Idén novemberben várhatóan befejeződik a fővárosi víztermelő kutak rekonstrukciója, amely kezelni hivatott a vízminőségi és a kapacitásproblémákat is - adta hírül a Fővárosi Önkormányzat.
Az európai unió húszmilliárd forintos támogatásából részben megújul a főváros ivóvízhálózata - jelentette be Budapest városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettese szerdán.
Életbe léptek az új rendelkezések az ivóvízminőség szabályozásáról – jelentette be honlapján az NNK.
Az egészséges felnőtt számára Magyarországon a napi 2-3 liter csapvíz biztosítja a szükséges és elégséges ásványi anyag mennyiséget az egészségügyi előírások szerint, míg az ásványvizek ivóvízként jellemzően nem alkalmasak hosszú távon fogyasztásra – árulta el Nagy Edit, a Magyar Víziközmű Szövetség (MaVíz) főtitkára a Portfolio-nak adott interjúban. A szakember szerint a magyar vízminőség megfelelő, és bár néhány településen határérték felett van az arzén, bór vagy fluorid érték az NNK friss Ivóvízminőség jelentése szerint, ennek nincs releváns egészségügyi kockázata. Kifejtette: az egész ország vízvezeték-hálózata esetében szükség lenne rekonstrukcióra, ami sajnálatos módon évek óta tolódik, és ami éves szinten 100-200 milliárd forintot is felemésztene.
Magyarországon jó a csapvíz minősége - jelentette ki Vargha Márta, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) vízhigiénés szakértője szerdán a közmédiának nyilatkozva.
Kiadta friss jelentését a magyarországi ivóvízminőségről a Nemzeti Népegészségügyi Központ. A 2021-re vonatkozó számok alapján még mindig vannak az országnak olyan részei, ahol gondok vannak a csapvízzel. Jó hír, hogy szinte mindenhol jó minőségű csapvíz folyik itthon, de továbbra is van 10 olyan település, ahol az arzéntartalom magas. A nagyobb településeken és a fővárosban pedig a víz ólomtartalma lehet aggályos.
A vezetékes víz a legtöbb településen kiváló minőségű Magyarországon, de a régi vízvezetékekből ólom kerülhet a csapvízbe, ami veszélyes - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) a Facebook-oldalán, az Egészségügyi Világszervezet "Ólom prevenciós hetéhez" kapcsolódva.
Több kötelezettségszegési eljárás elindításáról döntött Magyarországgal szemben az Európai Bizottság, az egyéb ügyek között azonban ott van az ivóvízminőség problémája is, amelyben egyelőre nem tettünk túl nagy előrelépést a bizottság szerint. Olyannyira nem, hogy ultimátumot kaptunk.
Friss kutatási eredmények szerint jól vizsgázik a dunai kavicságy természetes tisztítóereje, mivel bár jelen vannak a vízben az olyan mikroszennyezők, mint az antibiotikumok, az ivóvízben nem beszélhetünk nagy koncentrációról, az E. coli baktérium pedig nem volt kimutatható. Vannak persze más típusú szennyezőelemek is, az ólomkoncentráció például továbbra is magas a fővárosi csapvízben.
Az egészségünk szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy milyen minőségű az a víz, amit minden nap iszunk. Vannak érvek és ellenérvek is az ásványvíz és a csapvíz mellett is, mostani cikkünkben annak járunk utána az NNK legfrissebb ivóvízminőség jelentése alapján, hogy az ország mely részein vannak még mindig gondok a csapvízzel. Jó hír, hogy szinte mindenhol jó minőségű csapvíz folyik itthon, de azért akad egy-két település, ahol az arzéntartalom még mindig magas. A nagyobb településeken és a fővárosban pedig a víz ólomtartalma lehet aggályos.
Szomorú sztori bukott ki annak az EU-s programnak a hatására, amely a lakosság számára ingyenes ivóvíz minta bevizsgálását teszi lehetővé az ólomszennyezés beazonosítására, illetve kezelésére, ugyanis az Átlátszó cikke szerint egy V. kerületi lakos vízmintájában a csapnyitás után hatszoros, 1 perces folyatás után pedig még mindig kétszeres lett az ólomtartalom a megengedetthez képest. Az eredményre hónapokat kellett várni, egy másik mintában közben kilencszeres érték jött ki. A projekt már csak március végéig tart, a biztonságos ivóvíz szűrők hivatalos listájára pedig még legalább nyárig várni kell. Közben a budapesti ivóvíz szolgáltatás fejlesztését támogató EU-s program csúszik, kifizetést még mindig nem mutat a hivatalos támogatási adatbázis.
A Continental autóipari beszállító vállalat éveken keresztül a megengedettnél magasabb ólomtartalmú alkatrészekkel értékesítette egyes elektronikai készülékeit. A szabálytalanságra a cég maga derített fényt és június elején önként jelentette az illetékes hatóságnál.
Már javában halad az az uniós egészségügyi projekt Magyarországon, amelynek egyik része azt teszi lehetővé, hogy a beküldött ivóvíz mintákból ingyen megállapítják az esetlegesen túl magas ólomtartalmat, és az eddig beküldött mintegy 2700 minta közel ötödében ki is mutatták már ezt a problémás helyzetet. Van egy egyszerű megoldás a magas ólomkoncentrációra az ólomcsövek cseréje helyett: hosszabb ideig kell folyatni a vizet a csapból és így az esetek kétharmadában a határérték alá bukik az ólomkoncentráció.
Nem várt előnye lehet a vírusnak.
Howard Lutnick lesz a kereskedelmi miniszter.
A török elnök szerint Oroszország rákényszerült a mai lépésre.
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.