Negyedik raktárcsarnokát töltötte meg 100 százalékosan bérlőkkel a HelloParks, amely jövőre egy újabb 45 ezer négyzetméteres csarnok kivitelezését kezdi meg Fóton. Az ipariingatlan-fejlesztő a nyári-őszi időszakban közel 20 ezer négyzetméter területre kötött új megállapodásokat nemzetközi cégekkel fóti megaparkjában - közölte a társaság.
A Newmark VLK Hungary csapatában folytatja a munkát Ispánki Nikoletta, aki november elején csatlakozott a céghez, ahol a fő profilt erősítve irodai bérlőképviselettel foglalkozik - írja az Irodakereső.info.
A teljes budapesti modern irodaállomány jelenleg 4 463 695 négyzetmétert tesz ki, melyen belül 3 617 885 négyzetméter „A” és „B” kategóriás modern spekulatív irodaterület, valamint 845 810 négyzetméter saját tulajdonú irodaterület található - derül ki a BRF legfrissebb, 2024 harmadik negyedévére vonatkozó jelentéséből. Az üresedési ráta enyhén tovább emelkedett, elérve a 14 százalékot, amire utoljára 2015 második negyedévében volt példa.
A nyár végén 5000 m2-es új telephelyet nyitott a reptéri szektor egyik szállítmányozó cége Maglód csaknem 100 000 m2 raktárterülettel rendelkező logisztikai parkjában. A HGL Group Hungary és a HelloParks által kötött hosszú távú bérleti megállapodás a jövőbeli bővülést is lehetővé teszi a vállalat számára a megaparkban - közölte a cégcsoport.
Megtorpanni látszik a spekulatív ipari és logisztikai ingatlanok piaca. Ez csak a ciklikusság vagy rendszerszintű a probléma? Ki, milyen fejlesztésekben látja a jövőt? Inkább Budapest vagy inkább a vidék lehet a következő évek slágere? Hol lesz az üresedési ráta 2025 végén? Többek között ezekről a kérdésekről beszéltek a XX. Property Investment Forum konferencia ipar-logisztikai panelbeszélgetésének szakértői, Székely Ádám, az Innovinia ügyvezető igazgatójának, tulajdonosának, az IFK, alelnökének moderálásában.
Hamarosan két új logisztikai csarnok fejlesztésébe kezd a hazai tulajdonú Faedra Group. A nemrégiben ipari-logisztikai tőkebevonást végrehajtó ingatlanfejlesztő cégcsoport Budapesten épít két, összesen több mint 21 000 négyzetméteres ipari és logisztikai csarnokot. A beruházások összértéke meghaladja a 23 millió eurót. Átadásuk 2025 második és harmadik negyedévében várható.
A XX. Property Investment Forum irodapiaci panelbeszélgetésén szakértők vitatták meg a hazai irodapiac aktuális helyzetét és kilátásait. A beszélgetés kiemelt témája volt az állami bérlők kiáramlásának hatásai és a növekvő üresedési ráta, melynek során Krüpl László, a Schönherr Ügyvédi Iroda Partnere kérdezte a szakértőket.
Az ingatlanpiac fehér hollójának is nevezhetjük a hazai bevásárlóközpont-fejlesztéseket, a szabályozások miatt nem véletlen, hogy alig valósult meg új retail fejlesztés az elmúlt 10 évben. Felújítások, ráncfelvarrások, újratervezések vannak, de kérdéses, hogy milyen kilátások mentén képzeli el a szakma a bevásárlóközpontok piacát. Kell-e egyáltalán új retail egység az országnak? Hogyan hatnak a vásárlói szokások változásai a piacra, a fejlesztőkre és ingatlantulajdonosokra? Lesz-e még új pláza Magyarországon? Ezekről is szó volt a 20. Property Investment Forumon.
A lengyel ingatlanpiac ipari és logisztikai ága továbbra is erőteljes növekedést mutat a BNP Paribas Real Estate Poland 2024 második negyedévére vonatkozó legfrissebb jelentése szerint. Az erős bérlői aktivitás és az új építkezések stabil volumene Lengyelországot a vezető európai ipari piacok közé emelte - írta meg a Property Forum.
