Rázós időszakon van túl a magyar gazdaság és közben ráfordulunk egy új választási hajrára. Milyen gazdasági, gazdaságpolitikai közegben lesz Magyarország a következő egy-másfél évben? Erről beszélnek kormányzati és vállalati szereplők.
08:20 - 08:25
08:25 - 08:50
08:50 - 09:15
A gazdaságpolitika tervei 2025-re
Előadó: Nagy Márton, nemzetgazdasági miniszter, Magyarország Kormánya
09:15 - 09:40
Duplex Veritas: Létezhet-e egyszerre európai föderalizmus és nemzeti szuverenitás?
Előadó: Hernádi Zsolt, elnök-vezérigazgató, MOL-csoport
09:40 - 10:05
10:05 - 10:20
10:20 - 11:00
Vállalatvezetői kerekasztal a felmérés eredményeiről
Moderátor: Rózsai Rezső, vezérigazgató, KPMG
Beszélgetés résztvevői:
A gazdasági növekedés idén lassabban áll helyre a vártnál, a fogyasztás felpörgése várat magára, de ami még nagyobb baj, az a beruházások szenvedése. Egy ilyen gazdasági környezetben nem könnyű a vállalatok tervezése, főleg ha a költségvetés folyamatos kiigazítási igénye miatt rendszeresen érheti őket meglepetés az adóterhelés oldaláról, valamint az állam gazdasági szerepvállalása és aktivitása sem csökken. A magyar tőzsdén jegyzett legnagyobb hazai vállalatok vezéreitől megtudhatjuk, hogyan alkalmazkodik egy ilyen közeghez a vállalati szektor. Egyúttal megismerhetjük a magyar gazdaság kilátásait a nagyvállalati vezetők szemüvegén keresztül.
11:40 - 11:55
Hiánypótló tőkefinanszírozási lehetőségek a hazai KKV szektor számára
Előadó: Katona Bence, elnök-vezérigazgató, Nemzeti Tőkeholding
11:55 - 12:40
Nagyvállalati kerekasztal: tervezés és újratervezés
Moderátor: Nagy Viktor, vezető elemző, Portfolio Csoport
Beszélgetés résztvevői:
A magyar gazdaság nem légüres térben létezik, teljesítménye jelentős mértékben függ a globális gazdasági folyamatoktól. Ezért ha meg akarjuk fejteni a magyar gazdaság kilátásait, akkor tisztában kell lennünk a legnagyobb gazdaságok inflációs és növekedési számaival, azok gazdaságpolitikájával, azon belül is kamatpolitikájával, vagyis a Fed és az EKB lépéseivel. Mindezeken túl a számtalan nemzetközi konfliktushelyzet, hatalmi vetélkedés, diplomáciai ellentét miatt fontos megérteni azt is, hogy melyek a legfontosabb geopolitikai trendek, rövid és hosszú távon egyaránt. Egy-egy ilyen politikai feszültség ugyanis meghatározhatja a kelet-közép-európai régió és benne Magyarország fejlődési esélyeit.
11:40 - 12:00
Gazdasági hadviselés - megmarad, aki kimarad?
Előadó: Deák András György, tudományos főmunkatárs, NKE Stratégiai és Védelmi Kutató Intézet
12:00 - 12:35
Hűt vagy fűt? Kerekasztalbeszélgetés a magyar gazdaság külső környezetéről
Moderátor: Horváth István CFA, vezérigazgató, K&H Értékpapír
Beszélgetés résztvevői:
12:35 - 13:10
Panelbeszélgetés: versenyképesség gazdaságpolitikai szemmel
Moderátor: Zsoldos Ákos, elemző, Portfolio Csoport
Beszélgetés résztvevői:
Csak döcögve élénkül a magyar gazdaság, nem jönnek az uniós források, a beruházások akadoznak, az ipari teljesítmény szerény. Ebben a helyzetben adódik a kérdés: hogyan lehet élénkíteni a magyar gazdaságot? Mennyiben van ebben szerepe a monetáris politikának és ezen keresztül a kamatoknak? Hol léphet be és mekkora erővel a költségvetési politika? Egyáltalán jelen tudásunk szerint milyen esélyei vannak a magyar gazdasági modellnek? A mostani "szenvedősebb" időszak a gazdaság életében természetes és ciklikus, vagy nagyobb a baj és strukturális? Ez alapján indokolt-e a versenyképességi restart és ha igen, a gazdaságirányítás mely területein? Hogyan profitálhatnak mindebből a kkv-k, amelyek a gerincét adják a magyar gazdaságnak? Jöhetnek az új támogatási és hitelezésösztönző programok, és minden rendben lesz, vagy nagyobb a gond? Mennyire felkészült a hazai kkv-szektor a következő évek látványos bérnövekedésének kigazdálkodására, vagy jöhet a tisztítótűz? Mely szervezetekbe és intézményekbe kapaszkodhatnak szövetségesként a hazai kis és közepes vállalkozások a fejlődésük érdekében?
