
Tudta, hogy ma már itthon is bárkinek lehetősége van megvizsgáltatni, hordoz-e genetikai betegségekre való hajlamot? Hogy ma már egyetlen fiola anyai vérből a születendő babák akár teljes kromoszómaállománya részletesen végigszkennelhető? És ez csak a jéghegy csúcsa. Már érkeznek hazánkba olyan genetikai, vagy hasonló elvekre épülő tesztek is, mint például az endometriózis diagnosztizálására alkalmas nyálteszt, vagy az úgynevezett farmakogenomikai tesztek, a genetikánknak megfelelő gyógyszerezés meghatározására. De beszélhetünk akár az elterjedtebb örökletes rákhajlamszűrésekről vagy épp az embriók genetikai vizsgálatáról, amelyekkel kapcsolatos tervek jelenleg is a kormány előtt vannak a lombikprogramok kapcsán. A modern tesztek kora már itt van tehát, a kérdés csak az, mit hoz a következő néhány év az alkalmazásukban. A téma neves szakértőivel beszélgettünk.

Elképesztő fejlődés
Mára nemcsak a genetikai kutatásokban történt robbanás, az alkalmazás is óriási léptekkel halad előre.”
– mondja Dr. Bock István, az Istenhegyi Géndiagnosztika Centrum vezető biológusa. „A mi intézményünk a tavalyi évben már több mint 20.000, valamilyen genetikával összefüggő laboratóriumi tesztet végzett és végeztetett és nyújtott hozzájuk genetikai tanácsadást. Néhány éve még ennek a töredéke volt jellemző. A leglátványosabb a magzati szűrőtesztek fejlődése. Nem csoda, mert a NIPT tesztek új generációja, mint a jól ismert Nifty teszt is, immár közel 100 féle kromoszóma-rendellenességet szűr a magzatoknál 99% feletti megbízhatósággal és akár SMA szülői hordozóságszűréssel is kombinálhatók. Régebben itt összesen háromféle betegségre tudtunk kockázatot becsülni. De ugyanez a helyzet a családtervezéskor javasolt hordozóságszűrő tesztekkel is, melyekkel több mint 700 gént vizsgálunk míg néhány éve még ennek csak a töredékére volt lehetőség.

Tesztek minden területen
Bár jelenleg a magzati kromoszómaszűrések az igazán elterjedtek, a genetikai tesztek alkalmazása már rengeteg egyéb orvosi területen is egyre gyakoribbá válik. Az örökletes mell-és petefészekrákhajlam szűrő BRCA tesztek például már számos országban, akár ingyen is elvégeztethetők az onkológiai kivizsgálások rézseként, mivel tudományos tény, hogy a BRCA1 és a BRCA2 gének bizonyos mutációi nőknél akár 60-80%-os mellrák-kockázatot és 40-60%-os petefészekrák-kockázatot jelenthetnek. És ez a vizsgálat csak egy a már régóta elérhető rákhajlamszűrések közül.
Egyre nagyobb a szerepe a genetikai alapú szűrések alkalmazásának az egészségügyben többek közt a gasztroenterológiában, a nőgyógyászati diagnosztikában, vagy épp a gyógyszerhasználatban is.”
- folytatja Dr. Bock. „Már hazánkban is igen gyakran kerül alkalmazásra például - és bizonyos esetekben államilag finanszírozott is – a gyermekre vágyó párok kromoszómáinak ellenőrző vizsgálata, az úgynevezett karyotipizálás. De a termékenységi zavarok területen is számos egyéb, genetikai alapú teszt elérhető, mit például a lombikos beültetések kapcsán alkalmazott méhnyálkahártyát vizsgáló szűrések. Immár látszik, hogy a vizsgálati lehetőségek határa a csillagos ég.”

