Felemás képet mutatnak a márciusi német és francia beszerzésimenedzser-indexek: Németországban az ipari termelés közel két év után először nőtt, így az összevont bmi 50,9 pontra emelkedett, jelezve a gazdasági aktivitás bővülését. A szolgáltatási szektor azonban szinte stagnált, az új megrendelések pedig tízedik hónapja csökkennek. Franciaországban ugyan tovább tart a visszaesés, de a bmi 47 pontra ugrott, ami a vártnál jobb eredmény, és a feldolgozóiparban enyhült a hanyatlás üteme.
Nagyot estek a januári német gyártói megrendelések. Az iparban a jelenlegi helyzet nem jó, azonban a héten bejelentett óriási fiskális csomagok itt is fellendülést hozhatnak.
A kínai gyártási aktivitás három hónapos csúcsra emelkedett februárban, ami a gazdaságélénkítő intézkedések sikerességét jelzi, miközben az ország a kereskedelmi feszültségek és külső nyomás kezelésével küzd.
A részvénybefektetők sokszor figyelmen kívül hagyják, hogy mit üzen a kötvénypiac. Pedig most is már hetek óta üvölt a kötvénypiac, hogy valami nagyon nincs rendben az USA-ban és ennek bizony a befektetésekre is messzemenő következményei lehetnek. Olyan együttállás kezd kibontakozni, amire már évek óta nem volt példa. Mindez pedig egy olyan helyzetben, amikor az amerikai részvénypiacok értékeltsége rekord magasan van és kifeszítettek a profitvárakozások. Mutatjuk, miért kell most résen lenned.
A vártnál sokkal rosszabb lett a francia beszerzésimenedzser-index februárban és ezért elsősorban a szolgáltatószektor tehető felelőssé. Ezzel szemben a német szolgáltatószektor továbbra is erős és a feldolgozóiparban elkezdtek javulni a bmi adatot, bár még továbbra sincsenek az aktivitás bővülését jelző 50 pont felett.
Az ISM szolgáltatószektori beszerzésimenedzser-indexe továbbra is erős szolgáltatószektorral árulkodik, azonban a legutóbbi adat némi lassulást mutat. A bmi-n belül a foglalkoztatottsági komponens továbbra is erős, viszony az árnyomás is túl magas ahhoz, hogy a Fed kamatcsökkentésben gondolkozhasson.
Tavaly augusztus óta nem látott, azaz öthavi csúcsra ugrott januárban az eurózóna kompozit beszerzésimenedzser-indexe a feldolgozóipari mutató meglódulása és a szolgáltatószektori mutató kis süllyedése mellett – derült ki az S&P Global Market Intelligence és a Hamburg Commercial Bank AG közös felmérésének eredményéből.
Az amerikai feldolgozóipar januárban ismét növekedési pályára állt, a termelés és az új megrendelések emelkedése mellett a vállalati bizalom is meredeken javult, pedig a az S&P Global feldolgozóipari bmi adatfelvételekor még nem volt biztos, hogy Donald Trump elnök vámokkal sújtja az ország legnagyobb kereskedelmi partnereit. Az index hét hónap után először lépte át az 50-es küszöböt, jelezve a szektor javuló helyzetét.
Az NBS beszerzésimenedzser-indexek a vártnál érdemben rosszabbul alakultak, pedig a többség elkezdte azt hinni, hogy Kínában végre megindulhat a gazdasági folyamatok tartós javulása.
Az eurózóna két legnagyobb gazdasága, Franciaország és Németország, januárban biztató jeleket mutatott a gazdasági helyzet stabilizálódására. Franciaországban a magánszektor teljesítménye tovább csökkent, de a visszaesés üteme lassult, míg a feldolgozóipar jelentős javulást ért el. Németországban a gazdasági aktivitás enyhe növekedést mutatott, a BMI index hét hónap után először lépte át az 50-es határt, jelezve a recesszió mérséklődését. Mindkét ország feldolgozóipara a legjobb teljesítményét érte el hónapok óta, és a szolgáltatási szektor is javuló kilátásokkal néz szembe.
A szolgáltatószektor erős üzleti aktivitása mellett 2,5 éve nem látott magasságba jutott decemberben az Egyesült Államokban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI). Egy másik hétfői amerikai makroadat is megjelent, a kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete, a Census Bureau által, amelyből az derült ki, hogy csökkent a gyáripari megrendelések értéke novemberben havi szinten az Egyesült Államokban.
A várt 51,7 pont helyett 52,2 pontra ugrott decemberben Kínában a Caixin által mért szolgáltatószektori beszerzésimenedzser-index a novemberi 51,5 pontról, ami féléves csúcsot jelent.
Az amerikai gyártók és szolgáltatók optimistán tekintenek a 2025-ös évre, a recesszióból való kilábalást és növekedést várva. Az Institute for Supply Management (ISM) legfrissebb felmérése szerint mind a feldolgozóipar, mind a szolgáltatási szektor vezetői a bevételek, a foglalkoztatás és a beruházások bővülésére számítanak, bár a növekedés üteme várhatóan elmarad a 2024-es szinttől.
Vegyes, összességében inkább borús előzetes decemberi beszerzésimenedzser adatok érkeztek Európa két legnagyobb gazdaságából és az eurózóna szintjén. Ezek továbbra is azt a kettősséget mutatják, hogy a feldolgozóiparban komoly gondok vannak, míg reménysugárnak számít, hogy a szolgáltatói szektor üzleti aktivitása ismét meglódult. Utóbbi segítségével az eurózóna kompozit beszerzésimenedzser index alulról már majdnem megközelítette a bővülés és a zsugorodás 50 pontos határvonalát.
Az imént közzétették az ISM szolgáltatóipari beszerzésiemendzser-indexét, amely jóval gyengébb lett a várakozásoknál. Ez azt mutajta, hogy az amerikai gazdaság legnagyobb szektorának teljesítménye gyengült novemberben.
A várakozásokhoz képest sokkal rosszabbul teljesít a francia gazdaság a friss beszerzésimenedzser-indexek (bmi) szerint. Mind a szolgáltatószektor, mind az ipar meredeken zsugorodik, ami kifejezetten rossz gazdasági előjeleket jelent.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Igyekeznek a fogyasztókra hárítani a költségnövekedést.
Risk on üzemmódba kapcsoltak a befektetők.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.