A Nemzetközi Energiaügynökség az elmúlt időszak technológiai, piaci és szakpolitikai fejleményeit figyelembe véve frissítette 2021-ben kiadott, a témában meghatározónak számító jelentését, amelyben bemutatja, hogyan érhető el a kataszrofális mértékű klímaváltozás elkerüléséhez szükségesnek tartott klímasemlegesség 2050-ig. A tekintélyes szervezet hangsúlyozza: a felvázolt útiterv egy lehetséges, de nem az egyetlen kizárólagos pálya a karbonkibocsátás évszázad közepéig nettó nullára történő csökkentéséhez, ami a globális felmelegedés mértékének legfeljebb 1,5 Celsius-fokon való tartásának a feltétele.
A globális energiarendszer 1,5 fokos cél elérése érdekében történő átalakításának kényszere soha nem volt még olyan erős, mint most. Az ehhez vezető út ugyan leszűkült, de a cél továbbra is elérhető a tisztaenergia-ágazatok növekedésének köszönhetően - szögezi le a jelentés.
A klímaváltozás hatásai mind gyakoribbak és súlyosabbak, a jelenlegi folyamat (STEPS szcenárió) veszélyeire figyelmeztető tudományos jelzések pedig erősödnek. 2023 augusztusa a valaha volt legmelegebb augusztus, és mind közül a második legforróbb hónap lett a mérések történetében 2023 júliusát követően - emlékeztet a jelentés.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!