FONTOS Friss tervek érkeztek: így szűnnek meg az extraprofitadók 2026-tól
Vége a kötbérnek: új szerződésekkel mentenék meg az építőipart

Vége a kötbérnek: új szerződésekkel mentenék meg az építőipart

Új, az együttműködésre épülő, úgynevezett lean szerződések jelenthetik a hatékonysági tartalékot az építőiparban. A klasszikus európai megközelítés felszeleteli a projektet, és egyenként minden egyes alvállalkozó szintjén törekszik arra, hogy a legalacsonyabb áron, a legkeményebb feltételekkel, kötbérekkel fenyegetve valósítsa meg azt. Ez azonban oda vezet, hogy a költség- és időhatékonyan összerakott szeletek nem eredményeznek optimális végeredményt. Az együttműködéses szerződéstípusokban ezzel szemben arra próbálnak koncentrálni, hogy az egész projekt tekintetében találjanak egy optimumot a felek együttműködésével. Az új szemléletet kihívást jelent átvinni a gyakorlatba, de világos előnyei, főleg a jelentős költségmegtakarítás miatt vélhetően idehaza is el fog terjedni – vélik a CMS ügyvédi iroda szakértői.

Megmenekülhetnek a fizetésképtelen cégek? Hamarosan jön az új szabályozás

Megmenekülhetnek a fizetésképtelen cégek? Hamarosan jön az új szabályozás

Teljesen új érát hozhat a fizetésképtelenség közelébe sodródott cégek helyzetének rendezésében a szerkezetátalakítás intézménye, amelyre a vonatkozó uniós irányelv alapján készült törvény ad lehetőséget 2022 júliusától. A várakozások szerint a csődeljárásnál népszerűbb és életszerűbb szerkezetátalakítási eljárás jóval nagyobb arányban vezet majd az érintett cégek helyzetének megnyugtató rendezéséhez – vélik a CMS ügyvédi iroda szakértői.

Rákapcsolt a versenyhivatal: ezekre a cégekre jobban figyelhetnek majd a következő hónapokban

Rákapcsolt a versenyhivatal: ezekre a cégekre jobban figyelhetnek majd a következő hónapokban

Az elmúlt években egyre keményebben lép fel a Gazdasági Versenyhivatal olyan területeken is, mint például a fogyasztóvédelem, ami klasszikusan nem tartozik a versenyhatóságok hatáskörébe. Amíg a hatósági aktivitás fogyasztói szemszögből örömteli fejlemény, addig nagyvállalati oldalról ez milliárdos bírságokat jelenthet akár egy kommunikációs baki vagy egy kisebb belső hiba miatt is. Az egyik legnagyobb magyarországi ügyvédi iroda, a CMS szakértői szerint ezek a nem kívánt versenyügyek megelőzhetőek a megfelelő felkészüléssel, de legalábbis előre meg lehet teremteni a védekezés alapjait.

Magyarországon is jelen van a trend, amely világszerte felforgatja az üzleti jog területét

Magyarországon is jelen van a trend, amely világszerte felforgatja az üzleti jog területét

Ahogy a legtöbb iparágban, még a konzervatívnak számító jog területén is jelentős változást hozott az algoritmusok, szoftverek és a mesterséges intelligencia megjelenése, azonban a vállalati oldalon még ennél is nagyobb átrendeződés figyelhető meg az úgynevezett managed legal services, azaz innovatív jogi megoldások terjedésével. A trend sok szempontból az egyes területek kiszervezését jelentő outsourcingra emlékeztet, de annál sokkal komplexebb, és egyre inkább úgy tűnik, hogy lassan elengedhetetlen elemmé válik a nagyvállalatok eszköztárában.

Hatalmas üzlet az e-sport, de vannak trükkök a szerződésekben

Az e-sport a szórakoztatóipar egyik legdinamikusabban fejlődő ága, melynek világpiaci bevétele rekordokat döntöget. Mára már a versenyszerű videójáték-használat a látványcsapatsportok népszerűségével vetekszik. Magyarországon is egyre nagyobb az érdeklődés, és így a tét is: az első Magyar Nemzeti E-sport Bajnokság összdíjazása 15 millió forint volt. A nagy versenyek tekintélyes pénznyereményei pedig a csalókat is vonzzák: a nemrég rendezett Fortnite világbajnokságon a szervezőknek már a selejtező alatt mintegy 1200 versenyzőt kellett megbüntetniük. De mit kell szem előtt tartani az e-sport szerződéseknél és milyen kötelezettségei vannak a játékosoknak?

Nagyot bukhatnak a bankok a fizetéseken, ha nem lépnek időben

Nagyot bukhatnak a bankok a fizetéseken, ha nem lépnek időben

A magyar bankoknak érdemes lehet már most benyújtani az engedélykérelmet, ha a PSD2 szabályozásnak megfelelő újfajta szolgáltatást nyújtanának - véli Dr. Papp Erika, a CMS Budapest vezető partnere. Az engedélyezési folyamat sok időt vesz igénybe. és az engedélykérelmet megelőzően már tudnia kell a szolgáltatónak, hogy pontosan milyen feltételekkel és hogyan végzi majd a szolgáltatást. A tét magas: becslések szerint a retail fizetésekből származó bevételek 9%-át fogják adni a fizetéskezdeményezési szolgáltatók.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.