Képesek lehetünk bioélelmiszerekkel ellátni az emberiséget?
KRTK blog

Képesek lehetünk bioélelmiszerekkel ellátni az emberiséget?

Fertő Imre, KRTK
|
Bakucs Zoltán, KRTK
A biogazdálkodási módszerek bevezetése egyre nagyobb figyelmet kap mind politikai, mind tudományos körökben. A biogazdálkodás paradigmája szerint a gazdaság kiegyensúlyozott egység, amelyben a termelési, környezeti és emberi tevékenységek integrálódnak. Az ökológiai állattenyésztésnek több korlátja van a hagyományos rendszerekhez képest. A legtöbb esetben a gazdaságban ökológiai növénytermesztést is feltételeznek, és a teheneknek legeltetniük kell a nyári időszakban, ami korlátot jelent a nagyobb gazdaságok számára. Az ökológiai állattenyésztésben a mesterséges megtermékenyítéssel szemben a természetes megtermékenyítést részesítik előnyben, és tilos a hormonok vagy más készítmények használata a hőszinkronizáláshoz vagy betegségek megelőzésére. Az ökológiai gazdaságoknak nem engedélyezett az állatgyógyászati készítmények használata, és a gyógyítás utángyógyászati készítményekkel a tej értékesítése kétszer olyan hosszú ideig tilos, mint a hagyományos rendszerekben. Az állatok takarmánya nem tartalmazhat GMO-kat, antibiotikumokat, növekedésserkentőket vagy hormonkészítményeket, és a borjakat három hónapig természetes tejjel kell etetni.
krtk blog A HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont blogja.

A hagyományos és az ökológiai termelési rendszerek közötti különbség a technológiai különbségekből, a műszaki hatékonyság hiányából vagy mindkettőből eredhet. A biotermelés kritikusai szerint a hagyományos gazdaságok egyértelműen hatékonyabbak a terméshozam szempontjából, míg az ökológiai gazdaságok támogatói szerint az ökológiai gazdaságok energiahatékonyabbak. A tejelő tehenek tejhozama az ökológiai gazdaságokban átlagosan 30%-kal alacsonyabb, mint a hagyományos gazdaságokban az EU-ban.

A biogazdálkodás jövedelmezősége több tényezőre vezethető vissza. Először is, a biogazdálkodók nem támaszkodnak szintetikus műtrágyákra és növényvédő szerekre, amelyek költségesek lehetnek. Ezenkívül a bioélelmiszerek árprémiumot élveznek a hagyományos módon előállított élelmiszerekhez képest, ami azt jelenti, hogy a biogazdálkodók gyakran többet kaphatnak a termésükért. A szerves termelésben felhasznált inputok növelik a költségeket, kevésbé termelékennyé teszik a biogazdaságokat, és – hacsak a magasabb kibocsátási árak nem kompenzálják az alacsonyabb termelékenységet – csökkentik a jövedelmezőségüket.

A biogazdálkodásban a terméshozamok jellemzően kisebbek, mint a hagyományos gazdaságokban, de a különbség egyes esetekben nagyon kicsi lehet.

Az uniós tejtermelés technikai hatékonyságát számos kutatás értékelte. Az ökológiai és a hagyományos gazdaságok közötti hatékonyság-összehasonlítások többsége azonos technológiát feltételez, és több tényezőt is figyelembe vesz, beleértve a gazdaság méretét is. A hatékonyságelemzés kulcskérdése a gazdaságok közötti technológiai heterogenitás, amely különösen fontos az ökológiai és a hagyományos gazdaságok közötti teljesítmény összehasonlításakor.

A kutatásban az Észt Mezőgazdasági Tesztüzemi Rendszer (FADN) adataira támaszkodva a vizsgáltuk a bio- és a hagyományos tejgazdaságok technikai hatékonyságát. A technológiai heterogenitás kezelésére négy esetet vizsgáltunk meg. Modelljeinket először a teljes mintára becsültük meg.

  • Első lépésben az feltételeztük, hogy a bio és a hagyományos technológiájú üzemek azonos technológiával működnek.
  • Második lépcsőben azt feltételeztük, hogy a bio és a hagyományos gazdaságok eltérő technológiával dolgoznak. Tudjuk azonban, hogy a bio és a hagyományos üzemek megfigyelhető és nem megfigyelhető tulajdonságaikban eltérnek (outputok és inputok nagysága és minősége), ezért teljesítményük a közvetlen összehasonlítása torzított eredményekhez vezethet. Más szavakkal almát körtével hasonlítunk össze.
  • Ennek elkerülésére párosítási eljárással azokra a gazdaságokra szűkítettük mintánkat, amelyek üzemi és üzemvezetői tulajdonságiakban hasonlítanak egymásra.
  • Az így kapott mintán megismételtük számításainkat először azonos, majd különböző technológiát feltételezve.

    Eredményeink az mutatják, hogy a hagyományos technológiával dolgozó gazdaságok hatékonysági előnye megmaradt mind a négy esetben.

