A több mint 170 milliós Bangladesben augusztusban váratlan gyorsasággal megbukott a frissen megválasztott kormány, ami alaposan felborította a geopolitikai helyzetet a térségben. A dél-ázsiai országban ugyanis Sejk Haszina Vazed vezetésével egy stabil(nak tűnő) rendszer alakult ki, jól behatárolható irányvonalakkal. A miniszterelnök-asszony távozásával viszont az általa képviselt berendezkedés is kétséges helyzetbe került, ez pedig komolyan kockáztatja a viszonyt a nagy szomszéddal, Indiával.
Letette a hivatali esküt csütörtökön Bangladesben az ideiglenes kormány vezetésére felkért Muhammad Junusz Nobel-békedíjas közgazdász.
Az elmúlt egy hónapban a körülbelül 170 milliós lakosságú Bangladesben egyre nőtt a feszültség, amely aztán augusztus elejére kontrollálhatatlanná vált. A tüntetők betörtek a parlamentbe, a miniszterelnöknő helikopterrel menekült el, a katonai vezetők pedig ideiglenes kormányt vezettek be. A muszlim többségű országban viharos sebességgel ért véget a 15 éve hatalomban lévő miniszterelnöknő hatalma, pedig januárban még ismét nagy többséggel nyerte a választást. Kérdéses, hogy most merre tovább Dakkában, ijesztő forgatókönyv is felsejlett.
Lemondott hétfőn Vazed Haszina bangladesi miniszterelnök, és katonai helikopterrel Indiába távozott, miközben a tüntetők Dakkában behatoltak a hivatalába - jelentették különböző helyi médiumok.
Vasárnap legalább 27 ember vesztette életét és több százan megsebesültek a bangladesi zavargások során, amikor a rendőrség könnygázt és kábító gránátokat vetett be Vazed Haszina miniszterelnök lemondását követelő tüntetők szétoszlatására - írja a Reuters.
A bangladesi kormány vasárnap meghosszabbította az eddig legalább 114 halálos áldozatot követelő erőszakos tüntetések miatt a főváros Dakkában és más városokban két napja elrendelt kijárási tilalmat.
Bangladesben katonai egységeket irányított a kormány a pénteken elrendelt kijárási tilalom kezdete után a fővárosba, Dakkába és más nagyvárosokba a polgári hatóságok megsegítésére.
Mianmarban 2021 februárjában tört ki véres polgárháború, amikor a hadsereg puccsal átvette a hatalmat. A már több mint három éve tartó harcok során több ezren vesztették az életüket és rengetegen menekültek el otthonukból. Az összecsapások eddig kizárólag a délkelet-ázsiai ország területét érintették, bár már előfordult, hogy véletlenül valamelyik szomszédos hatalmat érte találat. A legújabb fejlemények viszont a korábbiaknál jóval direktebbek, és azzal fenyegetnek, hogy akár egy egész ország vonódhat bele a harcokba. A regionális háborúvá szélesedő konfliktus viszont szinte senkinek sem érdeke, ezért már a legnagyobb globális szereplők is megmozdultak az ügy békés rendezése érdekében, ráadásul a két rivális nagyhatalom is egy platformra került a kérdésben.
Sheikh Hasina bangladesi miniszterelnök szerint összeesküvést szőttek Banglades és Mianmar egyes részeinek felosztására egy új keresztény állam létrehozására. Állítása szerint januárban könnyű újraválasztást ígértek neki cserébe egy külföldi ország légi támaszpontjának engedélyezéséért Bangladesben – tudósított a The Hindustan Times.
Törökország TCK Kinaliada nevű hadihajója a Maldív-szigetek fővárosába, Maléba érkezik. A jármű felbukkanásának köze lehet egy nagyszabású fegyverüzlethez is – írja a Greek City Times.
Megindult a világ leghosszabb demokratikus választása Indiában, amely hat héten keresztül tart. A fő esélyesnek Narendra Modit, a jelenlegi miniszterelnököt és a pártját tartják, de az elmúlt napok kommunikációja miatt az sejthető, hogy valami baj van a kampányban – számolt be a South China Morning Post.
Banglades újraindítja a Bengáli-öbölben az olaj- és gázkutatást, hogy kezelje a gyorsan fogyó energiatartalékok problémáját. Az ismert készletek egy évtizeden belül kimerülhetnek, és ezzel enyhíteni kívánja az energiahiányt, valamint csökkenteni az importált üzemanyagokra és gázra fordított kiadásait - írta meg a Nikkei Asia.
India kormánya bejelentette, hogy életbe lépteti azt a sokat bírált állampolgársági törvényt, amely lehetővé teszi a szomszédos országokból érkező nem muzulmán vallási kisebbségek indiai állampolgárságának megszerzését - jelentette a BBC.
Az egyre jobban eldurvuló mianmari polgárháború miatt újra megnövekedett a rohingya menekülthullám esélye a szomszédos Bangladesben. Dakka aggódik a helyzet súlyosbodása miatt, mivel szerinte nem lesz képes befogadni az érkező muszlim lakosságot – számolt be a Nikkei Asia.
Egy dubaji fedőcégen keresztül továbbra is üzletel Oroszországgal a francia Decathlon sport- és szabadidős cikkeket gyártó csoport - derítette ki a Disclose oknyomozó szervezet.
Bangladesben január 7-én választásokat fognak tartani, amelyen India és az Egyesült Államok is aktív szerepet vállal. A háttérben Kína is mozgolódik – számolt be a Nikkei Asia.
Elsősorban az ösztönzőprogramoknak köszönhetően.
A hivatal szerint hiteles és validált adatokat szolgáltatnak a magyar társadalmi helyzetről.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Donald Trump este megszólal.
Örülnek a Tesla részvényesei.
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?