Egy friss kutatás szerint a koronavírus fertőzésért felelős tüskefehérjék hosszan jelen maradnak az emberi agyban a fertőzést követően, amely magyarázatot adhat a hosszú Covid-19 neurológiai tüneteire. A müncheni Helmholtz és Lajos–Miksa Egyetem kutatói által végzett vizsgálat kimutatta, hogy a vírus tüskefehérjéje akár négy évig is megmaradhat a központi idegrendszer védőrétegét jelentő agyhártyában és a koponya csontvelőjében. A szakemberek szerint ezzel a fertőzés több évvel öregítheti az emberi agyat és növelheti a neurodegeneratív betegségek kockázatát is - közölte a Medical Xpress.
A kutatók egy forradalmi, DNS-alapú nanorobotot fejlesztettek ki, amely képes az emberi karhoz hasonlóan "megragadni" a Covid-19 vírus kórokozóit. Az Illinois-i Urbana-Champaign Egyetem tudósai által létrehozott apró, négyujjú szerkezetek a gyorsabb és pontosabb Covid-tesztek létrehozása mellett, képesek lehetnek megelőzni a fertőzést is, megakadályozva, hogy a kórokozó az emberi sejtekbe jusson - írta meg az Interesting Engineering.
A 65 évesnél idősebb felnőtteknek és az immunhiányos személyeknek két adagot kell kapniuk az idei évben frissített Covid-19 vakcinákból – áll az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának (CDC) friss ajánlásában. Magyarországon is új variáns, a JN.1 terjed, ami miatt már a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ is figyelmeztetést adott ki.
A brit egészségügyi ellátórendszerre olyan hatást gyakorolt a koronavírusjárvány, mintha az országot véget nem érő terrortámadás-sorozat érte volna - mondta egy vezető szakértő a járvány előzményeinek, következményeinek és kormányzati kezelési módjának feltárását célzó brit vizsgálat csütörtöki munkanapján.
Az osztrák igazságszolgáltatás újabb ítéletet hozott a Covid-19 járvánnyal kapcsolatban. Egy 54 éves nőt bűnösnek találtak abban, hogy 2021-ben halálosan megfertőzte szomszédját a koronavírussal - számolt be az AP News.
Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) jelentése szerint egy új koronavírus-változat, a KP.3.1.1.1 vált dominánssá az országban. Az új variáns elterjedtsége mindössze két hét alatt csaknem megduplázódott, ami aggodalomra ad okot a szakértők körében.
A tudomány képes megmutatni a kiutat a pandémiákból, a tudás és információ hiánya sérülékenyebbé tesz bennünket, ezért mindig megéri pandémiás készültségbe befektetni. Ha csak gazdasági oldalról közelítjük meg, akkor azért, mert a gazdasági fejlődéshez egészséges munkaerőre van szükség - fejtette ki Oroszi Beatrix, a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központjának igazgatója a Portfolio-nak adott interjújában, melyben az intézet működését és jelentőségét is érintettük. Beszéltünk az Egyesült Államokban a tejelő szarvasmarhák között terjedő madárinfluenzáról, az idehaza járvánnyá fejlődő szamárköhögésről, valamint természetesen a Sars-Cov-2 koronavírusról, amely elfoglalta a helyét a légúti kórokozók között és emiatt a fertőzési szezon korábban indul minden évben. Időben fel kell készülni a koronavírus-fertőzésre leginkább kiszolgáltatottak megvédésére, a megfelelő vakcinák beszerzésével és a kampány elindításával. Szerinte a 65 éveseknél idősebbek körében tavaly decemberben tapasztalható 10%-os többlethalálozást el lehetett volna kerülni. Az epidemiológus azt is hangsúlyozta: az oltásokkal kapcsolatos bizalomvesztés a tíz legjelentősebb népegészségügyi probléma egyike jelenleg a világon, ezért a vakcinaellenes, -szkeptikus hangokra reagálni kell. Ezt a kesztyűt Magyarországon az egészségügy nem vette fel.
A University College London és a Wellcome Sanger Institute kutatóinak tanulmánya szerint a fiatal és idős emberek orrsejtjeinek koronavírusra adott reakciójában mutatkozó jelentős különbségek magyarázatot adhatnak arra, hogy a gyermekek jellemzően miért tapasztalnak enyhébb COVID-19 tüneteket - jelentette a Medical Xpress.
Az orrfolyás, láz és köhögés már nem csak a téli időszakban jelentkező tünetek, és az elhúzódó fertőzések miatt úgy tűnhet, hogy a gyerekek immunrendszere kimerült. Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke szerint mindennek számos oka lehet - írja a Magyar Nemzet.
Elhanyagolható, európai összevetésben is nagyon alacsony átoltottsággal rendelkeznek idehaza a koronavírus-fertőzés szempontjából a legnagyobb kitettséggel rendelkező idősek - derül ki az európai járványügyi központ adataiból, amelyet Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja elemzett.
A koronavírus-járvány időszaka országonként nagyon eltérő halálozási számokat hozott. Egy friss tanulmány 39 ország adatait tanulmányozva több olyan tényezőt tárt fel, amelyek a különbségre magyarázatot adnak.
A tavalyi év világszerte sok munkavállaló számára a home office-ból az irodába való visszatérést (return to office – RTO), vagy legalábbis e két munkavégzési forma ötvözetét, a hibrid modell bevezetését hozta el. HR-szakértők szerint az idei évnek már arról kell szólnia, hogy a cégek miként töltik meg valódi tartalommal a hibrid modellt, és növelik ezzel a dolgozók termelékenységét, hogy az RTO-előírások bevezetése ne csupán azt jelentse, hogy heti meghatározott napra visszarendelik az alkalmazottakat az irodába, ahol lényegében ugyanazt a munkát végzik el, amit távmunkában is el tudnának.
Orosz turisták februárban látogatnak Észak-Koreába, a 2020-as Covid-járvány miatti lezárás óta először - számolt be a Reuters.
Január 24-től kezdődően a McDonald's gyorsétteremlánc korlátozott ideig visszahozza a dupla Big Mac szendvicseket az Egyesült Államokban, amely a szokásos kettő helyett négy marhahúspogácsát tartalmaz - írja a CNN.
Mindenkinek javasolt "járványos" üzemmódba kapcsolni a légúti betegségek őszi-téli szezonja miatt - tanácsolják hiánypótló írásukban a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központjának szakemberei, akik megosztják gondolataikat az aktuális járványhelyzetről, a várható trendekről, de segítséget kapnak azok is, akik egyéni szinten szeretnének hatékonyan védekezni a fertőzés ellen.
Az elmúlt hetekben tapasztalt emelkedés után országos átlagban stagnál a szennyvízben mért SARS-CoV-2 örökítőanyag koncentrációja - közölte az NNGYK.
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár.
Nem sok jót jósoltak Oroszországnak.
Az elnök elég egyértelműen látja a helyzetet.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.