Nem újdonság, hogy Donald Trump nyerte a 2024-es amerikai elnökválasztást, ráadásul ha szűken is, de a republikánusok zsebelték be a mandátumok többségét a képviselőházban és a szenátusban is. A hatalmi ágak szétválasztására, illetve a fékekre és ellensúlyokra épülő amerikai alkotmányos berendezkedésben ezáltal a bíróságok maradtak meg az egyetlen helyként, ahol ellenzői meg tudják akadályozni, vagy legalább le tudják lassítani a Trump-adminisztráció előretörését, mely szerintük lassan az alkotmányos krízis szélére tolhatja az Egyesült Államokat. Az amerikai elnök és szövetségesei, köztük Elon Musk, egyre hangosabban szorgalmazták az elmúlt hetekben a szembeszegülő bírók eltávolítását, de vajon sikerrel járhat a tervük? Vagy esetleg pont az a legfelsőbb bíróság parancsolhat megálljt Trumpnak, amelyet az ő kinevezései billentettek a biztos konzervatív irányba?
Donald Trump kedden elnöki rendeletben írta elő, hogy a választásokra regisztrálni kívánó amerikaiaknak igazolniuk kell az állampolgárságukat. A lépés miatt valószínűleg pereskedés fog kezdődni, ugyanis szakértők szerint az elnök nem rendelkezik az ehhez szükséges jogkörrel - jelentette a Washington Post.
Le fogják venni a coloradói állami törvényhozás faláról Donald Trump portréját, miután az amerikai elnök azt állította, "szándékosan torzították el" a róla készült festményt - áll az Associated Press által megszerzett levélben, melyről a CNN számolt be.
Donald Trump amerikai elnök magyar idő szerint hétfő hajnalban posztolt arról a Truth Socialön, hogy érvénytelennek tekinti elődje, Joe Biden egyes lépéseit, mivel feltételezése szerint nem tudatosan és aláírógéppel szignózta azokat a demokrata politikus. A republikánus zászlóvivő bejelentése előtt már napok óta terjedt a Trump-párti közösségimédia-felületeken és sajtóban az a teória, miszerint Biden intézkedései semmisek lehetnek, mert az idős elnök nem volt tisztában azzal, hogy pontosan milyen dokumentumokra került az aláírása. De mi az a sokat emlegetett "autopen", mennyire bevett a használata, és milyen következményekkel járhat Trump bejelentése?
Az NBC News legújabb felmérése szerint az amerikaiak többsége jobban szimpatizál Ukrajnával, mint Oroszországgal, ugyanakkor úgy vélik, Donald Trump elnök esetében ez fordítva van.
Egy friss CNN közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak többsége szkeptikus Donald Trump Oroszország-Ukrajna háborúval kapcsolatos megközelítésével szemben, és úgy véli, hogy az elnök hozzáállása káros az Egyesült Államok számára - írta meg a CNN.
Alig 2 nap maradt az amerikai kormányzati leállás elkerülését célzó javaslat elfogadására. A szenátorok megosztottságát látva, az amerikai elnök is megszólalt az ügyben.
Az amerikai képviselőház kedden elfogadta azt a finanszírozási törvényjavaslatot, amely elháríthatja a washingtoni szövetségi kormányzat hétvégén esedékes leállását. A törvényjavaslat ezáltal a szenátus elé kerül, ahol bizonytalan a sorsa. Mindenki azt figyeli, mit fognak lépni a kisebbségben lévő demokraták - számol be a Hill.
Az amerikai képviselőház republikánus elnöke szerint Donald Trump Amerika érdekét helyezte előtérbe az ukrán elnökkel tartott pénteki találkozón, míg a szenátusi demokrata pártiak vezetője úgy látja, hogy az amerikai elnök viselkedése Vlagyimir Putyin orosz államfő érdekeit szolgálta.
A szenátus jóváhagyta Robert F. Kennedy Jr. kinevezését az Egyesült Államok egészségügyi miniszteri posztjára, annak ellenére, hogy a jelölt ismert oltásellenes nézeteiről. A republikánusok többsége támogatta Donald Trump volt elnök választását, míg a demokraták egységesen ellenezték. Mitch McConnell, Kentucky állam republikánus szenátora volt az egyetlen átszavazó - tudósított a Sky News.
Donald Trump amerikai elnök szélvészként tért vissza a Fehér Házba, és bár csak negyedik hetét tapossa az Ovális Iroda asztala mögött, máris rengeteg vitatott intézkedést hozott. Noha a republikánus zászlóvivő valóban döntögeti a népszerűségi rekordokat, ez mind saját magához viszonyítva igaz: történeti összehasonlításban jelentősen alulmarad elődjeihez képest. De Trump melyik lépése örvend a legpozitívabb megítélésnek, és eddig melyik volt a legnépszerűtlenebb? Mit gondolnak az amerikaiak Elon Muskról, a vámháborúról és Trump bekebelezési terveiről? Most minden kiderül.
A szenátus szerdán megerősítette Tulsi Gabbard volt demokrata képviselőt a nemzeti hírszerzés igazgatói posztján. A szavazás 52-48 arányban, többnyire pártok mentén zajlott, ami jelentős győzelmet jelent Donald Trump elnök számára, hiszen Gabbard jelölése az egyik legvitatottabb kabinetválasztás volt - számolt be a CNN.
A Trump-adminisztráció egy kissé zavaros feljegyzés nyomán átmenetileg felfüggesztette a szövetségi támogatási és hitelezési programokat az Egyesült Államokban. A Reuters által megszerzett belső memorandum szerint a lépés célja a kormányzati kiadások felülvizsgálata és összehangolása az új republikánus elnök prioritásaival. A demokrata törvényhozók élesen kritizálták a lépést, mely pontos következményeit még találgatják a szakértők is.
Múlt hétfőn hivatalosan is visszatért a washingtoni Fehér Házba Donald Trump, akinek az elnöki lépéseit már a legelső héten igazi kihívás volt követni. Dr. Csizmazia Gáborral, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) John Lukacs Intézetének tudományos munkatársával azonban nemcsak erről beszélgettünk: szóba került, hogy a republikánus zászlóvivő mikor zárhatja le az orosz-ukrán háborút, és az is, hogy meddig tarthatnak még a magához képest rekordmagas népszerűséggel bíró Trump politikai mézeshetei. Mi a jelentősége annak, hogy az Egyesült Államok immár a Marsra törne? Tényleg összeomlóban van a liberális nemzetközi rend? Hogyan emlékezhet a történelemírás Joe Biden elnökségére? Az Amerika-szakértőt erről is kérdeztük.
Egy amerikai kongresszusi képviselő alkotmánymódosítást nyújtott be a szövetségi törvényhozásban, hogy lehetővé váljon Donald Trump számára egy harmadik elnöki ciklus betöltése, azaz újraindulhasson 2028-ban. Ezt jelenleg nem engedélyezi az amerikai alkotmány - számolt be a CNBC.
Az amerikai szenátus csütörtökön jóváhagyta a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) élére jelölt John Ratcliffe kinevezését, aminek nyomán Donald Trump elnök jelöltje elfoglalhatja hivatalát.
Csapkodás volt a legfontosabb devizakeresztben.
Trump bejelentése és a megelőző órák, folyamatosan frissülő cikkünkben.
A futures indexek nagy esésben vannak.
Súlyos ütéseket kapott Kína és az Európai Unió.
A Wolt és a Foodora dolgozói is besokalltak.
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?