8 milliárd forintot bukhatnak a bankok a kormány által kikényszerített díjcsökkentésen
Bank

8 milliárd forintot bukhatnak a bankok a kormány által kikényszerített díjcsökkentésen

Portfolio
A kormány kérésének megfelelően a hazai bankok önkéntesen csökkentik a számladíjakat, illetve ezzel párhuzamosan vállalják, hogy 2026. június 30-ig nem is emelnek a díjaikon. Arról, hogy mennyivel csökkenhet emiatt a költsége egy átlagos számlatulajdonosnak, illetve mekkora bevételről mondanak le a bankok, a Bankmonitor közölt részleteket.
AI-boom, fintech innovációk, digitális transzformáció - Merre tart a bankszektor digitális fejlődése? Erről lesz szó május 27-én a Portfolio Financial IT konferenciáján! Regisztráció és részletek itt!

Letérdelt a kormány akarata előtt a bankszektor, a Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter által meghatározott határidő előtt sorra érkeztek a bejelentések arról, hogy a pénzintézetek csökkentenik lakossági ügyfeleik banki költségeit.

A Bankmonitor szerint általánosságban elmondható, hogy a pénzintézetek az inflációkövető áremelésüket vonták vissza, illetve az ebből eredő költségtöbbletért cserébe kompenzálják ügyfeleiket. Emellett a bankok azt is vállalták, hogy 2026. június 30-ig nem fognak működési költségük változása, illetve az infláció miatt módosítani a lakossági számlaköltségeken.

Az önkéntes kezdeményezéshez gyakorlatilag az összes bank csatlakozott. Az Erste Bank, illetve a Gránit Bank azért nem mérsékli a díjait, mert ők az idei évben nem is emelték a lakossági számladíjakat a fogyasztó árindex alapján.

Milyen hatása lehet a díjcsökkentésnek?

Természetesen ezen intézkedés miatt csökkeni fognak a számlaköltségek, a kérdés az, hogy mennyivel? Ehhez első körben azt érdemes megbecsülni, hogy mennyi egy átlagos ügyfél teljes éves számlaköltsége.

Az MNB becslése alapján 2021-ben 35 ezer forint körül alakulhatott egy átlagos ügyfél számlaköltsége. A Bankmonitor szakértői abból indultak ki, hogy ezen érték a pénzügyi szolgáltatások inflációjának megfelelően módosult, vagyis a bankolási szokások, valamint más tényezők sem változtak az elmúlt időszakban. 2022-ben 5,9 százalékkal, 2023-ban 11,6 százalékkal, míg 2024-ben 10,7 százalékkal drágultak átlagosan a pénzügyi szolgáltatások. Erre még rájön a 2025. év eleji átárazódás: januárban 2,2 százalékkal, míg februárban 0,5 százalékkal emelkedtek az árak az előző hónaphoz képest.

Ezen adatok alapján egy átlagos lakossági bankszámla éves költsége a februári díjak alapján 47 ezer forint körül alakulhatott. A bankok önkéntes vállalásuk alapján ezen a szinten fagyasztanák be az számladíjakat 2026. június végéig.

Amiről pedig önként lemondanának a pénzintézetek az az inflációkövető árazásuk, vagyis nem növelik meg a díjakat a 2024-es 3,7 százalékos áremelkedésnek megfelelően. A teljes infláció áthárításával a korábban kiszámolt 47 ezer forintos átlagos éves számlaköltség további 1739 forinttal emelkedne. 2024. decemberében 6 619 289 darab elsődleges fogyasztói bankszámla volt az MNB adatai alapján. Az évi 1739 forintos díjcsökkenés a teljes bankszámlaállomány esetében mintegy 11,5 milliárd forintos megtakarítást eredményez. Megfordítva a dolgot ekkora bevételről mondanak le a bankok azért, mert nem növelték meg a teljes 2024-es inflációnak megfelelően a díjaikat.

A Bankmonitor szakértőinek véleménye szerint azonban nem reális az, hogy minden bank, az összes számlacsomagjának valamennyi díját az inflációnak megfelelően módosítsa. Már eleve két bank nem is élt volna ezzel a lehetőséggel. A többi pénzintézetnél se reális azt feltételezni, hogy miden csomagnál emeltek volna díjat. Illetve az érintett számláknál sem emeltek volna minden díjon az inflációnak megfelelően.

A Bankmonitor az elmúlt évek tapasztalatán alapuló becslése szerint a tavalyi inflációnak durván a 70%-a épült volna be a számlaköltségekbe, azaz 2,5 százalékkal emelkedhettek volna a díjak. Ez egy átlagos ügyfél esetén éves szinten mintegy 1200 forintos díjemelést jelentett volna, ennyit spórolnak meg a számlatulajdonosok az önkéntes díjcsökkentés miatt.

A bankszektor egésze pedig nagyságrendleg 8 milliárd forint bevételről mondhat le a vállalás alapján.

Ha jobban közelíti a tervezett áremelés az inflációt, akkor az önkéntes díjcsökkenés hatása még nagyobb lenne.

AI-boom, fintech innovációk, digitális transzformáció - Merre tart a bankszektor digitális fejlődése? Erről lesz szó május 27-én a Portfolio Financial IT konferenciáján! Regisztráció és részletek itt!

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel

Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet