Igen gazdag a választék a különböző korú kar- és zsebórákból, általánosan ismert kiváló márkák példányai. A legrégebbi típus a hátsó kulcsfelhúzású zsebóra a Constantin Vacheron Co.-tól, napjaink divatos darabja viszont a sokfunkciós, arany karkötős Ebel férfi karóra. A gyűjtőknek bizonyára a 40-50-es évek karórái fognak örömet okozni, a köztudatban is etalon Schaffhausentől az Omega, Longines, Universal, Jaeger órákig, mind jó állapotú és működő darabok. A legkeresettebbek várhatóan most is az Art Deco és a szecesszió korának briliánsokkal ékített darabjai lesznek, amelyekből számos kiváló példány akad az anyagban. Kiemelkedő egy fülbevaló pár, két nagy régi csiszolású briliánssal cca. 5,60 ct nagyságban. Ez a tétel egyben az aukció legmagasabb kikiáltási áron, 2.400.000 forinton induló darabja, amely művészi értéke mellett egyben kiváló befektetés is.
Az árverés második napján csaknem 200 tétel kerül kalapács alá, festmények, szőnyegek, bútorok. Az összegyűjtött anyag a XVIII. századi külföldi mesterek műveitől egészen az élő honi kortárs művészek munkájáig nyújt reprezentatív válogatást. Ezúttal mód nyílik eddig méltatlanul háttérbe szorult művészek és alkotások jobb bemutatására is, változatosabb és nem feltétlenül a minél magasabb árra törekvő kínálattal. Az adott lehetőségeket kihasználva a BÁV ezzel piaci és szakmai űrt kíván pótolni.
A választékból kiemelésre kívánkozik Czigány Dezső eddig lappangó műve, a "Táj kazlakkal" című olajfestménye, amely 1920-1925 között készült. A festő az Európa-szerte teret hódító új tárgyilagosság, vagy német nevén Neue Sachlichkeit szellemében, azzal párhuzamosan kezdett tájképeket festeni az 1920 és 1925 közötti időszakban. A most felbukkant, a kutatás számára eddig ismeretlen képe is ebbe a műcsoportba tartozik. Bár a kép vakkeretén fellelhető a budapesti Nemzeti Szalon úgynevezett Törzskönyvi lapjának jól azonosítható töredéke, ez mégsem jelenti azt, hogy a mű feltétlenül szerepelt kiállításon. A jelentőségét növeli, hogy Czigánynak ebből a korszakából viszonylag kevés, talán ha féltucatnyi tájképe ismert csak. Kikiáltási ára 6.500.000 Ft.
A piaci trendek miatt eddig háttérbe szoruló közép árkategóriás mesterek művei közül számos főmű került a mostani válogatásba. Ide sorolható Monostori Moller Pál "Parkban"című alkotása, Vígh Bertalan "Tüzek", valamint Vén Emil "Fiatalasszonyok gyermekekkel " című olajfestménye. A festményárverésen találkozhatnak még az érdeklődők Szőnyi István, Telepy Károly, Bródszky Sándor, K. Spányi Béla, Molnár József, Deák Ébner Gyula, Mednyánszky László, Skuteczky Döme és Glatz Oszkár munkáival is.
Ami az egyéb műtárgyakat illeti, a megszokottnál erősebb szőnyegkollekciót láthat a közönség, jellemzően igen jó minőségű, különleges darabok kerülnek árverésre, összesen közel 40 darab szőnyeg a hat nagy szőnyegszövő térségből. A bútoroknál a kínálat a megszokott bútorstílusokat mutatja be a barokktól a modern art decoig. Kiemelkedő darab egy fenyőfa alapon diófa borítású szekrény, valamint egy tálaló és írószekrény, melynek írólapja kihúzható, Kuhn-Halló műbútorasztalosok munkája a XX. sz. első feléből.
Az ezüsttárgyak közül kiemelkedően értékes egy Brassóban 1560 körül készült, reneszánsz menyegzői pohár, kikiáltási
A BÁV Aukciósház három napos árverése a gyűjtőknek és a befektetőknek egyaránt magas művészi színvonalú, értékőrző műtárgyakat kínál. A választék megtekinthető október 31. és november 8. között naponta 10-18 óráig az árverés helyszínén, a Bécsi utca 1-3 szám alatti kiállítóteremben. A soron következő, ékszereket és ezüsttárgyakat felvonultató BÁV-aukció december 8-9-én lesz.
(x)