Napok óta tartanak a tüntetések Grúziában (Georgia), miután a kormány november 28-án úgy döntött, felfüggeszti a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval. A rendőrök keményen felléptek a tüntetőkkel szemben, és több ellenzéki politikust is őrizetbe vettek a demonstrációk során. Ukrajna és a balti országok szankciókat vezettek be grúz kormánypolitikusok ellen, az Egyesült Államok pedig felfüggesztette a két ország közötti stratégiai partnerséget. A grúz vezetés külföldi beavatkozásról és Ukrajna-típusú forgatókönyvről beszél a tüntetések kapcsán, nagyon hasonlóan Moszkvához, amely újabb „színes forradalmat” vizionál.
Dél-Koreában vasárnapra virradóra őrizetbe vették a szükségállapot bevezetése kapcsán Kim Jonghjun volt védelmi minisztert, I Szangmin belügyminiszter pedig benyújtotta lemondását.
A dél-koreai elnök bocsánatot kért a hadiállapot bevezetésére tett kísérlete miatt, de nem mondott le tisztségéről. Jun Szogjol szombaton, televíziós beszédében kért elnézést a sokkoló lépésért, miközben pártja egyes tagjai és az ellenzék is lemondását követelik. A parlament várhatóan még a nap folyamán szavaz az elnök elleni vádemelési indítványról - írja a Reuters.
Betiltotta Oroszország az Abháziából származó mandarinok behozatalát – írják orosz lapok.
Sztrájkba léptek és utcára vonultak csütörtökön Franciaországban a közszféra dolgozói, hogy figyelmeztessenek munkakörülményeik és béreik értékének romlására.
Alain Berset, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács főtitkára szerdán felszólított minden érintett georgiai szereplőt, hogy tartózkodjon a helyzet további romlását eredményező intézkedésektől.
Jun Szogjol dél-koreai államfő kedd este váratlanul háborús helyzetet hirdetett az országban. Katonák rohamozták meg a törvényhozás épületét, az ellenzék szimpatizánsai pedig az utcákat. Az elnök néhány órával a szükséghelyzet kihirdetése után az ellenzék és a kormánypárt közös nyomására feloldotta a lezárásokat. Cikkünk folyamatosan frissül a dél-koreai eseményekkel.
A dél-koreai elnök hadiállapot-kísérlete alkotmányos válságot okozott: az ellenzék az elnök, a kormánypárt a hadügyminiszter lemondását követeli - tudósított a Financial Times.
Nemzetközi riadalmat és piaci turbulenciát okozott a dél-koreai elnök magyar idő szerint kedd délutáni döntése, amellyel hadiállapotot rendelt el a távol-keleti országban. A váratlan és nehezen érthető döntés előzménye az volt, hogy az elnök pártja és a parlamenti többséget alkotó ellenzék között konfliktus alakult ki egy költségvetési törvényjavaslat miatt. Szöulban nagy demonstráció kezdődött az elnök ellen, a parlament szinte azonnal leszavazta a hadiállapot kihirdetését, és még saját pártja is visszakozásra szólította fel az elnököt, így kénytelen volt néhány órán belül bejelenteni a hadiállapot visszavonását.
Jun Szogjol dél-koreai elnök közölte: kezdeményezni fogja az általa néhány órával ezelőtt elrendelt hadiállapot feloldását, meghátrálva ezzel a parlamenttel szemben, amely elutasította a politikai tevékenység betiltására és a média cenzúrázására tett kísérletét - írja a Reuters.
Elhagyták a rendőrök és katonák a dél-koreai parlament épületét, miután a politikusok megszavazták a hadiállapot feloldását. Az ellenzéki képviselők azonban az épületben maradtak, és elbarikádozták magukat.
Csoszun Ilbo című koreai napilap szerint a parlament főépületébe behatoló több tucatnyi katona elkezdett visszavonulni, miután a parlamenti képviselők egyhangúlag megszavazták az elnök hadiállapotról szóló rendeletének megakadályozását - írja a CNN.
Irakli Kobahidze georgiai miniszterelnök hétfőn kizárta a tárgyalásokat az ellenzékkel. A kormányfő sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva azt mondta, "semmiféle tárgyalás" nem lehetséges. Egyben teljességgel erkölcstelennek nevezte az iskolások bevonását a tüntetésekbe.
Grúzia (Georgia) fővárosában, Tbilisziben vasárnap már a negyedik éjjel zajlottak a tüntetések a kormány ellen, amely az EU-val folytatott csatlakozási tárgyalások 2028-ig történő befagyasztásáról döntött csütörtökön. A rendőrség brutálisan lépett fel a tüntetőkkel szemben. Hétfőn a Kreml és az ukrán külügyminisztérium is megszólalt a posztszovjet köztársaságban uralkodó helyzetről.
A grúz kormány döntése, miszerint felfüggeszti az Európai Unióhoz való csatlakozásról szóló tárgyalásokat, országszerte tiltakozásokat váltott ki. A fővárosban, Tbilisziben már negyedik napja tartanak a demonstrációk, és a megmozdulások más városokra is átterjedtek. Az ellenzék azzal vádolja a kormányzó Grúz Álom pártot, hogy egyre inkább tekintélyelvű, nyugatellenes és oroszbarát politikát folytat.
Továbbra is megállíthatatlan a szíriai lázadók offenzívája, egyesek az ukrán hírszerzés beavatkozását sejtik a támadás mögött. Georgiában zajlanak az összecsapások a tüntetők és a rendőrség között, forradalmi hangulatban az ország az oroszpárti erők győzelme után. Súlyos felszerelési hiányosságokat tártak fel az egyik frissen, nyugati fegyveres erők által kiképzett és felszerelt ukrán dandárnál. Az Egyesült Államok határozottan elutasítja azt a felvetést, hogy visszaadná Ukrajnának azokat a nukleáris fegyvereket, amelyekről az ország a Szovjetunió felbomlása után lemondott.
Minden politikai és jogi eszközt bevetnek.
Megnyugtatta a kedélyeket a lengyel vezető.
Meddig nőhet még?
Kik kísérték el a politikust?
Az IO Partners szakértőivel beszélgettünk.