
A hagyományos és az ökológiai termelési rendszerek közötti különbség a technológiai különbségekből, a műszaki hatékonyság hiányából vagy mindkettőből eredhet. A biotermelés kritikusai szerint a hagyományos gazdaságok egyértelműen hatékonyabbak a terméshozam szempontjából, míg az ökológiai gazdaságok támogatói szerint az ökológiai gazdaságok energiahatékonyabbak. A tejelő tehenek tejhozama az ökológiai gazdaságokban átlagosan 30%-kal alacsonyabb, mint a hagyományos gazdaságokban az EU-ban.
A biogazdálkodás jövedelmezősége több tényezőre vezethető vissza. Először is, a biogazdálkodók nem támaszkodnak szintetikus műtrágyákra és növényvédő szerekre, amelyek költségesek lehetnek. Ezenkívül a bioélelmiszerek árprémiumot élveznek a hagyományos módon előállított élelmiszerekhez képest, ami azt jelenti, hogy a biogazdálkodók gyakran többet kaphatnak a termésükért. A szerves termelésben felhasznált inputok növelik a költségeket, kevésbé termelékennyé teszik a biogazdaságokat, és – hacsak a magasabb kibocsátási árak nem kompenzálják az alacsonyabb termelékenységet – csökkentik a jövedelmezőségüket.
A biogazdálkodásban a terméshozamok jellemzően kisebbek, mint a hagyományos gazdaságokban, de a különbség egyes esetekben nagyon kicsi lehet.
Az uniós tejtermelés technikai hatékonyságát számos kutatás értékelte. Az ökológiai és a hagyományos gazdaságok közötti hatékonyság-összehasonlítások többsége azonos technológiát feltételez, és több tényezőt is figyelembe vesz, beleértve a gazdaság méretét is. A hatékonyságelemzés kulcskérdése a gazdaságok közötti technológiai heterogenitás, amely különösen fontos az ökológiai és a hagyományos gazdaságok közötti teljesítmény összehasonlításakor.
A kutatásban az Észt Mezőgazdasági Tesztüzemi Rendszer (FADN) adataira támaszkodva a vizsgáltuk a bio- és a hagyományos tejgazdaságok technikai hatékonyságát. A technológiai heterogenitás kezelésére négy esetet vizsgáltunk meg. Modelljeinket először a teljes mintára becsültük meg.
- Első lépésben az feltételeztük, hogy a bio és a hagyományos technológiájú üzemek azonos technológiával működnek.
- Második lépcsőben azt feltételeztük, hogy a bio és a hagyományos gazdaságok eltérő technológiával dolgoznak. Tudjuk azonban, hogy a bio és a hagyományos üzemek megfigyelhető és nem megfigyelhető tulajdonságaikban eltérnek (outputok és inputok nagysága és minősége), ezért teljesítményük a közvetlen összehasonlítása torzított eredményekhez vezethet. Más szavakkal almát körtével hasonlítunk össze.
- Ennek elkerülésére párosítási eljárással azokra a gazdaságokra szűkítettük mintánkat, amelyek üzemi és üzemvezetői tulajdonságiakban hasonlítanak egymásra.
- Az így kapott mintán megismételtük számításainkat először azonos, majd különböző technológiát feltételezve.
Eredményeink az mutatják, hogy a hagyományos technológiával dolgozó gazdaságok hatékonysági előnye megmaradt mind a négy esetben.
Azonban a különbségek jelentősen csökkentek, ha a párosított mintát alkalmaztuk. Sőt a negyedik esetben a különbség már nem szignifikáns a hagyományos és a biogazdaságok között.

A tanulmány eredményei jelentős különbségeket mutatnak a bio és hagyományos tejgazdaságok között Észtországban. Bár az biogazdaságok általában kisebbek léptékben és kevesebb támogatást kapnak, különös jellemzőik, mint például az alacsonyabb input felhasználás az egységnyi földterületre és a magasabb támogatás hektáronként.
Azonban ezekkel a különbségekkel együtt az organikus gazdaságok folyamatosan lemaradnak a hagyományos társaiktól a technikai hatékonyság tekintetében.
