A BRF jelentései alapján rendszeresen közzétesszük az irodapiac legfrissebb számait, azonban az egyes alpiacok összehasonlítására ritkábban kerül sor. Ezt szeretnénk pótolni most annak okán, hogy a budapesti irodapiac mérete nemrég elérte a 4 millió négyzetmétert. A Cushman & Wakefield számításai alapján egymás mellett mutatjuk meg az egyes alpiacok méretét, üresen álló irodáinak arányát és jellemző prémium bérleti díjait. Nézzük, melyek a legnagyobb alpiacok!
Az emberek örökké otthonról fognak dolgozni, az utazások megszűnnek, az olaj iránti kereslet eltűnik és a globális irodapiac is összeomlik. A sor szabadon folytatható, de az biztos, hogy a Covid kezdete óta rendszeresen jelennek meg ilyen és ehhez hasonló előrejelzések a járvány utáni időszakra vonatkozóan. Természetesen nem állítjuk, hogy a járvány mindenfajta hosszútávú, strukturális változás nélkül fog eltűnni az életünkből, de mint minden esetben, most is érdemes az érem mindkét oldalát nézni. Lássuk, milyen változásokat hozott eddig a home office elterjedése a piaci szereplők életére nézve, és vajon milyen változásokat fognak hosszabb távon okozni a most elindult folyamatok.
A hazai irodapiacról a BRF rendszeresen, negyedéves gyakorisággal publikálja a legfontosabb számokat, ezúttal azonban a főváros egészét megbontva, a nyolc nagy alpiacot hasonlította össze. Az alábbiakban ezeket mutatjuk be kiegészítve az Eston keresletre és üresedésre vonatkozó adataival, valamint megnézzük, hogy a következő években mely alpiacok bővülhetnek a legnagyobb mértékben.
Budapest legforgalmasabb része tagadhatatlanul a belváros, ami az irodapiacon belül is fontos területe a fővárosnak. A budapesti modern irodaállomány mintegy 10 százaléka a Belváros alpiacon helyezkedik el - derül ki a Robertson összefoglalójából.
Rendkívül erős évet zárt tavaly a budapesti irodapiac, egy év alatt 230 ezer négyzetméternyi új területtel bővült az állomány. Az új építkezések mellett azonban fontos költözések is történtek, amelyek jócskán felforgatták az egyes alpiacokat. A Cushman & Wakefield tanulmánya alpiacok szerint mutatja be az állomány eloszlását, az üresedési rátát vagy éppen a jellemző bérleti díjakat.
Jelentős kihatással van az ország olajkeresletére is.
Nem úgy alakul az elektromos átállás, mint tervezték.
Mutatjuk, mennyire olcsók a részvények.
Számos célra lehet forrást igényelni, ami segíti a zöldenergia hatékonyabb használatát.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Nem érdemes hosszútávú következtetéseket levonni a friss lakásár-emelkedésből.
A januári kép egyelőre nagyon csúnya.
A Gránit Alapkezelő vezetőivel beszélgettünk.