Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke hétfőn kijelentette, hogy az infláció stabilizálódásához és a 2%-os célérték eléréséhez még több időre van szükség. A gazdasági helyzet javulása ellenére a kamatcsökkentés egyelőre nem sürgető.
Az Európai Központi Bank (EKB) csütörtökön 2019 óta először fog kamatot csökkenteni, ez már biztosnak tűnik. Nagyobb kérdés az, hogy mi történik a mai ülés után: az infláció és a bérdinamika a várakozások felett alakul, a gazdaság is erősödik, és a jegybank döntéshozó testületében láthatóan nem egységes a vélemény a kilátásokat illetően. Konkrét jelzésekre a jövőre vonatkozóan ezúttal sem számíthatunk, a makrogazdasági előrejelzésekből viszont kiolvasható lesz az irány.
Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke egy amszterdami rendezvényen úgy fogalmazott, hogy az infláció csökkenése lassabb, mint várták, ez pedig befolyásolja a jegybanki politikáját - írja a CNBC.
Holnap 3,6 százalékos márciusi inflációt jelenthet a KSH, ezzel a 14. egymást követő hónapban mérséklődhet az éves alapú drágulási ütem Magyarországon - ezt ígéri a Portfolio által megkérdezett szakértők előrejelzéseinek átlaga. A tavasz folyamán lassú emelkedésbe vált az infláció.
A 3,6 százalékos februári magyar infláció már nem a legmagasabb uniós összevetésben, de a felső harmadban foglal helyet. A legnagyobb ütemben Romániában nőttek az árak - derül ki az Eurostat adataiból.
Meglepetésre februárban is kitartott az inflációcsökkenés Magyarországon, a ma megjelent adatról a Magyar Nemzeti Bank is közzétette szokásos gyorsértékelését, amiben - nem meglepő módon - úgy látja, hogy kedvezően alakulnak az árfolyamatok.
Februárban a Portfolio által megkérdezett szakértők előrejelzése szerint 3,9 százalékos lehetett az infláció. Amennyiben a pénteken megjelenő tényadat igazolja az elemzői konszenzust, úgy pontosan egy év után emelkedhet megint az inflációs mutató, igaz, nem sokkal: a januári áremelkedési ütem 3,8% volt.
Pontosan három éve a közgazdász szakma figyelmét az infláció köti le. Éppen 36 hónappal ezelőtt, 2021 februárjában volt az utolsó alkalom, amikor az Egyesült Államokban a fogyasztói árindex inflációjának (minden tétel tekintetében, 12 havi százalékos változás alapján) megegyezett vagy alatta maradt a Federal Reserve 2%-os céljával.
Kissé csökkent az infláció az eurózónában, és a maginfláció is mérséklődött, igaz, utóbbi a várakozásoknál enyhébb mértékben - derül ki az Eurostat friss közléséből.
A várakozásoknak megfelelően nőtt az éves infláció decemberben az eurózónában, a maginfláció viszont a vártnál nagyobb mértékben esett. A főmutató emelkedése várható volt, és nem jelenti azt, hogy a dezinflációs folyamat elakadt.
A Magyar Nemzeti Bank a legfrissebb előrejelzésében visszafogta a jövő évre vonatkozó növekedési várakozásait. Értékelésében azt is jelezte, hogy várakozása szerint a lakossági fogyasztás az idei visszaesés után lassabban áll helyre. A jegybank az inflációs jelentésében külön részben magyarázza meg, hogy miért várja a háztartások költekezési szándékának visszafogott ütemű élénkülését.
Hosszú idő után először majdnem nem a magyar infláció lett a legmagasabb az Európai Unióban. Az októberi adatok szerint Európában összességében gyorsan csökken a pénzromlás üteme.
Októberben meglepetésre 9,9%-ra, tehát egy számjegyű tartományba csökkent az infláció Magyarországon. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzése szintén megerősíti, hogy jelentősen enyhült az árnyomás, az utóbbi hónapokban már kifejezetten alacsony inflációs környezet jellemző a gazdaságban.
A Magyar Nemzeti Bank és a Gazdasági Versenyhivatal létrehozta a megújított Versenystatisztikai Adatbázist - jelentette be Virág Barnabás. A Magyar Nemzeti Bank alelnöke leszögezte, hogy a jegybank célja az infláció további letörése, ehhez pedig elengedhetetlenül fontos a verseny.
A vártnál jelentősebben csökkent a német infláció szeptemberben, és ez némi reményt ad az európai inflációs folyamatok kilátásaival kapcsolatban.
Az egyhangú elemzői konszenzussal összhangban a Cseh Nemzeti Bank ma változatlanul hagyta a kamatlábakat.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
Súlyos hatásai lehetnek az incidensnek.
Magyarország még nem kapott zöld utat az EU új gazdasági keretében.
És a fejlesztések sorának még nincs vége.
Tovább ömlik a pénz a fosszilis iparba.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.