gáztranzit kiesésével jelentkező 14 milliárd köbméter gázmenyiséget alternatív forrásokból pótolni lehet. Ugyanakkor a dokumentum hangsúlyozza, hogy az LNG-készletekért folyó verseny és a hideg időjárás miatt gyorsabban csökkenő tárolói kapacitás az önkéntes keresletcsökkentést is szükségessé teszi – olvasható a Context által közzétett uniós dokumentumban.
A német Bild azt írja, a rendkívüli időjárási helyzet miatt rekordot döntött az áramár, és már elkezdtek bezárni az első üzemek is, amelyek nem tudják kigazdálkodni a hatalmasra nőtt összeget.
A magyar kormány felvetette egy ukrajnai karácsonyi tűzszünet és fogolycsere lehetőségét, a kijevi vezetés azonban ezt elutasította - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI tudósítésa szerint.
Németországban ismét sötétszélcsendes időjárási helyzet állt elő, míg Franciaországban inkább hidegbetöréssel küzdenek, és mindezek eredményeként elképesztően magas áramárak alakultak ki a holnap esti időszakra Európa-szerte, így Magyarországon is.
Holnap, azaz csütörtökön délelőtt 10 órakor kezdődik az újabb Kormányinfó, amelyen Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő adnak tájékoztatást a friss kormánydöntésekről. Az eseményről a Portfolio szokás szerint élő hírfolyamban tudósít.
Ma délelőtt több, mint egy órán át telefonon tárgyalt egymással Orbán Viktor kormányfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök, és "nagyon hangsúlyosan szerepelt a telefonbeszélgetésen Magyarország energiaellátásának biztonsága", mivel a Gazprombankot ért amerikai szankció "Magyarország számára nehézséget okoz több ponton is" – jelezte élő Facebook-videójában Szijjártó Péter.
Vadim Krasznoszelszkij, a hivatalosan Moldovához tartozó, de orosz bábállamként működő Dnyeszter Menti Köztársaság vezetője aláírta a gazdasági vészhelyzetről szóló rendeletet, mivel megszakadhatnak a szakadár régióba tartó orosz gázszállítások – írja az Ukrajinszka Pravda.
Újraindultak pénteken az orosz nyersolajszállítások Csehországba a Barátság-kőolajvezetéken. A Reuters információi szerint a leállást valószínűleg egy fizetési nehézség okozta, ami az orosz olajkitermelő Rosneft és az ukránok között jelentkezett.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?