Bödőcs Tibor, Nádas Péter és Spiró György a döntőben
Az irodalmi díj nevezési kritériumainak megfelelő hosszúlistára idén 143 könyv került fel, 53 tényirodalmi és 90 szépirodalmi kötettel, összesen 42 kiadótól. Ezekből jött létre a tíz döntős alkotás listája 107 neves közéleti személyiség szavazatai alapján, többek között Dragomán György író, Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő, Király Júlia közgazdász, Schilling Árpád színész és Veiszer Alinda újságíró, műsorvezető részvételével. A 10 legtöbb szavazatot kapott könyv listáján az alábbi alkotások szerepelnek:- BÖDŐCS TIBOR: Addig se iszik című paródiakötete;
- FÖLDÉNYI F. LÁSZLÓ: A melankólia dicsérete című esszékötete;
- KEMÉNY ISTVÁN: Lúdbőr című esszékötete;
- NÁDAS PÉTER: Világló részletek I-II. címmel megjelent memoárja;
- PARTI NAGY LAJOS: Létbüfé című verseskötete;
- PEER KRISZTIÁN: 42 című verseskötete;
- SPIRÓ GYÖRGY: Kőbéka című regénye;
- TOLNAI OTTÓ: Nem könnyű című verseskötete;
- TOMPA ANDREA: Omerta című regénye;
- VIDA GÁBOR: Egy dadogás története című önéletrajzi regénye.
Melyik könyv lesz a győztes?
A következő hetekben egy 5 tagú szakmai zsűri és a közönség választja ki azt a két könyvet, amelyek májusban megkapják a Libri irodalmi díjat és a Libri irodalmi közönségdíjat. A díj elnyerése - mindkét esetben - 1 millió forint jutalommal és 25 millió forint médiatámogatással jár együtt.A Libri irodalmi díjat első ízben Rakovszky Zsuzsa kapta Fortepan című verseskötetéért, tavaly pedig Jászberényi Sándor A lélek legszebb éjszakája című novellafűzérért. A Libri irodalmi közönségdíjasa 2016-ban Bartis Attila A vége című regénye, 2017-ben pedig Kepes András Világkép című tényirodalmi műve lett.
A szakmai zsűri A Libri irodalmi díj szakmai zsűrijének összeállításakor az olvasás, a könyvek és a kultúra szeretetét, valamint a sokszínűséget tartották. A tagok:
- Bálint András Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja;
- Beck Zoltán dalszerző, a 30Y énekes-gitárosa, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, a Zenélő Egyetem szakmai igazgatója;
- Fullajtár Andrea Jászai Mari-díjas színész, a Katona József Színház tagja;
- Károlyi Csaba irodalomkritikus, az Élet és Irodalom főszerkesztő-helyettese, egyetemi oktató;
- Szilágyi Zsófia Balassa Péter-díjas irodalomtörténész, kritikus, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi tanára, a Móricz Zsigmond Társaság elnöke.
(x)