Az elemzés több tényezőt azonosít, amelyek hozzájárulnak az organikus és hagyományos tejgazdálkodás közötti hatékonysági különbséghez. A változó inputok, mint a munkaerő és a tőke, kulcsfontosságú szerepet játszanak a gazdaságok termelékenységében, a hagyományos gazdaságok kiemelkednek az inputfelhasználás tekintetében. A kutatás azonosítja az organikus termelési rendszerek szerkezeti korlátait, mint például a legelőterületek korlátozott hozzáférését és a magasabb termelési költségeket, amelyek hozzájárulnak az alacsonyabb hatékonysági szintekhez.
A kutatás eredményeinek fontos következményei vannak a döntéshozók, a gazdálkodók és a tejiparban érintett érdekelt felek számára. Először is, szükség van az bio tejgazdálkodás előtt álló szerkezeti és technológiai korlátok kezelésére. Kezdeményezések, amelyek a legelőterületekhez való hozzáférés javítását, a technikai támogatás erősítését és a tudásmegosztást elősegítik, hozzájárulhatnak az biogazdaságok versenyképességének növeléséhez.
Ezenkívül a döntéshozóknak el kell ismerniük a gazdasági ösztönzők szerepét a biogazdálkodási gyakorlatok ösztönzésében. Bár az biogazdálkodás környezeti és társadalmi előnyöket kínál, a gazdákat megfelelően kell kompenzálni az biotermeléssel járó további költségekért és kockázatokért. Ez azáltal lehet, hogy újra áttekintik a támogatási rendszereket, bevezetnek célzott támogatási programokat és piaci mechanizmusokat, amelyek jutalmazzák a fenntartható gyakorlatokat.
Továbbá, az bio- és hagyományos tejgazdálkodók közötti együttműködés és tudáscsere előmozdítása elengedhetetlen a innováció elősegítése és az ágazat teljesítményének javítása érdekében. A partnerségek megkönnyítése és a legjobb gyakorlatok előmozdítása révén a döntéshozók olyan szinergiákat hozhatnak létre, amelyek az egész tejipart előnyökhöz juttatják, miközben előre lendítik a fenntarthatósági célokat.
Összefoglalva, az észt bio- és hagyományos tejgazdálkodás összehasonlító elemzése megvilágítja a mezőgazdasági szektor hatékonysági dinamikáit és kihívásait.
Bár a biogazdálkodás ígéretes lehet a környezeti fenntarthatóság és az állatjólét előmozdításában, jelentős akadályokkal néz szembe a termelékenység és a jövedelmezőség terén. Ezeknek a kihívásoknak való megfeleléshez sokoldalú megközelítésre van szükség, amely a politikai támogatást, a technikai segítséget és a piaci ösztönzőket kombinálja.
A jövőben a döntéshozóknak, gazdálkodóknak és érdekelt feleknek együtt kell működniük annak érdekében, hogy kedvező környezetet teremtsenek a bio tejgazdálkodás fejlődéséhez. A kutatásba, innovációba és kapacitásfejlesztésbe történő befektetéssel aktiválhatjuk a bio mezőgazdaságban rejlő potenciált, és elősegíthetjük a fenntartható és ellenálló élelmiszerrendszer megteremtését. Összehangolt erőfeszítésekkel és stratégiai beavatkozásokkal biztosíthatjuk, hogy a bio tejgazdálkodás kulcsfontosságú szerepet játszik a környezeti fenntarthatóság és az élelmiszerbiztonság közös céljainak elérésében.
A bejegyzés alapjául szolgáló tanulmány:
Fertő, I., Bakucs, L. Z., Viira, A. H., Aleksandrova, O., Luik-Lindsaar, H., & Omel, R. (2024). Are Organic Farms Less Efficient? The Case of Estonian Dairy Farms. AGRIS ON-LINE PAPERS IN ECONOMICS AND INFORMATICS, 16(1), 23-34.
Bakucs Zoltán a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa valamint az Óbudai Egyetem tudományos főmunkatársa
Fertő Imre a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) főigazgatója, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára.
A cikk a szerzők véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával.
