Súlyos repülőgép-szerencsétlenség történt Kazahsztán nyugati részén, ahol egy 67 főt szállító utasszállító repülőgép zuhant le. A kazah hatóságok szerint a balesetben több tucatnyian vesztették életüket, míg 25 ember túlélte a tragédiát - írta a Sky News.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői műsora. A műsor első részében arról volt szó, hogy Varga Mihály Pénzügyminiszter benyújtotta a 2025-ös költségvetést megalapozó törvényjavaslatot az országgyűlésnek. Kiderült például, hogy min módosított a kormány miután Donald Trump győzött az amerikai választásokon. A műsorban szó volt arról is, hogy nem okoz-e gondot, hogy a költségvetést 400 forint alatti euró-forintárfolyammal tervezték. Vendégünk Csiki Gergely, a Portfolio lapigazgatója, makroelemzője. A műsor második részében a ma kezdődő klímacsúcsról volt szó. Hogy milyen elvárásokat és reményeket táplálhatunk az Azerbajdzsánban zajló eseménnyel kapcsolatban, arról Ürge-Vorsatz Diánát a CEU professzorát, és az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének alelnökét kérdeztük.
Az azerbajdzsáni elnök elutasította Örményország javaslatát a békemegállapodás részleges aláírására vonatkozóan. Ilham Alijev szerint a békeszerződés minden pontja egyformán fontos, és nem lehet azokat külön kezelni. Az államfő álláspontját az új belga nagykövettel folytatott megbeszélésen fejtette ki - tudósított a Taszsz.
Csúcstalálkozót tartott a a Független Államok Közösségének (FÁK) Moszkvában, ahol az évtizedek óta húzódó azeri-örmény konfliktus lezárása is szóba került – számolt be a Szergej Lebegyev, a FÁK főtitkára a jelen lévő újságíróknak.
Nikol Pasinján örmény miniszterelnök az ENSZ Közgyűlése előtti csütörtöki beszédében bejelentette, elérhető távolságba került az ősellenség Azerbajdzsánnal kötendő béke – írja a France24.
A Mol azerbajdzsáni földgázkészletek kitermelésére vonatkozó kereskedelmi megállapodásokat kötött vegyesvállalati partnereivel. A SOCAR és a BP – amely a projekt operátora – után a Mol a harmadik legnagyobb tulajdonos az azerbajdzsáni Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli (ACG) mezőben, ahol a kőolajtermelő rétegek alatt és felett gázrétegeket azonosítottak.
Az orosz állami hírügynökség, a TASzSz számolt be arról, amely szerint aláírás kerülhet annak a dokumentumnak a végére, amelyik az örmények és az azeriek közötti békemegállapodást tartalmazza.
Áttörés jöhet az oroszok és ukránok között az idén év végén lejáró gáztranzit szerződés ügyében, így jövőre is folytatódhat az orosz gáz szállítása Ukrajnán át - ezt vázolta egy olaszországi konferencia keretében az azerbajdzsáni elnök. Mindez nagy fordulat lenne annak tükrében, hogy az ukrán politikai vezetés folyamatosan azt hangsúlyozza hónapok óta, hogy Ukrajna nem hajlandó a jövő évtől orosz gázt szállítani, csak arra hajlandó, hogy azerbajdzsáni, kazah, vagy egyéb nem-orosz gázt továbbítson. Ha valóban folytatódna az orosz gáztranzit 2025-től Ukrajnában, akkor a magyar-orosz hosszú távú gázszerződések közül az évi 1 milliárd köbméterre vonatkozót nem kellene átterelni a Török Áramlatra a szerződés módosításával.
Azerbajdzsán és Örményország között az elmúlt években többször is súlyos fegyveres konfliktus alakult ki, ennek az eredménye pedig az lett, hogy a korábban autonóm területként létező Hegyi-Karabahot teljesen bekebelezte az azeri haderő. A felek ezzel még nem állapodtak meg egymással, de úgy tűnik, hogy már ez sincs messze – számolt be a Hürriyet Daily News.
Eddig csak azeri zöld áram projektnek nevezték magyar kormányzati megszólalók azt a nagyszabású, több országot felölelő projektet, amelyről ma további részleteket is elárult Szijjártó Péter Bukarestben. Így kiderült, hogy azeri szélenergiát, és georgiai vízenergiát vásárolhat Magyarország egy új, rendkívül hosszú vezetéken keresztül, amelynél "semmi nem lehet zöldebb", ezért szerinte rendkívül jó lehetőség ezek importja Magyarországra, Romániába és Bulgáriába. Ehhez a tenger alatt rekordhosszúságú, 1100 km-es vezetéket kell építeni, a föld feletti vezetéképítési munkák pedig 2028-2029 körül érik el a magyar országhatárt.
Egy hónappal azután, hogy augusztustól Szlovénia is elkezdte vásárolni az azeri földgázt, szeptember 1-től Horvátország is erre az útra lépett, így a térségünkben már a tizedik ország vásárol Azerbajdzsántól.
A cég hétfői közleményében tudatta, hogy a szeptember elsejével a téli időszakra tekintettel megindított gázszállítása az elkötelezettségét jelzi aziránt, hogy megerősítse szerepét Európában, mint megbízható energetikai partner.
Az előzetes eredmények szerint Azerbajdzsán kormánypártja megőrizte többségét a vasárnapi előrehozott parlamenti választásokon. Ez volt az első szavazás azóta, hogy az ország egy évvel ezelőtt visszafoglalta a szakadár Karabah területét - írja a Reuters
Az MVM Csoport részesedést szerzett a világ egyik legnagyobb mélytengeri földgázmezőjében, miután pénteken lezárult az MVM Csoport és az azerbajdzsáni állami tulajdonú Southern Gas Corridor CJSC közötti tranzakció.
Szakértők szerint az a terv, hogy az Európába Ukrajnán keresztül áramló orosz gázt Azerbajdzsánból származó gázzal helyettesítsék, azzal a kockázattal jár, hogy az Oroszországból származó üzemanyag rejtett exportjának csatornájává válik – írja a Financial Times.
Azerbajdzsán kezdeményezésére Bakuban nemrég összeültek az egykori francia gyarmatbirodalom néhány, Franciaország ellenőrzése alatt maradt kis szigetének függetlenségpárti erői, Ilham Alijev azeri elnök pedig támogatásáról biztosította őket. De miért fontos a kaukázusi ország számára, hogy Franciaország tengerentúli területei elszakadjanak az anyaországtól? A kérdésre a választ az évszázados örmény–azeri konfliktusban találhatjuk meg.
Több helyszínen valósulnak meg a lakások.
Miközben mindenki a DeepSeekre és a ChatGPT-re figyel, egy francia fejlesztés hozhatja a forradalmat.
Átértékelődnek a mesterséges intelligencia befektetéseik.
Az EKB elnöke a Lámfalussy-konferencián tartott előadást.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Jelentős kifizetések várhatók.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.