A versenyre idén 70 startup csapat jelentkezett, 13 közép-kelet európai országból. Az döntőbe bekerült lett, osztrák, ukrán, horvát, lengyel, román és magyar startupok vettek részt, olyan területekről, mint a digitális tartalomfejlesztés, a robotika, az orvosi, biotechnológiai kutatásfejlesztés.
A budapesti döntő győztese az osztrák-magyar Intellyo lett: a cég digitális tartalomfejlesztési megoldásokat szállít. A budapesti esemény nyertese 200.000 eurós befektetési ajánlatot kap és részt vehet a Get in the Ring! Globális Döntőjén.
Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke,a verseny fővédnöke az első prezentációk után elmondta a Portfolio-nak, bár több olyan ötlet is volt a versenyen, amiben valóban lehetőséget lát, hasonlóképpen fontos eredménynek tartja azt, hogy egyre több ígéretes elképzelés kap bemutatkozási lehetőséget az ilyen rendezvényeken.
Magyarországon is lehet befektetéshez jutni
Pálinkás szerint fontos, hogy legyen egy láncolat arra, hogy a vállalkozók projektjei az ötlet megszületésétől eljussanak a kockázatitőke-befektetőig.
Ehhez az kell, hogy
- az elképzelés megszületése után valaki kevés pénz befektetésével megnézze, hogy az ötlet működőképes-e;
- aztán valaki kicsit több pénz felhasználásával ellenőrizze, hogy a prototípus működik-e;
- végül pedig eljuthasson abba a fázisba, hogy egy kockázati tőke alap belefektet az ígéretesnek tűnő projektbe.
A cégeknek és az ezzel foglalkozó inkubátoroknak is látni kell, hogy a teljes folyamat finanszírozására van mód Magyarországon, de ötletekre van szükség és rengeteg munkára.
Be kell indítani a vidéki startup-életet
Az elnök is arról is beszélt, hogy a hazai startup-szcéna Budapest-központúságának csökkentése érdekében fontos a vidéki vállalkozók motiválása. Az Irányító Hatóság, az NGM épp ezért nyolc inkubátort fog finanszírozni uniós pénzekből, és ezek mindegyike Budapesten kívül valósul meg. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap forrásaiból is csak három inkubátort terveznek Budapesten finanszírozni, amire azért van szükség, mert továbbra is a fővárosba koncentrálódik a tőke. "A fővároson kívül is ki kell alakítani egyfajta startup-kultúrát, aminek a része többek között, hogy ezt a versenyt megrendezik vidéki városokban is. Lehet, hogy akik idén akár nézőként részt vesznek, legközelebb elindulnak egy ötlettel" - tette hozzá Pálinkás József.