Fenntarthatóság és innováció az agráriumban
Ön is kistermelő? Vagy csak nem rég kezdett el gazdálkodni? Most 50% kedvezménnyel vehet részt az év kiemelkedő tavaszi agráreseményén, az AgroFuture 2024 konferencián, Kecskeméten, május 23-án, ahol a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
Kérjük, töltse ki az alábbi űrlapot, a Portfolio szakmai csapata pedig elbírálja igényét a kedvezményes jegy beváltása érdekében.
Ha kitöltötte az adatlapot, mentse le és emailben küldje el a kistermeloikedvezmeny@portfolio.hu címre.
A levél tárgya: Portfolio AgroFuture 2024 - kistermelői jelentkezés
Az adatlapot ide kattintva éri el.
Az idei sorozatos európai gazdatüntetések is megmutatták, hogy rengetek feszültség merül fel a mezőgazdaságot érintő Európai Uniós „zöld törekvések” mögött. A szekció bemutatja, milyen irányt vehet a következő években az európai Green Deal, és hogyan változhatnak az agráriummal szemben támasztott fenntarthatósági követelmények. A kerekasztal-beszélgetés kitér arra is, miként módosultak az uniós Közös Agrárpolitikai (KAP) egyes pillérébe tartozó agroökológiai program (AÖP) feltételei, a gazdálkodók milyen gyakorlati megoldásokkal felelhetnek meg az előírásoknak, illetve milyen további AÖP-változások várhatók a közeljövőben. Emellett szó lesz a kettes pilléres vidékfejlesztési forrásokból finanszírozott agrár-környezetgazdálkodási (akg) és ökológiai program idei támogatásairól, illetve arról, hogyan alakulhatnak a zöld vidékfejlesztési pályázatok 2025-től.
- Az idei gazdatüntetések hatására miként módosulhatnak az európai Green Deal mezőgazdasági céljai?
- Melyek ma a mezőgazdasági termelést érintő legnagyobb környezetvédelmi és fenntarthatósági kihívások?
- Szigorodhatnak vagy enyhülhetnek a mezőgazdaságot érintő fenntarthatósági követelmények az uniós Közös Agrárpolitikában?
- Hogyan változtak az agroökológiai program feltételei, és milyen gyakorlati megoldások állnak a gazdálkodók rendelkezésére?
- Milyen agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai kifizetésekre számíthatnak idén a termelők?
- Hogyan változhat 2025-től az agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai támogatások pályázati feltételrendszere?
08:30 - 08:35
08:35 - 08:50
Zöld követelmények az uniós agrárszabályozásban - Milyen irányt vehet a Közös Agrárpolitika?
Előadó: Feldman Zsolt, államtitkár, Agrárminisztérium
08:50 - 09:05
Globális fenntarthatósági és környezeti problémákra lokális megoldások
Előadó: Demeter Zoltán, agrárüzletág vezető, K&H Csoport
09:05 - 09:20
Zöldülő agrárium - Az energiahatékonyság és a megújuló energia integrációs lehetőségei a mezőgazdaságban
Előadó: Fehér Róbert, vezérigazgató, 8G Energy
09:20 - 10:10
Kerekasztal-beszélgetés: Gazdatüntetési hullám Európában: mi lesz a sorsa a Green Deal-nek? – Az Agro-ökológiai Program legfontosabb változásai, agrár-környezetgazdálkodási és ökogazdálkodási pályázatok 2024-ben és 2025-től
Moderátor: Hazafi László, programigazgató, Portfolio / agrárszektor.hu
Beszélgetés résztvevői:
Egyre fontosabb szemponttá válik Magyarországon is, hogy a gazdálkodók fenntartható módon gazdálkodjanak mezőgazdasági területeiken. Előtérbe kerülnek a forgatás nélküli és talajkímélő művelési módok, illetve a fenntartható talajjavítás modern lehetőségei. A szekció szakértői elemzik, milyen fenntartható talajművelési megoldások közül választhatnak a termelők, ezek alkalmazásakor mit kell mérlegelniük, illetve az egyes növénykultúrákban milyen előnyökkel és költségekkel kell számolniuk. A szekció másik kiemelt témaként azzal foglalkozik, milyen robotizációs lehetőségeket használhatnak ki a mezőgazdasági termelők napjainkban, illetve a közeljövőben, és milyen robotizációs fejlesztési trendek érvényesülnek az agráriumban. Emellett a szakértők áttekintik, melyek azok a leghatékonyabb precíziós gazdálkodási és digitalizációs megoldások, amelyek hozzájárulnak a fenntartható termeléshez a hazai mezőgazdaságban.
