Bank

Nem a frank a bűnös - Sorra dőlnek be a lakossági hitelek

Portfolio
Csak augusztusban szállt el igazán a frank árfolyama, ennek ellenére már a második negyedévben gyorsult a lakossági hitelek késedelembe esése Magyarországon. A nem teljesítő lakossági hitelek aránya június végére 11,6%-ra nőtt az egy évvel korábbi 8,7%-ról. A magyarázó tényezők között egyelőre a munkanélküliségi ráta változását sikerült csak beazonosítanunk, a jövőben azonban a frank árfolyama miatt főhet igazán az adósok és a bankok feje.
Érdekfeszítő adatokat tett közzé szerdán a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a lakossági hitelek késedelmességére vonatkozóan. A számokból kiderül: a 90 napon túl késedelmes lakossági hitelek összege a második negyedévben 798 milliárd forintról 912 milliárd forintra nőtt (14,3%-os negyedévi emelkedés), miközben a 90 napon belül késedelmes lakossági hitelek állománya is emelkedett, mégpedig 1206 milliárd forintról 1262 milliárd forintra (4,6%-os negyedévi emelkedés). A késedelem nélkül teljesítő hitelek állománya 7598 milliárdról 7861 milliárd forintra nőtt (1,7%-os negyedévi emelkedés).

Nem a frank a bűnös - Sorra dőlnek be a lakossági hitelek
A teljes hitelállományt és a késedelmes hitelek forintban kifejezett állományát is elsősorban a frankárfolyam mozgatja, ezért a fenti összegek nem adnak valósághű képet. Érdemesebb ezért inkább a nem teljesítő hitelek arányát megnéznünk, igaz, ebben szintén torzító tényezőként jelentkezik a devizafolyamok hatása (módosul az egyes devizában felvett hitelek állományi aránya). Jól látható azonban így is, hogy a lakosság fizetési fegyelme tovább romlott: a 90 napon túl késedelmes lakossági hitelek aránya a második negyedévben 10,5%-ról 11,6%-ra nőtt, miközben a 90 napon belül késedelmes lakossági hitelek aránya 15,9%-ról 16,1%-ra emelkedett. A késedelem nélkül teljesítő hitelek aránya ezzel egyidejűleg 73,6%-ról 72,3%-ra csökkent.

Nem a frank a bűnös - Sorra dőlnek be a lakossági hitelek
A fentiektől némileg eltérő adatokat tett közzé múlt héten a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), ugyancsak a lakossági hitelek késedelmességére vonatkozóan. Az MNB statisztikáitól való eltérésnek több oka lehet (pl. más a lefedett hitelintézetek köre, más az átütemezett hitelek késedelmének figyelembevételi módja), a kétféle NPL-ráta azonban június végén "összeért": mindkettő 11,6% volt, vagyis ennyi volt a 90 napon túli késedelembe esett lakossági hitelek aránya.

Nem a frank a bűnös - Sorra dőlnek be a lakossági hitelek
Nagy mértékben eltér egymástól az egyes lakossági hiteltípusok NPL-mutatója, aminek az eltérő átlagos hitelösszeg és kamatszint mellett a kockára tett eszköz (hitelbiztosíték) megléte vagy hiánya is fontos tényezője lehet. A fedezetlen hitelek éppen ezért kevésbé jól teljesítenek, NPL-rátájuk ugyanis a jelzáloghitelek 9,8%-ával szemben 20,2%. Ha a részletesebb bontást nézzük, legjobban a lakáshitelek (közöttük is nem meglepő módon az 1,8%-os NPL-rátájú támogatott forinthitelek), legrosszabbul pedig a fedezetlen hitelek közé tartozó folyószámlahitelek teljesítenek. Utóbbiak esetében már 27,1% az NPL-mutató.

Nem a frank a bűnös - Sorra dőlnek be a lakossági hitelek
Érdekes következtetések levonására ad alkalmat, ha közelebbről is megnézzük az egyes jelzáloghitel-típusok mutatóit. A forint alapú szabad felhasználású jelzáloghiteleknél a legrosszabb a helyzet (15,6%), holott nemfizetés esetén a jelzáloghiteles fedezeti ingatlana ugyanúgy veszélyben forog, mint a lakáshiteleseknél. E kategóriában azonban csak a válság alatt futott fel a hitelezés, ezért itt az NPL-ráta megtévesztő, éppen ezért nem is szerepeltettük az alábbi ábrán. A relevánsabb kategóriában a deviza alapú szabad felhasználású jelzáloghitelek teljesítenek a legrosszabbul (14,7%), míg a többi kategóriában 10% alatti NPL-rátát láthatunk. Az alacsonyabb NPL-ráta egyik fő oka ez esetben a lakhatást biztosító fedezeti ingatlan elvesztésének kockázata lehet.

