A Mol megvásárolta az O&GD Endrőd térségében, mintegy 1000 km2-es területen található gázmezőit és a kapcsolódó infrastruktúrát. A területen jelenleg 29 szénhidrogén-termelésre kiképzett kút található, a jelenlegi napi termelés körülbelül 1000 hordó egyenértéknyi, és a bányatelkek további kutatási lehetőségeket kínálnak.
A német ipar újabb nehéz évre számít. A termelés 2025-ben várhatóan 0,5 százalékkal zsugorodik - közölte a BDI iparszövetség hétfőn a hannoveri vásáron.
Fontos kormányrendelet jelent meg a legfrissebb Magyar Közlönyben, amely azt tisztázza, hogy a hálózati engedélyesek miatt késedelembe kerülő energiatárolók milyen szabályok mentén csatlakozhatnak a hálózathoz. Az energiatárolás kérdéseiről részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.
Oroszország rekordmennyiségben szállított földgázt és olajat Magyarországra a tavalyi évben - írja a TASS. Eközben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdai moszkvai látogatásán az energiaellátás biztonságának fontosságáról és a két ország közötti együttműködés fenntartásáról tárgyalt.
A német konzervatívok és a szociáldemokraták megállapodtak a gáztárolási díj eltörléséről, így a vállalatok és a háztartások is mentesülhetnek az energiaválság után bevezetett költség alól - írja a Bloombeg. Emellett más fontos energetikai kérdésekben is sikerült megállapodásra jutniuk.
Fenntartjuk a magyar-orosz energetikai együttműködést, és mivel "a Mol oroszországi kitermelési tevékenysége rendkívül sikeres, ez megteremti a lehetőséget oroszországi szerepvállalásának bővítésére" – ezt jelezte rövid moszkvai Facebook-posztjában Szijjártó Péter.
A lengyel PGE energetikai vállalat bejelentette, hogy mintegy 18 milliárd zlotyt (átszámítva kb. 4,7 milliárd dollárt) kíván befektetni akkumulátoros energiatároló projektekbe - írta meg a Reuters.
Kína továbbra is vezető szerepet játszik a globális zöldenergia-átállásban, hiszen a világ többi részét messze meghaladó összegeket fordít megújuló energiaforrásokra. Ennek ellenére az ázsiai óriás se ússza meg azokat a kihívásokat, amelyek a zöld átállással járnak - írja a Bloomberg.
Tovább nőtt a megújuló források szerepe az európai energiaellátásban, de az átállás során Európa a piacokat sebezhetővé tevő jelentős és tartós kihívásokkal néz szembe. Ezzel összefüggésben átalakulóban van a földgáz villamosenergia-termelésben betöltött szerepe is, és bár az energiahordozó részaránya összességében csökken, továbbra is kulcsszerepet tölt be az energiarendszerben - mutat rá az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynöksége (ACER) monitoring jelentésében.
Együttműködésre lépett az OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő Zrt. (OTP IBA) és a Green Cloud: az alapkezelő immár jelentős mennyiségű zöldenergiát használ ingatlan-portfóliójában, biztosítva ezzel bérlői számára is a környezetbarát energiaellátást. A zöldenergia-szolgáltató öt nagyvállalati ügyfele összesen közel 500 GWh tiszta energiára szerződött le - szerepel a Green Cloud közleményében.
A csapadék hatására a Duna hazai szakaszon is emelkedésnek indul a folyó vízállása, de egyelőre nem várható, hogy jelentősen meghaladja az ebben az évszakban rekord alacsonynak számító szinteket. Az alacsony vízállás több ágazatot is érzékenyen érinthet, így az energiaellátást is, ezért ez az eshetőség a krízishelyzetek megelőzéséhez és kezelésükhöz szükséges eljárásokat leíró villamos energia kockázati készültségi tervben is szerepel. Magyarországon több olyan, az energiaellátás szempontjából fontos erőmű található, amelyek hűtését folyóvíz biztosítja, de e rendszereket úgy tervezték, hogy működésük rendkívül alacsony vízállásnál is biztosított legyen.
Újra a Facebookon tett közzé bejegyzést Szijjártó Péter, magyar külgazdasági és külügyminiszter.
Aláírta Magyarország és Románia a gázszolidaritási megállapodást, amely tovább erősítette a kétoldalú energetikai együttműködést - jelentette be Szijjártó Péter hétfőn Budapesten. A külgazdasági és külügyminiszter történelmi jelentőségűnek nevezte a megállapodás aláírását, és bizakodásának adott hangot, hogy ennek nyomán a két ország vállalkozásai előnyös kereskedelmi megállapodásokat tudnak kötni egymással. Gázbeszerzési és gázár kilátásokkal kapcsolatos témák is terítékre kerülne a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek itt.
Az Európai Bizottság javaslatot tett a kötelező gáztárolási előírás 2027 végéig történő meghosszabbítására. Ezzel egy régóta húzódó ügy végére kerülhet pont, bár nem feltétlen abban a formában, ahogy azt sok tagállam szerette volna. A gáz ára egyelőre nem reagált a hírre, de jelenleg egy olyan szinten van, amely kulcsfontosságú lehet a jövőbeli ármozgás irányának meghatározásában.
Leállt az orosz kőolajszállítás a Barátság vezetéken keresztül Csehországba, de a cseh ipari miniszter szerint az állami tartalékok elegendőek a zavartalan ellátás biztosításához - írja a Reuters.
Közel három évtizeddel azután, hogy Olaszország szakított a nukleáris energiával, az ország kormánya most újra napirendre tűzte annak visszavezetését. A tervek szerint már 2030-ra működésbe léphetnek az első új generációs atomreaktorok, ami jelentős fordulatot jelent az olasz energiapolitikában - számol be az Euractiv. Az olasz kormányzat eközben egy 3 milliárd eurós csomagot is elfogadott előző héten, ami a vállalkozások és háztartások rezsiszámláin segíthet.
Túllépett az alkotmányos hatáskörén?
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.