- Melyek a fenntartható talajgazdálkodás legfontosabb kritériumai?
- A forgatás nélküli és talajkímélő művelési módok milyen előnyökkel járhatnak a termelők számára, és milyen költségekkel kell kalkulálniuk?
- Az egyes növénykultúrákban milyen fenntartható talajművelési megoldásokat érdemes választani?
- Melyek a fenntartható talajjavítás leghatékonyabb eszközei?
- Milyen robotizációs trendek érvényesülnek a mezőgazdaságban?
- Melyek azok a legjobb robotizációs fejlesztések, amelyeket a közeljövőben érdemes alkalmazniuk a hazai termelőknek?
- Mely mezőgazdasági ágazatokban és milyen tevékenységeknél jöhetnek szóba leginkább a robotizációs megoldások?
- Melyek azok a legújabb precíziós és digitalizációs fejlesztések, amelyek a leghatékonyabban szolgálják a fenntarthatósági szempontokat?
10:30 - 10:40
Hasznunkra fordítható talajbiológia: a láthatatlan erőforrás
Előadó: Parádi István, adjunktus, ELTE TTK Biológiai Intézet
10:40 - 10:50
A szerves termésnövelő szerek és talajjavító készítmények szerepe a forgatás nélküli, fenntartható mezőgazdaságban
Előadó: Fekete György, központvezető, MATE Körforgásos Gazdaság Elemző Központ
10:50 - 11:30
Kerekasztal-beszélgetés: A fenntartható talajgazdálkodás magyarországi perspektívái – Forgatás nélküli talajművelés, talajkímélő gazdálkodás, fenntartható talajjavítás
Moderátor: Balázs Viktor, alelnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Beszélgetés résztvevői:
11:30 - 11:45
Az innováció szerepe a közvetlen uniós agrártámogatásokban
Előadó: Bene Dániel, tanácsadó, Magyar Fejlesztésösztönző Iroda
11:45 - 12:30
Kerekasztal-beszélgetés: A gépesítési innovációk legújabb trendjei - A robotika alkalmazásának mezőgazdasági lehetőségei, fenntarthatóságot segítő precíziós és digitalizációs fejlesztések
Moderátor: Varga Péter Miklós, főtitkár, Cibus Hungaricus Alapítvány
Beszélgetés résztvevői:
Folyamatos – sokszor valótlan - támadások érik az állattenyésztési szektor szereplőit azzal kapcsolatban, milyen mértékben járulnak hozzá a klímaváltozást okozó kedvezőtlen hatásokhoz. A szekció azt járja körbe, melyek ma a modern állattenyésztéssel kapcsolatban felmerülő követelmények, illetve az állattartók milyen új technológiákat és termelési gyakorlatokat alkalmazhatnak annak érdekében, hogy nem csak gazdaságosan, hanem fenntartható módon végezhessék tevékenységeiket. A kerekasztal-beszélgetésben szó lesz arról is, melyek ma a fenntartható takarmánygyártás, illetve takarmányozás lehetőségei és előnyei a hazai takarmányiparban és állattenyésztésben.
- Hogyan védheti ki az állattenyésztési szektor a klímaváltozás kapcsán felhozott vádakat?
- Melyek ma a fenntartható állattenyésztés alapvető követelményei?
- A fenntarthatósággal összefüggésben milyen új technológiákat és termelési gyakorlatokat használhatnak fel az állattartók?
- Hogyan felelhetnek meg a gazdálkodók a szigorodó állatjóléti előírásoknak?
- Miként lehet összeegyeztetni a fenntarthatósági és a gazdaságossági szempontokat az állattenyésztésben?
- Melyek ma a fenntartható takarmánygyártás és takarmányozás lehetőségei Magyarországon?
- A fenntartható takarmányozás milyen előnyöket nyújthat az állattartó gazdaságok számára?