Címlapkép forrása: Getty Images
Itt van Elon Musk nagy bejelentése: megalakult az Amerika Párt!
A techmilliárdos az amerikai kétpártrendszert haladná meg.
Jó hír jött az ukrán atomerőműből, Trump nagyot csalódott Putyinban – Ukrajnai háborús híreink szombaton
Cikkünk folyamatosan frissül.
Csaknem felére csökkent a menedékkérők száma Németországban – Mégis mi történhetett?
Az EU egészében jóval kevesebb menedékkérelmet adtak be az év első felében, mint tavaly ilyenkor.
Ukrán hírszerzés: Moszkva trükkös módon újabb országot rángatna bele a háborúba
Humanitárius együttműködés ürügyén.
14 év után történelmi látogatás: Nagy-Britannia felvette a diplomáciai kapcsolatokat Szíriával
A brit külügyminiszter Damaszkuszba utazott.
Brutális fordulatot vesz az időjárás: így söpör végig hazánkon a hidegfront
A nyaralóknak nem kedvez majd az idő, az aszályhelyzetnek azonban nagyon is.
Vészjósló kijelentést tett az ukrán főparancsnok: hatalmas erővel indulhat meg Oroszország
Szirszkij szerint új offenzíva készül Harkiv megyében.
Én parkolnék, de nem tudok
Mi egy parkolóhely értéke? És a lakhelyé? Lehet érzelemmentesen dönteni? Ki mellé áll a közgazdaságtan? Balásy Zsolt a fokozódó világban a fokozódó urbanizációs helyzettel foglalkozik.
Az osztalék portfólióm - 2025. június
Pár darab AT&T-adtam el, mert kellett egy kis pénz, és kaptam pár osztalékot is, más említésre méltó dolog nem történt júniusban.VáltozásokAT&T (T) eladás: kb. a részvényeim 10%-
VIDEÓ! Miből látszik, hogy egy privát bankár profi a szakmájában?
Tegyük fel, hogy most ülsz le először tárgyalni a privát bankároddal. Befektetőként ilyenkor az a legfontosabb kérdés, hogy vajon rendelkezik-e azokkal a szakmai kompetenciákkal, amik szüksé
Az elektronikai hulladék globális problémája
Az elektronikai hulladék világszerte az egyik leggyorsabban növekvő hulladéktípus. 2022-ben 62 millió tonna e-hulladék keletkezett globálisan, és becslések szerint 2030-r
CSOK átvitele másik ingatlanra 2025-ben - Mit tehetsz eladáskor?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! CSOK átvitele másik ingatlanra 2025-ben - Mit tehetsz eladáskor? CSOK átvitele másik ingatlanra - így kerüld el a visszafizetést A Családi Otthonterem
Magyar céget venni nem kell félnetek jó lesz
A magyarországi székhelyű gazdasági társaságok tulajdonosai számára az exit lehetősége gyakran egy külföldi befektetőnek történő cégeladás formájában testesült meg. A Magyar Állam azo
Innovációtól az energiáig - 2025-ös vállalati pályázatok útikalauza
Az energetikai fenntarthatóság és az innováció kéz a kézben járnak a hazai pályázati palettán - ez az összefoglaló a cégek számára a releváns és legfontosabb programokat mutatja be.
A portugál lakhatási válság
Portugáliában a lakhatási válságot a turizmus és a külföldi befektetések súlyosbítják, a rendelet pedig csak részben oldja meg a problémát.


- Bármelyik pillanatban elsöprő támadást indíthat a nagyhatalom – Nyakunkon az újabb pusztító háború?
- Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
- Kinőtt Európában egy új gazdasági nagyhatalom, az EU is megnyitja a pénzcsapot
- Nagy megszorításról döntött a magyar kormány
- Figyelem, napelemesek: holnap jön az új adatszolgáltatási kötelezettség
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Kereskedés külföldi részvényekkel
Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.
A nyugat-nílusi láz csak a kezdet, újabb egzotikus betegségek jöhetnek
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
Lépett a kormány: elég segítség ez a legnagyobb veszéllyel küzdő gazdáknak?
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Az energiatárolás nem csupán egy termék, hanem komplex szolgáltatás
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen