Az orosz elnök bejelentette, hogy Oroszország a BRICS-országokkal és más partnerekkel közösen mesterséges intelligencia fejlesztésébe kezd, ezzel kihívást intézve az Egyesült Államok jelenleg megkérdőjelezhetetlen vezető szerepe ellen ezen a kulcsfontosságú technológiai területen. A kezdeményezés célja egy nemzetközi szövetség létrehozása, amely lendületet adhat az AI-fejlesztéseknek.
A dél-afrikai eszközök árfolyama emelkedik, mivel a befektetők arra számítanak, hogy a folyamatban lévő koalíciós tárgyalásokból egy piacbarát kormány kerül ki. A kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) 30 év óta először nem tudott többséget szerezni a törvényhozásban a közelmúltbeli választásokon, ami a rand árfolyamának emelkedéséhez, valamint a dél-afrikai dollárkötvények és az FTSE/JSE All Share index erősödéséhez vezetett.
Elvesztette a SpaceX a kapcsolatot a Starshippel, azzal az űrjárművel, melyet Elon Musk cége a „világ legerősebb rakétájának” nevezett.
Naledi Pandor, Dél-Afrika nemzetközi kapcsolatokért felelős minisztere kijelentette, hogy a világ vezetőinek erőszakkal kellene megtörniük a Gázába irányuló segélyszállítmányokra vonatkozó izraeli blokádot - jelentette az Africa News.
A Nemzetközi Bíróság holnap dönt az Izrael elleni sürgősségi intézkedésekről Dél-Afrika népirtási keresete után - írta meg a Reuters.
Izraelt népirtással vádolják a Nemzetközi Bíróságon a Gázai övezetben elkövetett atrocitásokért. Jeruzsálem tagadja a vádakat és a Hamászt okolja a konfliktusért - írta a Reuters.
Argentína nem fog csatlakozni a BRICS országcsoporthoz - közölte csütörtökön Diana Mondino, az argentin külügyminiszteri tisztség várományosa az X közösségi oldalon.
Máltán rendezik a nemzetbiztonsági tanácsadók találkozóját a hétvégén, eddig 55 ország jelezte részvételét. A fő téma az ukránoknak a háború lezárására való törekvése lesz , egy fontos szereplő azonban hiányozni fog − írja a Bloomberg.
Kína és az USA párharca határozza meg a globális geopolitikai folyamatokat, a magyar vagyonkezelőknek viszont érdemes odafigyelni a Nyugat-Balkáni térségre is - hangzott el az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének kerekasztal-beszélgetésén. Arról is szó volt, hogy az elmúlt évtizedben kialakult egy fejlődő országokból nemzetközi szervezet, a BRICS, ami a közeljövőben - több országgal kiegészülve - akár jelentős szeletet is kihasíthat magának a világgazdaságból, ami jelentős kockázatokat jelent a fejlett piacra nézve.
A BRICS 2009-ben alakult a feltörekvő piacgazdaságok csoportjaként és mára a fejlődő világ, illetve globális dél képviseletének egyik vezető hangadójává vált a világ ügyeiben. Az országcsoportosulás jelenleg a világ népességének körülbelül 41 százalékát teszi ki, míg a világgazdaságnak csak a 26 százalékát. Az új országok felvételével a BRICS súlya eltolódik: a világ népességének 46 százalékát kitevő fórumot fog jelenteni, míg a gazdasági súly valamivel 29 százalék fölé fog emelkedni. Nincs kétség, ezek alapján egy nagyon komoly súlyú világszervezetet jelenthetne a jövőben az informális csoport, azonban félő, hogy a felek közti ellentétek miatt nem fog tudni formális gazdasági és politikai szövetségként működni. Ez a probléma az új tagokkal csak növekszik, kérdés, hogy a frissen meghívott kisebb súlyú országok melyik csoport felé fognak húzni.
A dél-afrikai BRICS-csúcstalálkozó nagy meglepetése, hogy Szaúd-Arábiát – több másik országgal együtt - meghívták a nagy feltörekvő országok szerveződésébe. Ez új lendületet adhat a dedollarizációs folyamatnak, vagyis annak, hogy az amerikai dollárral szemben erősödnek a kihívók a domináns devizáért folytatott versenyben a globális kereskedelemben. Az ING Bank elemzésében azt vizsgálta meg, hogy mekkora gazdasági potenciál van a bővülő BRICS-ben, és hogyan növeli ez a dollár visszaszorulásának esélyét.
Kijev "szisztematikus" erőfeszítéseket tesz az Afrikával való kapcsolatainak "újjáélesztésére" - mondta szerdán az AFP francia hírügynökségnek az ukrán diplomácia vezetője, aki azzal vádolta Moszkvát, hogy "kényszerítéssel, korrupcióval és félelemkeltéssel" igyekszik fenntartani befolyását a kontinensen.
A hét második felében megtartott második Afrika-csúcsot Oroszországban, Szentpétárváron rendezték meg, ahol kiemelt szerepet kapott az orosz-ukrán háború. A Politico értesülései szerint az Afrikai Unió képviselői mihamarabbi békét szeretnének a két ország között.
Az Egyesült Államok "ukrán zászló alatt" kibertámadásokat hajt végre a létfontosságú orosz infrastruktúra ellen - jelentette ki Nyikolaj Patrusev, az orosz biztonsági tanács titkára egy hétfői nemzetközi megbeszélésen.
Hétfőre biztossá vált az, hogy Moszkva ki fog lépni az ENSZ-szel és Törökországgal megkötött gabonamegállapodásból. Az orosz bejelentés az előzetes várakozásoknak megfelelően komoly pánikot keltett, különösen az olyan szegényebb országokban, mint Szomáliában, ahol a búza ára az alku nyomán korábban a felére csökkent, de most várhatóan ismét megugrik. Az orosz döntésre afrikai vezetők mellett nagyhatalmak politikusai is reagáltak.
Tizenegy éve most először havazott a dél-afrikai Johannesburgban. A környező Gauteng tartományban hétfőn mínusz 2 Celsius-fok volt, és ezzel eddig a leghidegebbet mérték az idei télen, miközben a nappali átlaghőmérséklet 6-13 fok volt. Havazást jelentettek Ostkap és Mpumalanga tartományokból is.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Mindkét félnek jó lehet.
Van olyan értékelés is, amely szerint csak rövid ideig lesznek hatályban a vámok
Régi célpontot szemeltek ki.
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.
Tovább erősödik a hazai fizetőeszköz?