13:30 - 13:45
Az antimikrobiális rezisztencia elleni védekezés - Támogatási és pályázati lehetőségek
Előadó: Nemes Imre, elnök, Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
13:45 - 14:35
Kerekasztal-beszélgetés: Korszerű technológiák és termelési gyakorlatok az állattenyésztésben – A fenntartható takarmányozás lehetőségei és előnyei
Beszélgetés résztvevői:
A mezőgazdasággal szembeni fenntarthatósági elvárások egyre inkább megkövetelik, hogy a termelők inputanyag-gazdálkodásukban környezetkímélő termékeket és technológiai megoldásokat alkalmazzanak. A szekció bemutatja azokat az új lehetőségeket, amelyek a korszerű műtrágya-, növényvédőszer- és vetőmagfelhasználásban a gazdálkodók rendelkezésére állnak, és hozzájárulhatnak ahhoz, hogy fenntarthatóbb módon végezhessék tevékenységeiket. Emellett a szakértők elemzik a modern szántóföldi növénytermelést meghatározó követelményeket és az alternatív növények hazai termelési lehetőségeit is.
- Melyek a fenntartható inputanyag-gazdálkodás legfontosabb kritériumai?
- Az egyes növénykultúrákban milyen új növényvédő szerekkel és technológiákkal válthatjuk ki a hagyományos készítményeket?
- Hogyan tehetjük hatékonyabbá a műtrágya-felhasználást, és milyen új termékek/megoldások állnak a termelők rendelkezésére?
- A vetőmagfelhasználásban miként érvényesíthetjük a fenntarthatósági szempontokat?
- Hogyan lehet eleget tenni gazdaságosan a modern szántóföldi növénytermeléssel szemben támasztott környezetvédelmi elvárásoknak?
- Milyen alternatív növények jöhetnek szóba a szántóföldi növénytermelésben?
14:55 - 15:10
Növényvédelmi válaszok - Miként csökkenthetjük a környezeti terhelést a hatékonyság megtartása mellett?
Előadó: Fehérvári Sándor, Agronómiai és Technológiai Fejlesztés Európa, Syngenta
15:10 - 16:00
Kerekasztal-beszélgetés: A modern növénytermelés és inputanyag-gazdálkodás kritériumai – Alternatív szántóföldi növények, a fenntartható vetőmag-, növényvédőszer- és műtrágyafelhasználás szempontjai, környezetkímélő termékek és technológiák
Beszélgetés résztvevői:
A klímaváltozás kedvezőtlen hatásai miatt felértékelődik Magyarországon is az öntözés szerepe, és sok gazdaságban a fenntartható termelés alapjává válik. A hivatalos nyilatkozatok szerint ma az a cél, hogy az öntözött területek nagysága 2030-ra megközelítse a 350 ezer hektárt. A szekció azt tekinti át, mely térségekben és mezőgazdasági területeken válhat lehetővé az öntözés a közeljövőben, illetve ehhez a gazdálkodók milyen adminisztratív és költségvetési állami segítséget kaphatnak. Szó lesz az öntözésfejlesztés számára idén megnyíló új vidékfejlesztési pályázati lehetőségekről, és arról is, hogy az egyes növénykultúrákban milyen hatékony öntözési megoldásokat érdemes választaniuk a mezőgazdasági termelőknek.
- Hogyan hat a klímaváltozás Magyarországon a mezőgazdasági termelésre?
- Kik számára válhat lehetővé az öntözés a következő időszakban?
- Mely tényezők határozzák meg az öntözési beruházások költségeit?
- Az öntözésfejlesztéshez milyen adminisztratív és költségvetési támogatásokat vehetnek igénybe a gazdálkodók?
- Milyen új vidékfejlesztési pályázatos lehetőségek nyílnak meg idén az öntözésfejlesztés számára?
- Melyek ma a leghatékonyabb öntözési megoldások, és az egyes növénykultúrákban milyen technológiákat érdemes alkalmazniuk a termelőknek?
16:00 - 16:15
Mezőhegyesi öntözésfejlesztési mintaprojekt: eddigi eredmények és további tervek
Előadó: Kovács Norbert, vezérigazgató, Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság
16:15 - 17:00
Kerekasztal-beszélgetés: Öntözésfejlesztéssel az éghajlatváltozás ellen: az öntözési beruházások támogatásai és könnyítései – Új pályázati lehetőségek és jogszabályi változások 2024-ben
Beszélgetés résztvevői:
Legyenek vendégeink egy pohár pezsgőre a szakmai programot követően, ne hagyják ki a kapcsolatépítési lehetőséget a konferencia résztvevőivel és előadóival!
Kiemelt szakmai partner
Silver támogató
Silver/Expert támogató
Bronze támogató
A rendezvény karbonsemlegességéért felel
Kiemelt médiapartner
Médiapartner
Hivatalos autókölcsönző partner
Accessibility Partner
Szervezés, lebonyolítás, információk
Szponzorációs lehetőségek
Tartalmi és szervezési kérdésekben