A közel három hónapja tartó szerbiai tüntetéshullám kezd fájni a gazdaságnak, januárban például hároméves mélypontra esett a külföldi befektetések volumene - jelezte szerdán Milos Vucevic, már lemondott miniszterelnök.
A texasi Nemzeti Gárda tagjai jogosultságot kaptak a határon illegálisan érkezők letartóztatására hétfőtől - jelentette be Greg Abbott, Texas kormányzója vasárnap keltezett közleményében.
Grúziában (Georgia) vasárnap ismét kormányellenes tüntetéseket tartottak, melyek során a demonstrálók rövid időre lezárták az egyik, fővárosba vezető autópályát. A rendőrség a tüntetők közül két ismert ellenzéki politikust is őrizetbe vett – írja a Reuters.
A hétvégén számos német városban tartottak több tízezres tüntetéseket, miután szerdán első alkalommal fordult elő Németország 1945 utáni történetében, hogy egy indítvány csak egy szélsőjobboldali párt támogatásával kapott többséget a Bundestagban. A demonstrálók egyszerre tüntettek a szélsőjobboldali AfD és az indítvány beterjesztő, a választások megnyerésére esélyes párt, a CDU ellen.
Hétfőtől harminc napra beszüntetik a munkát a szerbiai ügyvédek - erről döntött a szerbiai ügyvédi kamara vasárnap. Az ügyvédek az egy hónapos sztrájkkal csatlakoznak a november óta tiltakozó egyetemisták követeléseihez, de tiltakoznak amiatt is, hogy a véleményük szerint Szerbiában veszélybe került a jogállamiság és az ügyvédek önállósága.
Szombaton számos németországi városban tartottak több tízezres tüntetéseket, miután szerdán első alkalommal kapott többséget egy indítvány a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) támogatásával – írja a Die Welt.
Tovább fokozódik a politikai feszültség Szerbiában: hétfő éjjel vélhetően kormánypárti szélsőségesek támadtak kormányellenes tüntetésre buzdító egyetemistákra, aminek következményeként kedden lemondott Miloš Vučević szerb miniszterelnök. A tiltakozások hátterében egy tragikus baleset áll, amely a politikai felelősségvállalás és a korrupció kérdését is felszínre hozta. A tüntetések hatása nemcsak Szerbia belpolitikai helyzetére, hanem a geopolitikai viszonyokra is kihatással lehet. A Portfolio Checklist csütörtöki adásában Németh Ferenc Balkán-szakértő elemezte a helyzetet.
2024 nyarán váratlan sebességgel összeomlott Bangladesben a szinte megdönthetetlennek hitt rendszer. A kormány bukása után szinte mindenki azt várta, hogy ettől majd jelentős változás következik a dél-ázsiai országban, ámde a folyamat igencsak elhúzódni látszik. A csigalassúsággal pörgő események sokak számára csalódást keltőek, ezért újra növekszik a feszültség a világ egyik legnépesebb országában.
Kedden benyújtotta lemondását Miloš Vučević szerb kormányfő, Aleksandar Vučić államfő, az ország tényleges vezetője pedig előrehozott parlamenti választások lehetőségét vetette fel. A történtek előzménye, hogy a november 1-jei, 15 ember halálát okozó újvidéki tragédia óta folyamatosak a kormányellenes tüntetések, történetének eddigi legnagyobb kihívása elé állítva Európa egyik legstabilabbnak és leválthatatlannak tűnő politikai vezetését.
Aleksandar Vučić szerb elnök a miniszterelnök lemondása után nem zárta ki, hogy előrehozott választások jöhetnek áprilisban Szerbiában – írja a Reuters.
Kedden benyújtotta lemondását Miloš Vučević szerb miniszterelnök – írja az AP.
Az Európai Unió Külügyek Tanácsa hétfői döntésével felfüggesztette a vízumok kiadásának megkönnyítéséről szóló, az Európai Unió és Grúzia (Georgia) között létrejött megállapodást georgiai tisztviselők esetében.
Egy egész napra, 24 órára lezárták Belgrád legforgalmasabb csomópontját a hónapok óta kormányellenes tüntetéseket szervező egyetemisták hétfőn.
A világ leggazdagabb embere, Elon Musk váratlanul jelent meg egy németországi szélsőjobboldali kampányrendezvényen, ahol a múlttal kapcsolatos bűntudat elengedésére és a német kultúra büszke vállalására buzdított. A Tesla vezérigazgatójának részvétele és kijelentései újabb vitákat gerjesztettek Németországban, miközben az országban tízezrek tüntettek a szélsőjobboldal ellen - írta meg a Sky News.
A szlovák kormány ellen tüntetők tízezrei vonultak utcára az ország több városában, tiltakozva Robert Fico miniszterelnök Oroszország-barát politikája ellen. A kormányfő azonban elutasította a lemondását követelő felhívásokat, és kitart álláspontja mellett - írja a Reuters.
Pozsonyban és több más szlovákiai városban is jelentős részvételű kormányellenes tüntetéseket tartottak pénteken este - számolt be a szlovák média.
Bizonytalan nyitás Európában.
A mesterséges intelligencia átveszi a feladatokat.
A francia elnök azt üzente a francia népnek: „szerepet kell vállalnotok”.
100 kilogramm fogyasztási dohány is előkerült.
Több mint 2 százalékos mínusszal.
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.
Tényleg csak az a kérdés, hogy amerikai vagy orosz gyarmattá válnak?