Nem a frank a bűnös - Sorra dőlnek be a lakossági hitelek
Jól látható, hogy a legtöbb kategóriában nem állt még meg a nem teljesítő hitelek arányának emelkedése, sőt a második negyedévben a korábbi két negyedévinél nagyobb mértékben emelkedett e hitelek aránya. Kedvezőtlen fejlemény, hogy egy éve nem látott módon a 90 napon belüli késedelemmel rendelkező hitelállomány aránya is nőtt valamelyest, a korábbi negyedévek tapasztalatai alapján azonban ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a 90 napon túli késedelmek aránya a következő negyedévekben hasonló mértékben nőni fog. Ehelyett általános megfigyelés, hogy a késedelembe esett ügyfelek jelentős része képes arra, hogy fizetési fegyelmét helyreállítsa, amennyiben javul a gazdasági környezet.

Nem a frank a bűnös - Sorra dőlnek be a lakossági hitelek
Mivel a jelzáloghitelek esetében a fedezet elvesztésétől való félelem erős (igaz, ezt a félelmet a kilakoltatási moratórium jó darabig mérsékelten tartotta), fontos kérdés, mi az a közgazdasági jelenség, amely a legnagyobb tömegben képes ezt a félelmet háttérbe szorítani. Kérdés az is, e jelenségek milyen időbeni csúszással váltják ki a késedelmek tömeges emelkedését. A közbeszédben leginkább a munkanélküliséget és a frankárfolyam változásait szokás e tényezők közé sorolni. Az alábbi azt mutatja, hogy a munkanélküliség szintjének adott negyedéves (százalékpontos) változását fél év múlva a 90 napon túl késedelmes hitelek arányának milyen nagyságú (szintén százalékpontos) változása követte. Az együttmozgás meglehetősen erősnek tűnik, kérdés, hogy az első félév vegyes munkaerő-piaci folyamatai mit indukálnak a közeljövőre nézve.

Nem a frank a bűnös - Sorra dőlnek be a lakossági hitelek
A frank árfolyamával már nem ilyen szoros a kapcsolat, ami arra utal, hogy a felvételkorihoz hasonló jövedelmi helyzet megléte esetén a háztartások igyekeznek továbbra is kifogás nélkül törleszteni még akkor is, ha a frankárfolyam miatt a havi teher jóval magasabb a korábbinál. Az is igaz azonban, hogy az augusztusihoz hasonló "stressz" még nem érte a háztartásokat, bőven 230 forint fölötti átlagos frankárfolyamra még nem volt példa. A következő negyedévek statisztikái tükrözik majd ezért igazán, milyen hatást gyakorol a frankárfolyam a hitelesek fizetőképességére, és a céltartalék-képzésen keresztül a magyar bankszektor eredményességére.

Nem a frank a bűnös - Sorra dőlnek be a lakossági hitelek
Holdblog

Mindent a családtámogatási rendszerről

Milyen állami támogatás és kedvezményes hitel érhető el gyermekvállalás előtt álló párok számára? Hogyan kombinálhatók a támogatások és hitelek? Milyen juttatásokkal élhetnek a munká

Kiszámoló

CSOK csapda

Gábor írt egy tanulságos levelet. A meglévő gyerekük mellé úton volt a második, s úgy gondolták, hogy ideje lenne akkor költözni egy nagyobb ingatlanba. Ehhez vették igénybe a CSOK Plusz tá

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kőkemény üzenet jött Kijevből Budapestnek is: marad a Lukoil-szankció, fel kell adni az orosz olajat, amennyire lehet
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés külföldi részvényekkel

Kezdőként hogyan tudsz külföldi részvényekkel kereskedni? Melyek lehetnek a kiválasztás szempontjai?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Sustainable World 2024
2024. szeptember 4.
Követeléskezelési trendek 2024
2024. szeptember 18.
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
2024. szeptember 18.
Budapest Economic Forum 2024
2024. október 17.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Wolf Laszlo otp