    Azonban a különbségek jelentősen csökkentek, ha a párosított mintát alkalmaztuk. Sőt a negyedik esetben a különbség már nem szignifikáns a hagyományos és a biogazdaságok között.

A tanulmány eredményei jelentős különbségeket mutatnak a bio és hagyományos tejgazdaságok között Észtországban. Bár az biogazdaságok általában kisebbek léptékben és kevesebb támogatást kapnak, különös jellemzőik, mint például az alacsonyabb input felhasználás az egységnyi földterületre és a magasabb támogatás hektáronként.

Azonban ezekkel a különbségekkel együtt az organikus gazdaságok folyamatosan lemaradnak a hagyományos társaiktól a technikai hatékonyság tekintetében.

Az elemzés több tényezőt azonosít, amelyek hozzájárulnak az organikus és hagyományos tejgazdálkodás közötti hatékonysági különbséghez. A változó inputok, mint a munkaerő és a tőke, kulcsfontosságú szerepet játszanak a gazdaságok termelékenységében, a hagyományos gazdaságok kiemelkednek az inputfelhasználás tekintetében. A kutatás azonosítja az organikus termelési rendszerek szerkezeti korlátait, mint például a legelőterületek korlátozott hozzáférését és a magasabb termelési költségeket, amelyek hozzájárulnak az alacsonyabb hatékonysági szintekhez.

A kutatás eredményeinek fontos következményei vannak a döntéshozók, a gazdálkodók és a tejiparban érintett érdekelt felek számára. Először is, szükség van az bio tejgazdálkodás előtt álló szerkezeti és technológiai korlátok kezelésére. Kezdeményezések, amelyek a legelőterületekhez való hozzáférés javítását, a technikai támogatás erősítését és a tudásmegosztást elősegítik, hozzájárulhatnak az biogazdaságok versenyképességének növeléséhez.

Ezenkívül a döntéshozóknak el kell ismerniük a gazdasági ösztönzők szerepét a biogazdálkodási gyakorlatok ösztönzésében. Bár az biogazdálkodás környezeti és társadalmi előnyöket kínál, a gazdákat megfelelően kell kompenzálni az biotermeléssel járó további költségekért és kockázatokért. Ez azáltal lehet, hogy újra áttekintik a támogatási rendszereket, bevezetnek célzott támogatási programokat és piaci mechanizmusokat, amelyek jutalmazzák a fenntartható gyakorlatokat.

Továbbá, az bio- és hagyományos tejgazdálkodók közötti együttműködés és tudáscsere előmozdítása elengedhetetlen a innováció elősegítése és az ágazat teljesítményének javítása érdekében. A partnerségek megkönnyítése és a legjobb gyakorlatok előmozdítása révén a döntéshozók olyan szinergiákat hozhatnak létre, amelyek az egész tejipart előnyökhöz juttatják, miközben előre lendítik a fenntarthatósági célokat.

Összefoglalva, az észt bio- és hagyományos tejgazdálkodás összehasonlító elemzése megvilágítja a mezőgazdasági szektor hatékonysági dinamikáit és kihívásait.

Bár a biogazdálkodás ígéretes lehet a környezeti fenntarthatóság és az állatjólét előmozdításában, jelentős akadályokkal néz szembe a termelékenység és a jövedelmezőség terén. Ezeknek a kihívásoknak való megfeleléshez sokoldalú megközelítésre van szükség, amely a politikai támogatást, a technikai segítséget és a piaci ösztönzőket kombinálja.

A jövőben a döntéshozóknak, gazdálkodóknak és érdekelt feleknek együtt kell működniük annak érdekében, hogy kedvező környezetet teremtsenek a bio tejgazdálkodás fejlődéséhez. A kutatásba, innovációba és kapacitásfejlesztésbe történő befektetéssel aktiválhatjuk a bio mezőgazdaságban rejlő potenciált, és elősegíthetjük a fenntartható és ellenálló élelmiszerrendszer megteremtését. Összehangolt erőfeszítésekkel és stratégiai beavatkozásokkal biztosíthatjuk, hogy a bio tejgazdálkodás kulcsfontosságú szerepet játszik a környezeti fenntarthatóság és az élelmiszerbiztonság közös céljainak elérésében.

A bejegyzés alapjául szolgáló tanulmány:

Fertő, I., Bakucs, L. Z., Viira, A. H., Aleksandrova, O., Luik-Lindsaar, H., & Omel, R. (2024). Are Organic Farms Less Efficient? The Case of Estonian Dairy Farms. AGRIS ON-LINE PAPERS IN ECONOMICS AND INFORMATICS, 16(1), 23-34.

Bakucs Zoltán a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa valamint az Óbudai Egyetem tudományos főmunkatársa

Fertő Imre a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) főigazgatója, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára.

A cikk a szerzők véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával.

Címlapkép forrása: Getty Images

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Ilyen jól úsznak a kenguruk?

Új-Zéland az élen jár a lakosságarányos olimpiai érmek számában. Ausztrália pedig 27 milliós lélekszáma ellenére sem tud kiesni az éremtáblák első 10 helyéről. De miért... The post Ily

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
worker dolgozó munkás