A New York Community Bancorp közölte: 37,8 milliárd dolláros becsült teljes valós értéken megvásárolta a tavaly csődbe ment Signature Bank eszközeit - írja a Reuters.
Az amerikai bankszektor nyeresége 79,5%-kal 64,2 milliárd dollárra emelkedett 2024 első negyedévében. A jelentős növekedés elsősorban annak következménye, hogy a bankoknak az egy évvel korábbival ellentétben ebben a negyedévben már nem kellett jelentős összegeket befizetniük az amerikai betétbiztosító társaságnak.
Az általános vélemény szerint a piac hamarabb látta, hogy az infláció miatt kamatot kell emelni, mint az amerikai jegybank, ezért akkor a Fed hitelessége kicsit meg is ingott. A hozamok valóban emelkedtek már akkor, amikor a Fed még kamatemelésről hallani sem akart, ám a jegybank kamatelőrejelzéseit az akkori hozamokkal összevetve kitűnik, hogy a befektetők valójában pontatlanabbul értelmezték a helyzetet, mint a Fed. A piacok még tavaly év végén is magasabb kamatokat áraztak két éves horizonton, mint a Fed, csak az utóbbi pár hónapban kezdik el elhinni a jegybank előrejelzéseit.
Az orvosként dolgozó James Block szabadidejében blogot ír, ahol a pénzügyi világgal, különösen a kriptopiaccal kapcsolatos pesszimista nézeteit osztja meg. Tavaly azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy az év eleji bankválságot megelőzően helyesen jelezte előre az egyik bajba került bank problémáit, amelyek végül addig fajultak, hogy bank lehúzta a rolót. Mivel ezzel sikerült kimaxolni a shortolást, így Dirty Bubble Media nevű blogon megjelent feltáró írást választották a 2023-as év legeredményesebb shortos elemzésének.
Az amerikai szabályozó hatóság egyik ügyvezetője új likviditási szabályokat javasol a bankok számára a bankokat megrohamozó betétesek okozta problémák megelőzésére.
A G30 csoport arra ösztönzi a bankokat, hogy a pénzügyi stressz időszakaiban használják a jegybanki kölcsönöket betétesi rohamok és válságok megelőzésére, az azonnali hozzáférés érdekében pedig előre kell meghatározni ennek feltételeit - derül ki a szervezet jelentéséből.
Hogy milyen erőre képes egy-két elejtett, konkrétumot csak részben tartalmazó mondat, azt nagyon jól megtanultuk idén. Míg tavaly a hitelességéért küzdött a Fed, az amerikai jegybank üzeneteit idén valósággal itta a piac. Sőt, talán kissé túl nagy kortyokkal itta: sejtelmes, kétértelmű utalások is olyan hullámokat vertek a piacokon, amelyeket még idehaza is komolyan megéreztünk.
Számos szexuális zaklatással kapcsolatos panasz érkezett az amerikai betétbiztosító (FDIC) vezetőségére, ráadásul úgy néz ki, nem történik előrelépés az ügyben, ezért a szervezet belső vizsgálatot indít a szabályozó hatósághoz érkezett panaszok kezelésével és a reformtörekvésekkel kapcsolatban.
Az amerikai bankcsődök után most újabb problémával néz szembe Svédország legnagyobb nyugdíjalapja: a svéd nyugdíjra gyűjtők megtakarításainak egy jelentős része van a bajba jutott ingatlanszektorba fektetve.
Nőnek a kockázatok a globális, főként az amerikai bankszektorban: már hetek óta emelkedik az amerikai államkötvények hozama, ami a pénzintézetek által tartott kötvények nagy mértékű leértékelődéséhez vezet. Bár ezt a veszteséget a bankok jelentős részben nem realizálják, egy esetleges betétkivonási hullám esetén - ez lehet bizalomvesztés vagy egyszerűen magasabb hozammal kecsegtető befektetések elszívó hatása miatt - a hitelintézetek kénytelenek lehetnek eladni az értékpapírjaikat, és ez egy kisebb tőkével rendelkező intézmény esetében akár végzetes is lehet. Mindez felvillantja egy újabb amerikai bankválság rémét is.
A három nagy regionális bank tavaszi csődjére válaszul az amerikai betétbiztosító, az FDIC szigorított szabályok bevezetését fogja szorgalmazni annak érdekében, hogy a 100 milliárd dollárnál nagyobb eszközállománnyal rendelkező bankokat stresszhelyzetben biztonságosan lehessen felszámolni.
Egy interjúban James Bullard, az amerikai Fed döntéshozó testületének veteránja elárulta, mi jár a Fed döntéshozók fejében, és azt is elmondta, hogy szerinte a piacok miért értelmezik rosszul a folyamatokat. Bullard szerint a recessziós félelmek túlzók voltak, az erős gazdaság miatt viszont további kamatemelések (tehát nem csak egy) jöhetnek.
Új szabályozást vezetne be az amerikai betétbiztosító a 100 milliárd dolláros vagy annál kisebb értékű eszközállománnyal rendelkező pénzintézetekre, a törvény szerint e bankoknak a jövőben annyi hosszú lejáratú kötvényt kell kibocsátaniuk, hogy azzal fedezni tudják a tőkeveszteségeket, ha esetleg csődbe mennek - írja a Bloomberg.
A Moody's leminősítette több kis és közepes méretű amerikai bank hitelminősítését, és figyelmeztetett, hogy a nemzet néhány legnagyobb hitelezőjét is leminősítheti. A hitelminősítő a finanszírozási kockázatokkal és a bankszektor gyengébb jövedelmezőségével kapcsolatos aggodalmakra hivatkozott.
Beleegyezett a kaliforniai székhelyű PacWest, hogy összeolvadjon a szintén kaliforniai Banc of Californiával, ami egyértelműen a tavaszi bankválság tovagyűrűző hatása.
Átfogó tervet mutatott be a Fed felügyeleti vezetője az USA legnagyobb bankjaira vonatkozó tőkekövetelmények növelésére, arra hivatkozva, hogy a közelmúlt bankcsődjei szükségessé teszik az ellenálló képesség megerősítését. Michael Barr a 100 és 700 milliárd dollár közötti eszközállománnyal rendelkező nagyobb bankokat a kockázatokkal súlyozott eszközértékük arányában mintegy 2 százalékponttal magasabb tőke fenntartására és szigorúbb felügyeleti követelmények betartására kötelezné, két éves alkalmazkodási időszak rendelkezésre bocsátásával.
Összehúzzák a nadrágszíjat.
Első köben az Európán kívüliekre vonatkozna a szigorú szabály.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Még folynak az egyeztetések.
Befutott a decemberi adat.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.