Génhibák a háttérben?
Ma, ha a betegségünket vagy annak okait a hagyományos módszerekkel nem sikerül feltárni, indokolt esetben akár a teljes ismert DNS állományunk kivizsgálható úgynevezett teljes exomszekvenálással.
Több mint 5 000 féle betegség került ma már beazonosításra, amit genetikai eltérések okoznak és génpaneles szűrésekkel feltárhatók.”
– mondja Dr. Varga Norbert, klinikai genetikus. „A leggyakoribbak az idegrendszeri betegségek, hiszen az idegrendszer működése rendkívül komplex. Szinte minden, betegséget okozó génhibának vannak idegrendszeri tünetei is. Ilyen például a ma már jól ismert SMA, melyet a 20.000 feltérképezett génünk közül egyetlen gén hibája okoz. De nagyon fontos tudnunk, hogy minden egyes emberben vannak génmutációk, melyek nagy része ártalmatlan. Többek között ez az oka annak, hogy a genetikai vizsgálatok törvényi szabályozás szerint tanácsadáshoz kötöttek. Jelenleg nagyon kevés általánosan gyógyítható genetikai eredetű betegség létezik – ma körülbelül tíz engedélyezett génterápiáról beszélhetünk – de prevencióval, életmódváltással, a gyereknél korai fejlesztéssel viszont sokszor jelentős eredmények elérhetők.” - hívja fel a figyelmet a szakorvos.

Kinek, miért, hol?
Ha úgy gondoljuk, szükségünk lehet bármely genetikai teszt elvégzésére, bátran keressünk fel egy klinikai genetikust, aki segít a vizsgálatok közt eligazodni."
-mondja Dr. Bock. „Fontos, hogy jól válasszuk meg az intézményt és a szakorvost, amelynek bizalmat szavazunk. Ennek nemcsak az az értelme, hogy ne fizessünk felesleges vizsgálatokért, megfelelő értelmezést és javaslatokat kapjunk, de azt se feledjük, hogy genetikai adataink megfelelő kezelésének is óriási a jelentősége.”
Még csak sejteni lehet, hogy ez a hihetetlen fejlődés mit eredményez a közeljövőben a prevenció és gyógyítás kapcsán, főképp, a mesterséges intelligencia (AI) csatába állításával, de az biztos, hogy már ma is olyan kiváló vizsgálati és génterápiás eszközök állnak a rendelkezésünkre, melyekről még akár néhány éve sem álmodtunk volna.

(x)
Címlapkép forrása: Misc
Létrejöhet a big deal a vámháborúban, ugranak a tőzsdék
Risk on üzemmódba kapcsoltak a befektetők.
Dőlnek a béketárgyalások, átfogó offenzívát kezdett az orosz hadsereg - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Nitrogénművek: pár hét maradt a megállapodásra
A hitelezőkkel. Különben indul a kellemetlen szakasz.
Meglepő fordulat: lehet, hogy nem is veszélyesek a mesterséges színezékek!
Mégis ki kell vonni őket a forgalomból.
Kijött a Bézs Könyv: itt vannak a vámháború hatásai
Igyekeznek a fogyasztókra hárítani a költségnövekedést.
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
NIS2 megfelelés minimális üzletmenettel rendelkező szervezeteknek
A NIS2 hazai szabályozásának hatálya alá olyan szervezetek is bekerülhetnek, amelyek üzletmenete, vagy létszáma minimális, de jelentős árbevételük, vagy ágazati szerepük miatt a NIS2 érint
Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül Lehetetlen? Nem. Nehéz? Igen. Sokan panaszkodnak, hogy ma Magyarországon lehetetlen
Amit a unit linked biztosításokról tudnod kell(ett volna)
Hogy mennyire nem felesleges írni a pénzügyi termékekről újra és újra, az a múlt heti cikk hozzászólásaiból derül ki, akár itt, akár a Facebookon. Hiába volt róla már számtalanszor sz
Minél több bizonytalanságot okoz Trump, annál valószínűbb a recesszió
Zsiday Vikor volt a Partizán vendége, Trump vámpolitikáját vitatta meg Gulyás Márton műsorvezetővel. Az interjút megnézheted a YouTube-on, A HOLDBLOG-on egy szerkesztett változatát közöljük


- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
- Itt a halállista: ezeket a befektetéseket kerüld most
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Budakeszitől az USA-ig: a Mayer Szörp hihetetlen sztorija
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.