A londoni ingatlanpiacon rekordszámú bérbeadó kínálja eladásra ingatlanjait, reagálva az Egyesült Királyság munkáspárti kormányának várható adóemeléseire. A Rightmove ingatlanportál legfrissebb adatai szerint a fővárosi jelenleg eladásra kínált lakások közel harmada (29%) korábban bérbeadásra szolgált - közölte a CNBC.
Ingatlanadó bevezetését tervezi a horvát kormány; az erről szóló törvényjavaslatot csütörtöki ülésén vitatta meg a kabinet. Marko Primorac pénzügyminiszter sajtótájékoztatóján elmondta: az új adónem nem vonatkozik majd az életvitelszerűen használatos ingatlanokra, valamint azokra sem, amelyeket hosszú távra kiadnak, legalább tíz hónapra egy évben. Azokat az ingatlanokat azonban, amelyek üresen állnak, vagy csak rövid távra adják bérbe, megadóztatják.
Új bérleti szerződést írtak alá 1031 négyzetméterre a City Gate 3 irodaházban - tette közzé a bérbeadásban közreműködő ESTON International Linkedin oldalán.
Az éves szerződések többségének lejártával és az egyetemisták rohamával ismét emelkednek a lakásbérleti díjak a Rentingo.com legfrissebb piaci elemzése alapján. Júliusban a bérbeadók már átlagosan 245 ezer forintot kértek lakásukért, szemben az egy hónappal korábbi 239 ezer forinttal. A bérleti díjak emelkedése ugyanakkor nem egységes, legjobban a 200 ezer forint alatti lakások drágulnak, ott akár 15 százalékkal is emelnek a tavalyi átlagos árhoz képest a tulajdonosok. Az olcsóbb bérlakásokért folyó versenyben segítséget jelenthet a bérlőknek, ha rendelkeznek a fizetőképességüket igazoló pénzügyi minősítéssel.
A lakásukat bérbeadók jellemzően két- vagy háromhavi kaucióval biztosítják be magukat arra az esetre, ha a bérlőnek tartozása keletkezik vagy kárt tesz az ingatlanban. Pedig probléma esetén az számít leginkább, hogy készült-e közjegyzői okirat. Hiába a nagy összegű kaució, konfliktus esetén enélkül csak hosszú és költséges pereskedéssel tudják a bérbeadók az igényüket érvényesíteni – hívta fel a figyelmet a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK).
A bérlők egyre kevesebbet fizetnének, mégsem változtak a bérleti díjak júniusban a budapesti bérlakáspiacon, mert a lakásukat kiadók az egyetemisták rohamára számítva kivárnak – derül ki a Rentingo.com legfrissebb elemzéséből. Az átlagos fővárosi bérleti díjak szintje jelenleg 239 ezer forintnál áll. A külföldi diákok ugyanakkor nem várnak a ponthatárok kihirdetésére, már június végén megkezdték a lakáskeresést. Az ő megjelenésük sem tudta viszont megállítani a keresleti díj csökkenését, amely immár negyedik hónapja tart – ilyen hosszú, a bérlők anyagi lehetőségeinek csökkenését mutató időszakra legutóbb 2020-ban, a Covid-járvány idején volt példa.
Az irodapiac mellett az utóbbi időben az ipar-logisztikai piacon is emelkedik a kihasználatlansági ráta, miközben az óvatosság a befektetői piacon is látszik. Ahogy az a Portfolio Property X 2024 konferencián is többször elhangzott, a 40-50 millió euró feletti befektetések teljesen eltűntek a magyar piacról, de az olcsóbb kategóriában azért van érdeklődés. Hogy mik most a legnépszerűbb termékek, és mely városok lehetnek az előttünk álló év legnépszerűbb befektetési helyszínei, arról egy kereskedelmi- és lakóingatlanokkal is foglalkozó cég szakértőjét kérdeztük meg.
Vidéken várhatóan 10% alatti szobaár-emelkedést bír majd el a piac
Mozgalmas esztendő volt, annyi biztos.
Intenzív szakaszában van a háború.
Erős állítást tett az elemző.
Szankcionált személy lehetett a célpont.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?