Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy mik a legfontosabb információk az Alibaba tőzsdére lépésével kapcsolatban és mi az, amit még nem tudunk.
Amit eddig tudunk:
- A New York-i tőzsdén vezeti be a részvényeket.
- A nagytulajdonosok, a Yahoo és a Softbank, nem igazán akarnak részvényeket eladni.
- Az IPO-ra még idén sor kerülhet, de csak valamikor nyáron.
- A szervező bankok a Credit Suisse, a Deutsche Bank, a Goldman Sachs, a JP Morgan, a Morgan Stanley és a Citigroup.
- Az Alibaba saját magát 109 milliárd dollárra értékeli.
Amit még tudni szeretnénk:
- Pontosan mikor lesz a részvénykibocsátás.
- Mennyi részvényt dob piacra a cég.
- Milyen árfolyamot céloz meg a kibocsátásra.
A cég a New York-i tőzsdére vezeti be a részvényeit (hasonlóan sok kínai internetes vállalathoz). Egyelőre a prospektusban 1 milliárd dolláros érték szerepel az IPO-ra, de ez csak iránymutatásul szolgál a regisztrációs díj számításához, elemzők szerint az elsődleges részvénykibocsátás értéke elérheti a 15 milliárd dollárt végül, a piaci kapitalizáció pedig százmilliárd dolláros nagyságrendű lehet.
Az alábbiakban összegyűjtöttünk mindent, amit az Alibaba részvénykibocsátásáról tudni érdemes.
Hogy kezdődött a sztori?
Az Alibaba.com oldalt 1999-ben, az internetes lufi csúcsán alapította az egykori angoltanár, Jack Ma 17 társával együtt, aki mostanra a cég sikereinek köszönhetően milliárdos lett. Kína leggazdagabbjainak listáján a hatodik helyet foglalja el a Forbes szerint 8,4 milliárd dollárra becsült vagyonával. 2001-ben már nyereséges volt az e-kereskedelemmel foglalkozó vállalat.
2005-ben az Alibaba stratégiai megállapodást írt alá a Yahoo-val, akkor az amerikai internetes cég 40%-os részesedést vásárolt kínai szektortársában 1 milliárd dollárért. Ennek értelmében az Alibaba átvette a Yahoo kínai leányvállalatát is. A két cég között sokáig ment a huzavona, mivel az Alibaba egy idő után szabadulni akart a Yahoo köteléke alól és vissza akarta vásárolni legnagyobb tulajdonosától a részvényeket. A Yahoo érthető módon nem akart megválni a hatalmas növekedést felmutató és jelentős nyereséget termelő érdekeltségétől. Végül 2012-ben megállapodásra jutottak, elkezdte eladogatni a részvényeket. Az első negyedév végére a Yahoo már csak 24%-os részesedéssel rendelkezett a vállalatban.
Az elsődleges részvénykibocsátást követően a Yahoo részesedése tovább csökkenhet, az még egyelőre kérdéses, hogy mennyit tart meg az Alibaba-részvényekből a vállalat. Nem kis összegről van szó, hiszen az Alibaba saját becslései szerint piaci kapitalizációja 116 milliárd dollár körüli lehet, ami azt jelenti, hogy a Yahoo birtokában jelenleg közel 26 milliárd dollárnyi részvény van. Ha pedig az elemzői számításokat nézzük, amelyek még optimistábbak a piaci kapitalizációra, akkor még nagyobb összeg adódik.
Az Alibaba másik nagy tulajdonosa a Softbank, a japán távközlési cég, amely már az induláskor beszállt a kínai e-kereskedelmi vállalatba: 15 évvel ezelőtt 20 millió dollárért vásárolt részesedést a cégben. Ma reggel a társaság vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy nem akarnak az IPO során eladni részvényeket.
Mikor vehetünk részvényeket?
A pontos időpont egyelőre nem ismert, de valamikor idén mehet tőzsdére a cég, a prospektus alapján csak valamikor később, a nyár folyamán.
Mekkora részvénykibocsátásról van szó?
Az Alibaba IPO-prospektusának első oldalán 1 milliárd dolláros részvénykibocsátásról ír, de ez csak iránymutatás a regisztrációs díjak számításához. Egyelőre sem a tervezett kibocsátási mennyiségről, sem pedig a megcélzott ársávról nem nyilatkozik a cég a prospektusban. Elemzői becslések szerint azonban végül a kibocsátás összértéke elérheti a 15 milliárd dollárt.
Ez minden idők egyik legnagyobb elsődleges részvénykibocsátása lehet az amerikai technológia szektorban és a Facebook 2012-es részvénykibocsátása óta a legnagyobb IPO. A 15 milliárd dolláros értékkel a világ 10 legnagyobb elsődleges részvénykibocsátása között is helyet kapna az Alibaba.
Mekkora cég lehet az Alibaba?
A prospektus alapján saját magát 109 milliárd dollárra értékelte áprilisban az Alibaba, az elsőbbségi részvényekkel együtt pedig 116 milliárd dollárt érhet a társaság. Elemzők szerint ez felfelé mehet, amikor elkezd eladni részvényeket, a becslések 136 milliárd dollár és 245 milliárd dollár között szóródnak. Ezzel bekerülhetne a legnagyobb cégek közé, amelyek az amerikai tőzsdéken forognak.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