Nemrég történelmi csúcsra száguldott a bitcoin, és ahogy az ilyenkor lenni szokott, sorra érkeznek az egyre ambíciózusabb célárak a kriptoeszközre vonatkozóan. Ezt a sort gyarapítja, sőt, a "ki tud nagyobbat mondani" - versenyt jelenleg vezetheti a nagy megmondásairól elhíresült Robert Kiyosaki, aki elképesztő várakozást tett közzé. Egyúttal azt is elmondta, hogy mi a legnagyobb hiba, amit most egy befektető elkövethet a bitcoinnal kapcsolatban.
ETF jóváhagyás, felezés és esetleges amerikai kamatcsökkentés: elsősorban ezeknek az okoknak köszönhetően a bitcoin jegyzése idén először átlépte a 40 000 dollárt, ezen a szinten utoljára tavaly áprilisban kereskedtek a legjelentősebb kriptovalutával. Ahogy az ilyenkor lenni szokott, érkeznek az egymásra licitáló elemzői megszólalások, egyesek még a 125 000 dolláros szintet is elképzelhetőnek tartják 2024-ben.
Az S&P 100 index úgy emelkedett 22,5 százalékot eddig az idén, hogy a benne lévő 100 részvényből 42 esett. Bár precedens nélkülinek tűnik a piac szárnyaló és szenvedő részvénycsoportja közötti ilyen éles szétválás, van a múltból hasonló történetre példa. Ez pedig nem más, mint a 2000-es év első heteinek őrülete. Lehet, hogy most egy baby ezredfordulót élünk át?
Az S&P 500 index közel 16 százalékkal emelkedett az idei első félévben. Ezzel a meneteléssel immár 72 százalékát dolgozta le a tavalyi esésének. Tekintettel az elementáris technológiai erőre is, ez már medvepiaci rallynak túl erős. Az átlagos részvény azonban jóval gyengébben teljesít az S&P 500 és pláne a Nasdaq-100 indexhez képest, ami azt mutatja, hogy ez még nem egy új bikapiac születése. Lehet, hogy egy duplatető kialakulását látjuk éppen?
Az elmúlt hónapok inflációs adatai nagyjából megfeleltek a Wall Street által becsült értékeknek, így a piaci várakozások szerint a Federal Reserve legutóbbi 25 bázispontos kamatemelése volt az utolsó ebben a ciklusban. A monetáris szigor végének megerősítése a következő, június 13-14-i jegybanki kamatdöntő gyűlésen (FOMC) várható. Egyelőre azonban még nemcsak az a kérdés, hogy tényleg leáll-e a Fed, hanem az is, hogy a lehetséges kamatcsökkentési várakozások következtében új bikapiac vagy további esés várható a részvénypiacon?
Michael Burry, aki arról vált ismertté, hogy megjósolta a 2008-as ingatlanpiaci összeomlást, most elismerte, hogy tévedett - számol be a hírről a Bloomberg.
Az örök optimista Edward Yardeni tavaly még a recessziós aggodalmak növekedése mellett is rendkívül ellenállónak látta az amerikai gazdaságot, a stratéga továbbra is derűlátó a globális pénzügyi eszközök, különösen az amerikai tőzsdék irányát illetően.
A globális gazdasági körülmények jelenleg is tartó romlása valamikor szűk másfél évvel ezelőtt kezdődött az 5 százalék fölé emelkedő inflációs adatok megjelenésével. Azóta él a részvénypiac az átmenetiség illúziójában. Az inflációtól kezdve, a háborús helyzeten és a várható recesszión át a feszített munkaerőpiacig és a Fed szigorodásáig bezárólag oly sokszor és oly könnyen mondja rá a piac a romló folyamatokra az átmeneti jelzőt, hogy az ijesztő.
A Federal Reserve júliusi ülésének jegyzőkönyve - amely ülésen a döntéshozók 75 bázisponttal emelték az irányadó kamatlábat - azt jelzi, hogy a tőzsdei szereplők túl gyorsan árazták be a vártnál kevésbé szigorúbb monetáris politikai kilátásokat, - állítják részvénypiaci stratégák. A tisztviselők ugyanakkor egyetértettek abban, hogy az irányadó kamatlábat elég magasra kell emelni a gazdaság megfelelő mértékű lassításához, hogy leküzdjék a vártnál tartósabb inflációt - derült ki a július 26-27-i ülés jegyzőkönyvéből.
