Az MNB további bejelentéseiről itt írtunk:
Az NHP mellett a kormány is indít új hitelprogramokat, illetve kibővíti a meglévőket, amelyek az MFB-nél, az KAVOSZ által koordinált Széchenyi Kártya keretében, az Eximbanknál, illetve garanciával a Garantiqánál lesznek elérhetők. Ezekről Palkovics László miniszter árult el ma információkat, bár számos részlet még nem ismert:
A jegybank 2013 óta, kisebb megszakításokkal életben tartotta a Növekedési Hitelprogramot (NHP), jelenleg is fut ennek egy NHP fix nevű szakasza a hosszú távon fix kamatozású források elérhetővé tételére a kisebb cégek számára. A koronavírus-járványra való tekintettel azonban minden eddiginél bőkezűbb programot kaphatnak április közepétől a kis- és középvállalkozások. Olyan lesz a program, hogy az eddigi NHP-szakaszok gyakorlatilag összes előnyét egyesítheti – jelezte a jegybank.
Az alábbiakat tudjuk a Matolcsy György által ma bejelentett új hitelprogramról:
- április 20-án indul,
- NHP Hajrá névre fog hallgatni,
- a jegybank által refinanszírozott, de a pénzügyi intézményeknél, pl. kereskedelmi bankoknál igényelhető hitel lesz az eddigiekhez hasonlóan,
- kamata a korábbiakhoz hasonlóan legfeljebb 2,5% lehet a vállalkozás számára,
- a jegybank a refinanszírozási hitelt 0%-on adja a bankoknak, és 4%-os „kamattámogatást” is biztosít nekik 2021 közepéig,
- a futamidő végégi fix kamatozást biztosít,
- fejlesztésre, beruházásra, forgóeszköz-finanszírozásra, bérfizetésre és hitelkiváltásra is használható lesz,
- akár 20 évre, de rövid távra is felvehető (forgóeszköz-hiteleknél a 3 év a maximum),
- maximális összege 20 milliárd forint lesz,
- a program keretösszege 1500 milliárd forint (ebből 1000 milliárd új, 500 milliárd pedig az NHP fixből átcsatornázott összeg).
Ismerős és új feltételek
A program igazi újdonsága a nagyon hosszú, 20 éves elérhető futamidő és a 20 milliárdos felső összeg, valamint az, hogy a bankok 4%-os kamattámogatást is kapnak hozzá 2021 közepéig. Ennek formája az, hogy a jegybank sterilizálja egy preferenciális jegybanki betét formájában az egyes bankok által kihelyezett NHP-összeget, amelyre a jövő év közepéig 4%-ot fizet.
Matolcsy György arra is felhívta a figyelmet, hogy a bankoknak 2 héten belül kell elbírálniuk a hitelkérelmet, ellenkező esetben más bankoknak adják a jogot a hitel kihelyezésére.
10 milliárdos felső összegre és forgóeszköz-finanszírozásra korábban is elérhető volt már az NHP, a legutóbbi időszakban azonban már a kisebb hitelösszegek és a beruházási célok domináltak.
Mennyi van most vállalati NHP-ban?
Megkérdeztük az MNB-t, hogy a nem pénzügyi vállalatok hitelállományából mennyi az, ami NHP-s hitel volt 2019-végén (e nem pénzügyi vállalatok hitelállományát mutatják ábráink). A társas vállalkozásoknál kint lévő 2019. év végi NHP-s állomány 670 milliárd Ft volt, ebből az NHP fix konstrukció keretében nyújtott 192 milliárd Ft-ot tett ki – közölte megkeresésünkre a napokban a jegybank.
Felhívták figyelmünket, hogy ezek a volumenek nem tartalmazzák a pénzügyi vállalkozások által nyújtott NHP-s hiteleket és lízingügyleteket, valamint az egyéni vállalkozók részére – akár hitelintézetek, akár pénzügyi vállalkozások által – nyújtott ügyleteket, mivel ezek nem képezik részét a nem pénzügyi vállalatok monetáris statisztikákban föllelhető hitelállományának.
Címlapkép: Shutterstock