13:20 - 13:45
Lesznek még alacsonyabbak a kamatok? A monetáris politika tervei
Előadó: Virág Barnabás, alelnök, Magyar Nemzeti Bank
13:45 - 14:00
KKV: Vissza a jövőbe!
Előadó: Szabados Richárd, kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium
14:00 - 14:45
Panelbeszélgetés a magyarországi kkv-k kihívásairól: semmi sem tart örökké?
Eljön-e a fordulat és beindulnak-e az állami programok a kkv-k teljesítményének felpörgetésére? Mik a kilátások a piaci hitelezés terén? Hogyan lehet javítani a magyar gazdaság gerincét adó kis- és középvállalati szektor hatékonyságát, hosszú távú versenyképességét? Egyáltalán kinek van ebben felelőssége és szerepe? A sorozatos válságjelenségek átvészelése után milyen állapotban van a magyar kkv-szektor?
Moderátor: Csiki Gergely, lapigazgató, Portfolio Csoport
Beszélgetés résztvevői:
14:45 - 15:00
Versenyképes vállalatok! Lehetséges?
Előadó: dr. Parragh László, elnök, Magyar Kereskedelmi és Iparkamara
15:00 - 15:20
What works to support SME growth? Evidence on the impact of EIB support
Előadó: Emily Sinnott, Head of the Policy and Strategy Division in the Economics Department, European Investment Bank (EIB)
15:30 - 16:20
Bankvezérek kerekasztala
Az elmúlt években a bankoknak aktívan alkalmazkodniuk kellett a rendszeres szabályozói beavatkozásokhoz, amely egyszerre több formában érkezett: gondolhatunk itt akár adóemelésre, kiegészítő tranzakciós illetékre, nyugdíjpénztári megtakarításokra, maximális jelzálog THM-re. Hogyan fogadta mindezt a bankszektor és ebben a helyzetben hogyan tud hozzájárulni a magyar gazdaság növekedéséhez? A mostani kamatkörnyezet mennyire támogatja a hitelezés beindulását és a gazdaság növekedését, vagy nem minden a kamatokról szól?
Moderátor: Bán Zoltán, vezérigazgató, Net Média (Portfolio Csoport)
Beszélgetés résztvevői:
16:20 - 17:00
A magyar modell kihívásai: az esélyekről és mellékhatásokról kérdezze meg...
Az esélyekről és mellékhatásokról kérdezze meg az ország legfelkészültebb közgazdász szakembereit. A magyar gazdaság kilátásait nemcsak a folyamatosan változó környezet alakíthatja, hanem rövid távon az átalakuló gazdaságpolitika is. Küszöbön a jegybankelnök-váltás, közeledik a 2026-os parlamenti választás, tervben a kormányzati gazdaságirányítás felülvizsgálata. Mi várható ezek fényében a magyar eszközök befektetői megítélésében, az euró-forint árfolyamában, a magyar államadósság finanszírozásában, és egyáltalán a növekedési esélyeinkben? Neves közgazdászok, forró témák, figyelemre méltó válaszok.
Moderátor: Madár István, vezető elemző, Portfolio Csoport
Beszélgetés résztvevői:
"Összerázódott" a lengyel, román, szlovák, horvát és magyar gazdaság. De mi a helyzet ezen országok versenyképességével, és a jövőben befutandó pályával? Lesz-e lemaradó? Elakadhat-e a fejlett országokhoz való közeledés? Mit tegyünk, hogy ne így legyen?
13:45 - 14:00
Versenyképesség és kohézió a fejlesztéspolitikában az uniós források tükrében
Előadó: Petri Bernadett, ügyvezető igazgató, Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI), Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztos
14:00 - 14:40
Feszített tempó a régióban - Mérlegen a magyar gazdaság
A magyar gazdaság felzárkózásának esélyeit tárgyalják ki az ország vezető makrogazdasági elemzői, közgazdászai. A beszélgetés során kiderül, hogy a régiós országok egyre élesebb versenye milyen szempontok, mutatószámok alapján dől el, mi az, amiben Magyarország az élen jár és hol van lemaradásban.
Moderátor: Madár István, vezető elemző, Portfolio Csoport
Beszélgetés résztvevői:
14:40 - 15:20
Üzleti környezet a régiós országokban jelen lévő vállalatok szemével
Moderátor: Tordai Péter, tulajdonos és ügyvezető, Schneider Gépgyártó és Kereskedelmi Kft.
Beszélgetés résztvevői:
Super Gold támogató
Kiemelt szakmai partner
Gold támogató
Silver támogató
Silver/Expert támogató
Coffee Lounge támogató
Szakmai partner
Hivatalos autókölcsönző partner
A rendezvény karbonsemlegességéért felel
Accessibility Partner
Szervezés, lebonyolítás, információk
Szponzorációs lehetőségek
Tartalmi és szervezési kérdésekben