Átengedte az Elnökök Konferenciája és az Európai Parlament összes szakbizottsága az új Európai Bizottság összes biztosaspiránsát. A megállapodás alapját egy kilencpontos „Platform Együttműködési Nyilatkozat” képezi, amelyben a jogállamiság védelme, a digitális átállás, a fenntarthatóság és az EU globális szerepvállalása kiemelt helyet kapott. Az egyezség ugyanakkor nem zárta ki a jobbközép Európai Néppárt (EPP) együttműködését a jobboldali Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) csoporttal, ami súrlódásokhoz vezetett a szocialista és liberális frakciók körében.
Az új Bizottság egyik legvitatottabb kinevezése az olasz Raffaele Fitto alelnöki posztja volt, aki az ECR jelöltjeként a kohéziós politikát és reformokat irányítja majd.
A szocialista és liberális képviselők attól tartanak, hogy a szélsőjobboldali nézetek erősödése megbontja az EU hagyományos politikai egyensúlyát. Ennek ellenére az EPP sikeresen érvényesítette Fitto kinevezését, jelezve dominanciáját a Bizottság összetételében.
A spanyol szocialista Teresa Ribera kinevezése is éles vitákat váltott ki. Ribera a klíma- és versenypolitikai portfólióért felel majd, amely az egyik legfontosabb és legnagyobb hatáskörrel bíró pozíció az új Bizottságban.
Az EPP csak azután hagyta jóvá kinevezését, hogy Ribera beszámolt a valenciai áradások kezeléséről a spanyol parlament előtt, bár az EPP eredeti követelését – hogy lemondjon, ha vád alá helyezik – Ribera visszautasította.
Ribera így az új Bizottság de facto második embere lesz, aki várhatóan meghatározó szerepet játszik majd a klímaváltozás elleni küzdelemben valamint az energetikai versenyképességi reformokban.
Várhelyi Olivér megfosztva, de átment az EP-n
A magyar biztosjelölt, Várhelyi Olivér portfólióját jelentősen szűkítették, miután heves bírálatok érték Orbán Viktorral való szoros kapcsolatai miatt. Várhelyi korábban bővítési biztosként dolgozott, most azonban az állategészségügy és a jólét területén tevékenykedhet. Sok EP-képviselő is úgy értékelte, hogy Ursula von der Leyen ezt a kevés hatalommal járó portfoliót bízta rá, hogy az uniós értékek és a jogállamiság iránti aggodalmakat tükrözi.
Valójában az Európai Bizottságból olyan hírek jutottak el a Portfolio-hoz, hogy maga Várhelyi kérte az egészségügyi portfoliót, ha nem maradhat a bővítési poszton.
Végül az EP-képviselők – akik egy jelentős többsége erős ellenérzésekkel viseltet a magyar jelölttel szemben korábbi, a parlamenti törvényhozók előtt mondott idiótázása miatt – azzal a feltétellel hagyták jóvá, hogy a szexuális és reproduktív egészségügyi jogokkal kapcsolatos hatásköröket elveszik tőle.
A román szocialista Roxana Mînzatu szintén alelnöki pozíciót kapott, ő felel majd az emberek készségeinek és felkészültségének fejlesztéséért. Bár Mînzatu kevésbé ismert figura az európai politikában, portfóliója kulcsfontosságú lehet az oktatás és a munkaerőpiac fejlesztésében. A liberális Henna Virkkunen Finnországból a digitális átállást irányítja majd, míg az észt Kaja Kallas külügyi főképviselő a geopolitikai témák mellett a fenntarthatóságot és innovációt helyezi középpontba a meghallgatása alapján.
Von der Leyen második Bizottságának összetétele tükrözi az EU politikai jobbra tolódását, amely a júniusi európai választásokon vált nyilvánvalóvá.
Az EPP 14 biztossal a legnagyobb frakció maradt, de a szocialisták és a liberálisok is jelentős pozíciókat szereztek.
A frakciók közötti egyensúly biztosítása azonban több vitát is eredményezett, amelyek az utolsó pillanatban hoztak csak kompromisszumot.
Az új Bizottság kulcsfontosságú feladatokat kap az elkövetkező években, beleértve a klímaváltozás elleni küzdelmet, az ukrajnai háború következményeinek kezelését és az EU gazdasági versenyképességének növelését.
Érdekes módon az ezekért a területekért leginkább felelős embereket nem támadták be igazán.
A tőkepiaci unióért és pénzügyi szolgáltatásokért illetékes portugál Maria Luís Albuquerque-ét csak tessék-lássék kritizálták korábbi miniszteri és kvázi-lobbista múltja miatt. A francia Stéphane Séjourné jövendőbeli iparpolitikai biztost fontos szakmai kérdésekben nem kezdték ki, írásban a vegyipari szabályozásokról kérdezték a szóbeli meghallgatása után, ahol amiatt bírálták a radikálisabb oldalról, hogy Emmanuel Macron bizalmasának tartják.
A lengyel Pjotr Serafin lesz az egyik legfontosabb szereplő, aki gond nélkül átment a képviselőkön. A jövőben így ő felelhet a költségvetési ügyekért és a büdzsé reformjáért is. Mellette Valdis Dombrovskis, mostani alelnök is könnyedén megkapta a támogatást, így a reformokkal és a deregulációval foglalkozhat.
A december 1-jén hivatalba lépő testület munkáját szorosan figyeli majd az Európai Parlament, amely a korábbiakkal szemben egyetlen jelöltet sem fúrt meg, de továbbra is kritikusan áll a végrehajtó testülethez.
Címlapkép forrása: EU