A Magyar Nemzeti Bank 2001. május 4-i döntése értelmében a forint árfolyamának intervenciós sávja ezentúl ±15%, amely azt is jelenti, hogy a forint árfolyama a jövőben jelentősen ingadozhat. Az árfolyamváltozás jelentősen befolyásolhatja a deviza árfolyamhoz kötött kölcsönök jövőbeni törlesztő részleteinek nagyságát, ezért a deviza alapú kölcsön felvétele előtt kérjük, hogy mérlegeljék annak árfolyamkockázatát.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a deviza alapú konstrukciók rövid távon kissé kockázatosabbak, mint a forint alapú társaik. 2-3 év alatt azonban a rövidtávú deviza árfolyamigadozások általában kiegyenlítődnek és így összemérhetővé válnak a forint kamatlábak változásának tendenciáival. Aki tehát több évre tervez, annak mindenképpen ajánlható a deviza alapú hitelkonstrukció, hiszen annak THM-je még a forint leértékelődésével együtt számítva is általában alacsonyabb, mint a forint alapú konstrukciók THM-je.
FORINT ALAPÚ FINANSZÍROZÁS
Ennek a konstrukciónak a jellegzetessége, hogy a havi díjak a futamidő lejártáig nem változnak, kivéve, ha a pénzpiaci hatások következtében az MNB által közzétett BUBOR (irányadó bankközi kamatláb) is megváltozik. A Finanszírozó cégek ezt általában 3, 6 vagy 12 havonta érvényesítik. A kiszámíthatóságra törekvő és alacsonyabb kockázatot kedvelő ügyfelek számára ez a konstrukció igen kedvező, bár összességében drágább a deviza alapú finanszírozásnál.