Az Európai Központi Bank (EKB) vezető közgazdásza, Philip Lane a Financial Times-nak adott interjújában kifejtette, hogy a jövőben a monetáris politikai döntéseket inkább a közelgő kockázatok, mintsem a legfrissebb gazdasági adatok alapján kellene meghozni. Az euróövezeti infláció novemberi adatai és a jövőbeli kamatcsökkentések lehetősége is szóba került a beszélgetés során.
A várakozásokkal ellentétben nem nőtt a német infláció novemberben, ami alátámaszthatja azokat az aggodalmakat, hogy Európa legnagyobb gazdaságában a negyedik negyedévben sem élénkül a fogyasztást, ugyanakkor az EKB tervezettnél komolyabb kamatcsökkentéséhez vezethet.
Az Európai Központi Bank (EKB) szakpolitikusai szerint Donald Trump megválasztott amerikai elnök gazdaságpolitikája mérsékelt hatással lehet az európai inflációra és kamatlábakra. Emellett figyelmeztetnek az euróövezetet érintő gazdasági kockázatokra és a lassuló dezinflációs folyamatra is.
Az infláció a májusi 4%-ról 3,7%-ra mérséklődött júniusban. Ahogyan azt cikkünkben jeleztük, a vártnál alacsonyabb mutatót mélyebben elemzve már egyáltalán nem olyan szép a kép. A Magyar Nemzeti Bank aktuális havi értékelése megerősíti azt a képet, hogy a csökkenés mögött sok az egyedi tényező, az alapfolyamatok nem mutatnak érdemi mérséklődést.
Júniusban 3,7% volt az egy évre visszatekintő drágulás Magyarországon. Előzetesen a szakértők arra számítottak, hogy a májusi 4%-ról 3,9%-ra mérséklődik az infláció. Vagyis a friss adat a vártnál nagyobb inflációcsökkenést mutat.
Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke hétfőn kijelentette, hogy az infláció stabilizálódásához és a 2%-os célérték eléréséhez még több időre van szükség. A gazdasági helyzet javulása ellenére a kamatcsökkentés egyelőre nem sürgető.
Az Európai Központi Bank (EKB) csütörtökön 2019 óta először fog kamatot csökkenteni, ez már biztosnak tűnik. Nagyobb kérdés az, hogy mi történik a mai ülés után: az infláció és a bérdinamika a várakozások felett alakul, a gazdaság is erősödik, és a jegybank döntéshozó testületében láthatóan nem egységes a vélemény a kilátásokat illetően. Konkrét jelzésekre a jövőre vonatkozóan ezúttal sem számíthatunk, a makrogazdasági előrejelzésekből viszont kiolvasható lesz az irány.
Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke egy amszterdami rendezvényen úgy fogalmazott, hogy az infláció csökkenése lassabb, mint várták, ez pedig befolyásolja a jegybanki politikáját - írja a CNBC.
Holnap 3,6 százalékos márciusi inflációt jelenthet a KSH, ezzel a 14. egymást követő hónapban mérséklődhet az éves alapú drágulási ütem Magyarországon - ezt ígéri a Portfolio által megkérdezett szakértők előrejelzéseinek átlaga. A tavasz folyamán lassú emelkedésbe vált az infláció.
A 3,6 százalékos februári magyar infláció már nem a legmagasabb uniós összevetésben, de a felső harmadban foglal helyet. A legnagyobb ütemben Romániában nőttek az árak - derül ki az Eurostat adataiból.
Meglepetésre februárban is kitartott az inflációcsökkenés Magyarországon, a ma megjelent adatról a Magyar Nemzeti Bank is közzétette szokásos gyorsértékelését, amiben - nem meglepő módon - úgy látja, hogy kedvezően alakulnak az árfolyamatok.
Februárban a Portfolio által megkérdezett szakértők előrejelzése szerint 3,9 százalékos lehetett az infláció. Amennyiben a pénteken megjelenő tényadat igazolja az elemzői konszenzust, úgy pontosan egy év után emelkedhet megint az inflációs mutató, igaz, nem sokkal: a januári áremelkedési ütem 3,8% volt.
Pontosan három éve a közgazdász szakma figyelmét az infláció köti le. Éppen 36 hónappal ezelőtt, 2021 februárjában volt az utolsó alkalom, amikor az Egyesült Államokban a fogyasztói árindex inflációjának (minden tétel tekintetében, 12 havi százalékos változás alapján) megegyezett vagy alatta maradt a Federal Reserve 2%-os céljával.
Kissé csökkent az infláció az eurózónában, és a maginfláció is mérséklődött, igaz, utóbbi a várakozásoknál enyhébb mértékben - derül ki az Eurostat friss közléséből.
A várakozásoknak megfelelően nőtt az éves infláció decemberben az eurózónában, a maginfláció viszont a vártnál nagyobb mértékben esett. A főmutató emelkedése várható volt, és nem jelenti azt, hogy a dezinflációs folyamat elakadt.
A Magyar Nemzeti Bank a legfrissebb előrejelzésében visszafogta a jövő évre vonatkozó növekedési várakozásait. Értékelésében azt is jelezte, hogy várakozása szerint a lakossági fogyasztás az idei visszaesés után lassabban áll helyre. A jegybank az inflációs jelentésében külön részben magyarázza meg, hogy miért várja a háztartások költekezési szándékának visszafogott ütemű élénkülését.
Amit a tőzsdéről mindeknek tudnia kell.
Nem csak az orosz gáz van a célkeresztben.
Eközben a nemzetközi piacokon fordulat kezdődött.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?