Az év első fele bukdácsolással telt a tőzsdéken, az infláció, amely a jegybankok legoptimistább várakozásaival ellentétben nem bizonyult átmenetinek, az amerikai Fed egyre szigorodó monetáris politikája, valamint a háború, és az energiaválság réme száguldó lavinaként söpörte el az elmúlt időszak páratlan tőzsdei eredményeit. Annak ellenére, hogy a felsorolt problémák továbbra is, sőt talán napról napra egyre nagyobb mértékben válnak életünk részévé, mégis fordulat következett, és az elmúlt szűk két hónap már a régi időkre emlékeztető pozitív hangulatban telt, különösen azután, miután július 27-én Jerome Powell, az amerikai Fed elnöke utalást tett a kamatemelések tempójának lassításáról.
Amikor múltbeli analógiákat keresünk az elmúlt nyolc-kilenc hónap amerikai részvénypiaci mozgásaira, akkor kiválóan adja magát a 2001-es és az 1970-es év. Csakhogy a folytatásban óriási a két évjárat közötti különbség. Míg 2001-ben egy körzővel és vonalzóval megrajzolt medvepiaci rallyt láttunk, amit további zuhanás követett, addig 1970-ben egy brutálisan gyenge évkezdet után eljött a főnixmadárszerű feltámadás.
Mielőtt még ünnepi hangulatba kerülnénk egy új bikapiac születése miatt, érdemes egy pillantást vetni a múltban történtekre. A 2008-as nagy gazdasági világválság során az ingatlanpiac összeomlását előrejelző, majd később a Big Short című könyvből és filmből híressé váló Michael Burry, és a Baird Private Wealth Management befektetési stratégiai elemzője, Ross Mayfield egyaránt veszélyekre hívták fel a figyelmet a mostani tőzsdei emelkedéssel, és az elhamarkodott örömmel kapcsolatban.
A vezető részvényindexek egyaránt jelentős mínuszban vannak az idei évben, az egekbe szökő infláció, az orosz-ukrán háború, az energiaválság, és a Fed egyre szigorodó monetáris politikájából adódó recessziós félelmek együttesének következményeképpen az év első felében rég nem látott gyorsasággal zuhantak a vezető részvényindexek, meg sem állva a medvepiaci tartományig. A júliusi hónap azonban ha a gazdaság területén nem is, de a részvénypiacon mindenképp fordulatot hozott, és olyan mértékben emelkedtek a vezető részvényindexek, hogy joggal merülhet fel a kérdés, vajon tényleg egy új bikapiacban lennénk?
A befektetési környezet 2022-ben valószínűleg sokkal másabb lesz, mint 2021-ben, de a Goldman Sachs szerint a miliő még mindig termékeny táptalajt nyújthat az 500 legnagyobb, amerikai tőzsdéken jegyzett cégeket tömörítő S&P 500 további emelkedéséhez.
Sok paraméterében egészen erős hasonlóság figyelhető meg a 2018 eleji és a mostani tőkepiaci helyzet kötött. Azt az időszakot is több mint egyéves, két erős emelkedő hullámmal járó részvénypiaci bika előzte meg. Akkor is megtörtént, hogy hónapok alatt 5-6-szorosára emelkedett a kriptodevizák összesített piaci kapitalizációja. Akkor is csúcson volt a befektetői optimizmus. Ha továbbra is követi a 2018 eleji mintát az S&P 500 index, akkor képben lehet egy a 200 napos mozgóátlagig tartó korrekció.
A múlt héten a tőzsdék a gyengébb novemberi munkaerőpiaci adat mellett is új csúcsra törtek, miután a befektetők egy új stimuluscsomag elfogadását kezdték árazni. Ma korrekció érkezett az amerikai piacon, de a JP Morgan véleménye szerint minden rövidtávú részvénykorrekciót vételi lehetőséget jelent, mivel „csak a jelenlegi bikapiac közepén vagyunk”.
Gyanús tárgyat találtak a londoni Gatwick reptéren.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A Roszgvargyija több tízezer fegyveressel van jelen Ukrajnában.
Szerinte ezek az országok már Ukrajna oldalán harcolnak.
A MÁV szervezetátalakítása miatt is szükséges a módosítás.
Egy fontos diplomáciai ügyben viszont tisztázta magát a kabinet.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.