Elon Musk, a kormányzati hatékonysági hivatal (DOGE) állítólagos vezetője és csapata egy része tegnap a Fox News-nak adott exkluzív interjút, melyben beszámolt a Trump-adminisztráció által életre hívott szervezet munkájáról, ami állításuk szerint eddig 130 milliárd dolláros megtakarítást eredményezett az amerikai adófizetőknek.
Donald Trump elnök döntése a kormányzati leépítésekről és a kutatási források megvonása komoly aggodalmat keltettek a közgazdászok körében az Egyesült Államok gazdasági adatainak megbízhatóságát illetően. Az amerikai gazdaságot jellemző statisztikák – például a GDP, infláció és munkaerőpiaci adatok – világszerte iránytűként szolgálnak befektetők, döntéshozók és kutatók számára. A szakértők szerint azonban a megszorítások alááshatják az adatok mögött álló intézményi hátteret és szakmai hitelességet – számolt be a Financial Times, az Elon Musk vezette DOGE lépései keltette aggodalmakról.
Egy marylandi szövetségi bíró elrendelte, hogy a kormány ne adjon hozzáférést több millió szakszervezeti tag érzékeny adatához, mivel valószínűsíthetően sérültek a szövetségi adatvédelmi törvények. Az ítélet az Elon Musk-féle Kormányzati Hatékonyság Minisztériumának (DOGE) jogosultságait korlátozza a Pénzügyminisztérium, az Oktatási Minisztérium és a Személyzeti Hivatal rendszereiben – írja a Bloomberg.
Egy amerikai szövetségi bíró ideiglenes korlátozó végzést adott ki, amely megtiltja Elon Musk Kormányzati Hatékonysági Osztályának (DOGE), hogy hozzáférjen a Társadalombiztosítási Hivatal személyes adataihoz - számolt be a Cnbc.
Az alaszkai Lisa Murkowski republikánus szenátor szerint washingtoni kollégái azért nem mernek szembeszállni Donald Trump és Elon Musk döntéseivel, mert félnek a politikai meghurcolástól és a pozíciójuk elvesztésétől egy előválasztási kihívás révén - jelentette a Hill.
Hamarosan törvényjavaslat születhet az amerikai adófizetőknek szánt 5000 dolláros "DOGE-osztalék" kifizetéséről, amit a kormányzati hatékonyság növelésén megspórolt összegből szándékozhat finanszírozni a Trump-adminisztráció. A kezdeményezés Donald Trump és Elon Musk támogatását egyaránt élvezi, megvalósíthatósága azonban erősen kérdéses - írja a Newsweek.
A republikánus oldalhoz köthető New York Post bulvárlap szerkesztősége vasárnap "Bocsi, Elon" kezdetű véleménycikkben ment neki Elon Musk milliárdosnak, mondván, a világ leggazdagabb embere "messze túllépett a hatáskörén", amikor egy szövetségi bíró alkotmányos felelősségre vonását követelte. James Boasberg ideiglenesen – és látszólag részben sikertelenül – blokkolta a Trump-kormányzat azon lépését, hogy a külföldi ellenségekről szóló törvényre hivatkozva Salvadorba toloncolják ki a venezuelai Tren de Aragua bűnbanda vélt tagjait.
Az Elon Musk amerikai milliárdos vezetésével működő, kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium (DOGE) büszkén jelentette be, hogy az állami társadalombiztosító halottá nyilvánított 3,2 millió embert, és törölte az SSN számukat. A baj csak az, hogy erre igazából semmi szükség nem volt.
Donald Trump amerikai elnök utasítására több mint 1300 alkalmazottat helyeztek fizetett szabadságra a Voice of America (Amerika Hangja) nevű médiaügynökségnél, továbbá a Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádió finanszírozását is megszüntették, amely 2020-ban tért vissza Magyarországra - írja a Reuters.
Nem túlzás azt állítani, hogy Donald Trump második elnöki ciklusának legnagyobb érdeklődést és legtöbb ellentmondást kiváltó belpolitikai fejleménye a kormányzati hatékonysági hivatal (DOGE) felállítása volt, mely keretében Elon Musk techmilliárdos példátlan hatalomra tett szert a szövetségi kormányzat átalakítása és visszametszése céljából. A Tesla, a SpaceX és az X közösségi platform vezére teljes transzparenciát ígért az akciójával kapcsolatban, ez azonban megdőlni látszik: miután rengeteg elszámolást, bakit és téves adatot tüntettek fel a megtakarításokat összegző weboldalukon, meglehet, végérvényesen ellenőrizhetetlenné válik, mennyire valódiak Musk állítólagos megtakarításai.
A NASA elbocsátotta vezető tudósát és több munkatársát Donald Trump elnök utasítására, ami újabb csapást jelent az amerikai klímakutatásra. Az intézkedés egyelőre 23 embert érint, de a szóvivő szerint további leépítések várhatók - közölte a Phys.org.
151 ezer fővel bővült a nem-mezőgazdasági álláshelyek száma februárban, míg a munkanélküliségi ráta kismértékben emelkedett, a bérek növekedése éves alapon lényegében nem változott. Előzetesen többen aggódtak, hogy egy nagyon rossz foglalkoztatottsági adatok várhatóak, de ezek a várakozások nem teljesültek egyelőre.
A március elsején végződött hét napban 21 000-rel 221 000-re csökkent új munkanélküli kérelmek száma. Egyelőre tehát az Elon Musk által vezetett DOGE hivatal szövetségi alkalmazottakat ért kirúgási hulláma csak részben éreztette hatását a hivatalos adatokban. Közben csütörtök délután az is kiderült: a nem mezőgazdasági üzleti szektor munkatermelékenysége 1,5 százalékkal nőtt 2024 negyedik negyedévében.
Akik aktívan követik az amerikai közéletet, már megszokhatták, hogy a Tesla és Space X-vezér Elon Musk minimum meredek kijelentéseket szokott tenni az általa birtokolt X (korábban Twitter) platformon. Itt van a milliárdos újabb kiváló ötlete: az USA-nak ki kéne lépnie a NATO-ból.
Egy kaliforniai bíró ideiglenesen blokkolta a Trump-adminisztráció tömeges elbocsátási tervét - írta meg a Reuters.
A Fehér Ház utasította a szövetségi ügynökségeket, hogy készüljenek fel nagyarányú létszámleépítésekre. A szerdán kiadott útmutatás szerint az ügynökségeknek két hét áll rendelkezésükre, hogy kidolgozzák a jelentős elbocsátásokra vonatkozó terveiket - írta meg az Axios.
Nemzetbiztonsági fenyegetésre hivatkoznak.
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.