Az Airbus jelentős létszámleépítést hajt végre védelmi és űrtechnológiai üzletágában a Reuters forrásai szerint. A vállalat összesen 2043 munkahely megszüntetését tervezi, ami az érintett részleg 6 százalékát jelenti. A leépítések elsősorban a veszteséges Space Systems üzletágat érintik, de kiterjednek más területekre is, beleértve a vezetői pozíciókat.
Nagyszabású műholdprogramba kezd a 4iG alatt működő űripari és védelmi vállalat, a 4iG Űr-és Védelmi Zrt., a cég közlése szerint Kelet-Közép-Európa legnagyobb magánkezdeményezésben és magánfinanszírozással megvalósuló műholdprogramját indítják el. A cél egy geostacionárius műhold, valami nyolc földmegfigyelési műholdból álló konstelláció pályára állítása 2032-ig, az innen származó adatokat pedig feldolgozná és értékesíteni a cég, amiből jelentős bevételt remél.
A Nemzetközi Űrállomás (ISS) orosz szegmensében évek óta tartó légszivárgás okoz fejtörést a NASA és az orosz űrügynökség (Roszkozmosz) szakembereinek. A probléma megoldása egyre sürgetőbbé válik, miközben a két fél között folyamatosak a nézeteltérések a szivárgás okairól és lehetséges következményeiről - jelentette az Ars Technica.
Kína útnak indította hétfőn Licsien-1-Y5 nevű hordozórakétáját tizenöt műholddal a fedélzetén, köztük a Hszikuang-1-04 nevűvel, amely az ország első nagyfelbontású, metánkibocsátást figyelő műholdja - jelentette az állami média.
Osztrák kutatók egy új módszert dolgoztak ki az űrutazás számára jelentős problémát okozó űrszemét kezelésében. A tudósok új módszerükkel egy lézersugár segítségével képesek lesznek a Föld körül keringő objektumok helyzetét centiméteres pontossággal meghatározni. Ez az áttörés jelentős javulást jelent a korábbi, nagyjából száz méteres pontossághoz képest - közölte az Interesting Engineering.
2022-ben tudományos mérföldkőnek számított a Tejútrendszer közepén található szupermasszív fekete lyukról, a Saggitarius A-ról készített első "fotó" amelyen a hatalmas objektum körül izzó, gyűrű alakú anyagtömeg látható. Egy japán kutatók által készített tanulmány szerint azonban a fotó pontatlan lehet és nem ad megbízható képet az óriási fekete lyukról - írta meg az IFLScience.
A kínai ambiciózus terveket vázolt fel saját, Tienkung űrállomásának jövőbeli továbbfejlesztésével kapcsolatban. Az ázsiai ország nemcsak bővíteni és korszerűsíteni kívánja a jelenleg három modulból álló Föld körüli pályán keringő létesítményt, de az új űrhajóikat is fejlesztik, valamint egy új űrteleszkópot is pályára állítanak. A tervek szerint a Tienkung a 2030-as években akár az egyetlen működő űrállomás is lehet a Föld körüli pályán, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) nyugdíjazását követően - közölte a Space.com.
Az Európai Űrügynökség (ESA) új intézkedéseket jelentett be az űrkutatási ágazat támogatására, miközben szigorúbb ellenőrzést vezet be a projektek felügyeletére. A lépések célja a kifizetések felgyorsítása és a munkahelyek megőrzése, válaszul az iparágat sújtó elbocsátásokra és pénzügyi nehézségekre – írja a Reuters.
Az amerikai Sandia Nemzeti Laboratórium kutatói új, sci-fi filmeket idéző módszerrel mentenék meg a Földet egy esetleges aszteroida-becsapódástól. A kutatók a Nature Physics folyóiratban megjelent tanulmányukban arról számolnak be, hogyan lehetne nukleáris robbanótöltetek segítségével eltéríteni egy Földre potenciálisan veszélyes meteort - jelentette a The Guardian.
Kína többször használható kísérleti űrrepülőgépe visszatért a Földre, miután 268 napig keringett a bolygó körül. A nyolc hónapja felbocsátott járműről keveset tudni, de a jelek szerint Kína is érdeklődik a jóval fenntarthatóbb űrrepülést lehetővé tevő, többször is használható űrrepülőgépek kifejlesztése iránt, amely a nyugati űrkutatást már évtizedek óta foglalkoztatja - írta meg a Space.com.
A kínai űripar az elmúlt években törekszik az Egyesült Államok egyeduralmának letörésére a területen. A Qianfan megakonstelláció első műholdjainak pályára állításával egy új lépést tettek afelé, hogy egy saját, Elon Musk Starlink-rendszeréhez hasonló műholdas flottát hozzanak létre. A magyarul "ezer vitorlát" jelentő program kereteiben a jövőben 14 ezer műholdat terveznek Föld körüli pályára állítani, amivel a kínai projekt felveheti a versenyt az amerikai Starlinkkel - számolt be az IEEE Spectrum.
A NASA korábban már többször kísérletezett olyan űrrepülőgépekkel, amelyek a rendkívül költséges, többfokozatú rakéták nélkül képesek elérni a Föld körüli pályát. Az egyik ilyen, '90-es években fejlesztett kísérleti űrrepülőgép, a Lockheed Martin X-33-as kísérleti járműve ígéretes alternatívának bizonyult, azonban végül a technikai nehézségek miatt az elkészülés előtt leállították annak fejlesztését. Az X-33 program egykori vezetője most saját vállalatával újra elővette a rakéta nélküli űrrepülőgép tervét - számolt be a CNN.
Szimulációk szerint a NASA 2021-ben indult aszteroidaeltérítő küldetése során véletlenül létrehozhatott egy meteorzáport, amely a Marsot és a Földet is elérheti. Az űrben sodródó részecskék a kutatások szerint hét év alatt érhetik el a Földet, azonban várhatóan túl kicsik ahhoz, hogy azok meteorként megfigyelhetőek legyenek - írta meg az IFLScience.
A SpaceX űripari vállalat hétfőn bejelentette, hogy héliumszivárgás miatt legalább 24 órával elhalasztja az első privát űrséta küldetés startját, amelyet kedden indított volna Floridából.
Az indiai Csandraján-3 küldetés új adatokkal szolgált a Hold geológiájáról, megerősítve azt az elméletet, miszerint bolygónk kísérőjét egykor olvadt kőzetből álló óceán borította. A kutatók eredményeiket a Nature folyóiratban tették közzé - számolt be a ScienceAlert.
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) jelenleg a világ legnagyobb optikai teleszkópját építi a chile-i Atacama-sivatagban. A nem túl bonyolult nevű, Rendkívül Nagy Európai Űrtávcső (Extremely Large Telescope, ELT) várhatóan 2028-ban kezdi majd meg működését. A távcsőben található tükrök mérnöki bravúrnak számítanak, többek között például helyet kap a szerkezetben a valaha készült legnagyobb deformálható tükör, amely másodpercenként ezerszer képes változtatni az alakját, hogy a távcső korrigálni tudja a légkör turbulenciájából és egyéb rezgéseiből fakadó torzításokat - írja a BBC.
Terrorcselekményt emlegetnek az oroszok.
Az orosz-ukrán háború legfontosabb eseményei percről percre számolunk be.
Tizennégyen meghaltak a támadásban.
A Covid-időszak utáni bikapiac legszebb napjaira emlékeztette a befektetőket a Trump-trade.
Oroszország veszteségei is nagyok.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?